Hieroglyfy – posvátné písmo
- Recenze
- Vytvořeno 3. 4. 2010 2:00
- Autor: Andrej Lobotka
Určitě jste se s nimi již setkali. Ve filmech, v knihách nebo ti šťastnější z vás je viděli už i na vlastní oči. Na obeliscích, pyramidách či jiných staroegyptských stavbách. Hieroglyfy. Písmo na první pohled nádherné, ale zároveň složité. Písmo, které dlouhá staletí bylo zahaleno rouškem tajemství a fascinovalo cestovatele, jazykovědce, historiky, archeology a také amatérské milovníky egyptské historie a kultury.
Aidan Dodson se narodil v Londýně roku 1962. Vystudoval muzeologii, archeologii a získal doktorát z egyptologie na Univerzitě v Cambridgi. Od roku 1991 se čtenáři mohou seznamovat s jeho monografiemi, ve kterých se věnuje výlučně „daru Nilu“(Egyptian Rock-cut Tombs, The Canopic Equipment of the Kings of Egypt, Monarchs of the Nile, After the Pyramids aj.). V současnosti pracuje na Katedře archeologie na Univerzitě v Bristolu, kde učí egyptologii.
Vydavatelství Mladá Fronta nám roku 2008 přineslo sto čtyřicet čtyři stranovou publikaci tohoto autora, ve které se i nadále věnuje své vášni. Přesněji řečeno, jejímu písmu – hieroglyfům. Navzdory tomu, že kniha nese název Staroegyptské hieroglyfy (The Hieroglyphs of Ancient Egypt), jejím záměrem není „jak se je naučit číst – existuje mnoho dobrých (a také nepříliš dobrých) knih, určených k předání těchto schopností.“
Na to autor upozorňuje hned v úvodu svého díla. „Jejím cílem je odhalit, co hieroglyfy znamenaly pro starověké obyvatele Nilského údolí, pro rané vědce, kteří se je snažili pochopit v letech, kdy upadly v zapomnění, a pro ty, kdo je v průběhu posledních dvou set let dokázali opět číst a přivést tak civilizaci, k níž patřily, zpět k životu.“ (Dodson, A. Staroegyptské hieroglyfy. Mladá fronta, Praha, 2008, str. 9.)
A o to se Aidan Dodson také pokouší. Vezme nás na výlet dějinami egyptského písma. Povypráví nám o jeho vzniku, dlouholeté existenci, zániku a znovuobjevení. Občas udělá malou odbočku od teorie k praxi a dovolí nám naučit se pár slov a nahlédnout do egyptské gramatiky.
Závěr knihy je doplněn přehlednou chronologickou tabulkou panovníků a jednotlivých vládnoucích dynastií spolu s jejich jmény napsanými v hieroglyfech či odkazy na literaturu a internetové stránky, které určitě potěší všechny, kteří se rozhodnou věnovat studiu starověkého Egyptu víc svého volného času.
To všechno je doprovázeno nádhernými fotografiemi, z nichž mnohé pořídil autor sám. Zachycují Egypt takový, jak ho znali obyvatelé starověku. Z barevných obrázků se na nás valí jednotlivé lokality, pyramidy, chrámy, sochy, sarkofágy, keramika, zbytky papyrů a hlavně mnoho písma. Nejstarší egyptština, klasická egyptština, démotština, koptština. Čekají na nás tak trpělivě, jak čekaly po celá staletí na svého zachránce Jeana-Françoise Champolliona, který je opět přivedl k životu a ukázal světu.
A právě ilustrace dělají knihu výjimečnou. Vtáhnou nás na místa, kde se odehrávaly dějiny mocného a dlouhověkého národa. Přiblíží nám, jak písmo, památky a prostředí, o kterém se v knize píše, skutečně vypadaly.
Jestli jste milovníky lingvistiky nebo historie a libujete si ve starověku či dokonce přímo ve starověkém Egyptě a jeho historii a kultuře, tak jsou Starověké hieroglyfy jako stvořené pro vás. Určitě vás zaujmou nejen svým srozumitelným stylem psaní, ale i zajímavými informacemi, které autor podává způsobem stravitelným pro všechny.
Knihu Staroegyptské hieroglyfy vydalo nakladatelství Mladá fronta
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...