Recenze: Odborná literatura

Práce z historické jazykovědy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
propiska
U příležitosti nedožitých 85 let Igora Němce, významného české lingvisty v oblasti historické lexikologie a lexikografie, byl vydán výbor jeho odborných prací pod názvem Práce z historické jazykovědy. V knize naleznete jeho studie, statě a články, které byly otištěny časopisecky i ve sbornících. U cizojazyčných studií byl použit překlad, kterého se ujal R. Dittmann, V. Chládková a F. Martínek.

obal knihyPhDr. Igor Němec, DrSc. pracoval řadu let na Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde se zabýval – kromě již zmíněné historické lexikologie a lexikografie – také etymologií a rovněž diachronní sociolingvistikou. Tento žák B. Havránka a V. Machka napsal řadu odborných publikací, např. Geneze slovanského systému vidového (1958), Vývojové postupy české slovní zásoby (1968) nebo Rekonstrukce lexikálního vývoje (1980). Nesmíme opomenout ani jeho neocenitelný přínos pro vznik Staročeského slovníku, jehož koncepce byla ovlivněna Němcovou statí Slovo a význam v historickém slovníku (1965).

Výhodou již zmíněné publikace Práce z historické jazykovědy je především to, že shromažďuje odborné texty, které jsou často velmi obtížně dostupné, a že v ní můžeme obdivovat a studovat dílo I. Němce jako celek, sledovat jeho myšlenkové pochody, posuny v práci a naopak návraty k určitým tématům.

Pro přehlednost je výbor rozdělen do pěti tematických okruhů, a to na studie věnované historické lexikologii, historické lexikografii, slovotvorbě a slovním druhům, etymologii a historické sociolingvistice. Mezi nimi můžete nalézt například již zmíněnou stať Slovo a význam v historickém slovníku, dále studii o slovesné předponě po-, což bylo téma i Němcovy dizertační práce, dále článek o původu slovesa působiti nebo o české slovní zásobě v oblasti magie. V případě zájmu o další práce I. Němce uvítáte soupis jeho prací, který naleznete na konci výboru stejně jako biografii tohoto českého lingvisty, jenž naštěstí změnil své rozhodnutí studovat architekturu a raději zvolil bohemistiku.

Práce z historické bohemistiky doporučuji všem, kteří se zajímají o historickou lexikologii a lexikografii, případně o další oblasti české lingvistiky, které byly blízké I. Němcovi. V článcích naleznete rovněž zmínky o dalších významných českých lingvistech, kterými byl například J. Gebauer nebo F. Kopečný. Snad se u nakladatelství Academia brzy dočkáme vydání další knihy, která by se stala ozdobou každého nadšeného bohemisty a lingvisty. A tak i já zařazuji tuto publikaci mezi práce R. Večerky, J. Pleskalové, F. Trávníčka a dalších diachronních lingvistů.


Publikaci Práce z historické jazykovědy vydalo nakladatelství Academia

Aktuality

  • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

    Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

    Číst dál...  
  • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

    Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

    Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení