
Jaký smysl má moderní umění?
- Recenze
- Vytvořeno 29. 3. 2011 2:00
- Autor: Petra Šmejdová

Říká se, že secese byla posledním univerzálním uměleckým stylem v dějinách umění. Se začátkem 20. století se tato tradice rozpadla, aby mohly vzniknout pojmy jako moderna nebo avantgarda. Náhlé množství různých stylů a uměleckých žánrů způsobilo nejistotu samotných tvůrců, kteří pocítili nutnost své umění obhájit nejen před odbornou veřejností a diváky, ale i sami před sebou. Moderní výtvarníci si nejsou jisti smyslem umění, a proto vstupují do pomyslného dialogu s kunsthistoriky, filozofy a dalšími teoretiky.
Skrz knihu Smysl moderního umění: Filozofická interpretace se k této diskuzi připojil i americký profesor filozofie Karsten Harries. Knihu, která poprvé vyšla v roce 1968, vydalo v loňském roce nakladatelství Host v rámci edice Cesta avantgardy.
Autor kromě chronologického vývoje umění od antiky k abstrakci nabízí souhrn proměn v chápání umění a jeho pojmu, jak jej známe dnes. V knize se Harries zabývá výrazy, které kromě filozofie používá také estetika nebo dějiny umění. Mimo umělcovy svobody se tak nejčastěji setkáte s pojmy vkus, ideál, krása, inspirace nebo kýč.
Karsten Harries na konkrétních případech architektury nebo uměleckých děl uvádí dobové filozofické paralely. Například konečnost lidského bytí se snaží vystihnout pomocí architektonické formy anglického parku, který byl oblíbeným vzorem zahrady 18. století. Od těchto historických okolností se dostává k filozofickým teoriím Heideggera, Schopenhauera nebo Kierkegaarda.
Na příkladu avantgardních ready mades (hotových objektů) ukazuje autor současnou proměnu chápání uměleckého díla. Abstraktní umění se stává na počátku 20. století jedním z hlavních způsobů, jak výtvarní umělci měnili všední pohled na svět. Může se tedy zdát, že smyslem moderního umění je vyjít vstříc divákově obrazotvornosti. To dovedl do extrému Kazimir Malevič svým obrazem Bílý čtverec na bílém pozadí.
Jak už tomu u filozofie bývá, nikdy nenalezneme jednu spolehlivou a stoprocentní odpověď na vše. I kniha Smysl moderního umění Karstena Harriese nabízí různá východiska a možné závěry. Autor se snaží obecná fakta konfrontovat s prací současných teoretiků, moderních umělců i starověkých filozofů. U této knihy, stejně jako v životě, platí, že není důležitý cíl, ale cesta – v našem případě tedy celá kniha. Čtenáři jistě ocení kapitoly, které se dotýkají atraktivních témat, mezi které patří kýč, umění a psychoanalýza nebo rozdíl mezi aktem a nahotou.
Ačkoli Karsten Harries působí na univerzitě v Yale, nejde v případě publikace Smysl moderního umění: Filozofická interpretace o knihu určenou pouze odborné veřejnosti. Autor je schopný na 150 stranách popsat významné umělecké fenomény a vložit je do kontextu s nejbližšími filozofickými výklady. Kniha je velmi čtivá a skoro bych si troufla tvrdit, že je primárně určena studentům. Pracuje se tu se základními pojmy filozofických a uměnovědných studií tak, že se čtenář vždy dokonale zorientuje v dané problematice. Tuto knihu můžu vřele doporučit studentům příbuzných oborů nebo zájemcům o problematiku moderního umění a obecné filozofie umění vůbec.
Knihu Smysl moderního umění: Filozofická interpretace vydalo nakladatelství Host
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...