Co nám ve škole neřekli
- Recenze
- Vytvořeno 5. 3. 2010 1:00
- Autor: Alena Štouračová
Kniha Historie trochu jinak se drží žánru populárně naučné literatury. Autor vychází z historicky podložených faktů. Čerpá nejen z historických prací, jako zdroj cenných informací mu posloužila také Kosmova kronika, Dalimilova kronika či Legenda o svatém Václavu a svaté Ludmile. Händl dále v knize apeluje na nepravdivost a faktickou nepřesnost kroniky Václava Hájka z Libočan a Starých pověstí českých Aloise Jiráska, které řadí spíše do oblasti krásné literatury a zpochybňuje jejich schopnost pravdivé výpovědi o české minulosti.
Historie trochu jinak je rozdělena do jedenácti kapitol. Například v kapitole Takhle Jirásek nepsal Händl vyvrací Jiráskovo pojetí české mýtické historie a poukazuje na nejstarší písemné prameny z 10. a 11. století, které jsou opěrnými body Händlových argumentů. Autor si v této kapitole pokládá otázku, zda vůbec žila mýtická knížata nebo jestli byla Libuše škaredá. Dále upozorňuje na to, že dívčí válka proběhla úplně jinak, než jak ji ve svých Starých pověstech českých popsal Alois Jirásek. Neuskutečnilo se žádné krveprolití, nýbrž prý „tělesné usmíření“ žen s muži.
V kapitole Pohledy do raného středověku dále zjistíte, jak se jmenoval první Přemyslovec, nebo se dozvíte něco málo o domnělém synu svatého Václava jménem Zbraslav. Kapitola Trocha středověkého bulváru vás zase bude informovat o bigamistech z řad českých panovníků, v kapitole Co v učebnicích nebylo si počtete o inkvizici po česku nebo o privilegovaných královských bastardech. Trocha pověkého bulváru – tak zní název kapitoly, v níž autor zase vypráví o prvním českém bohémovi Hynkovi z Poděbrad nebo o hubené královně Sissi.
Závěrečná kapitola knihy Evropa v nás, my v Evropě poukazuje na to, že mezi evropskými panovnickými rody platí, že „všichni jsou bratranci“. Händl knihu zakončuje šokujícím tvrzením o tom, že američtí exprezidenti otec a syn Bushovi jsou přímými potomky českých Přemyslovců:
Před časem, v době nástupu amerického prezidenta George Bushe jr. do úřadu, proběhla v médiích zpráva, že je prezident přímým potomkem českých Přemyslovců, což zní naprosto neuvěřitelně. Zprávu zveřejnil Jan Drocár, dokumentarista, který se zabývá genealogií.
Popišme si ve zkratce rodovou cestu Bushů. Od českého knížete Vratislava II. (později krále Vratislava I.) vedla přes provdanou dceru do Polska k Piastovcům, od nich k hrabatům z Provence, která v té době patřila mezi příslušníky barcelonské dynastie. Z této rodiny se přemyslovská krev dostala do Anglie ke králi Jindřichu III. Plantagenetovi, po něm přes syna Edmonda následoval sestup z výšin panovnických rodin přes nižší šlechtu až k vystěhovalectví neurozených Angličanů do Ameriky. Časem se z nich stali texaští petrolejáři s kovbojskými klobouky – a další cesta obou Bushů do prezidentského úřadu Spojených států je už známá. Putování od českého knížete Vratislava k Georgi Bushovi jr. trvalo třicet čtyři generací.
(Händl, Richard: Historie trochu jinak: Vážně nevážně o českých dějinách. Brno: Jota 2009, s. 326.)
Čtenáře zaujme nejen Händlův text. Zapůsobit na něj mohou i neobvyklé a humorně laděné ilustrace Jakuba Krejčího, na kterých jsou zpravidla znázorněny postavy českých panovníků, a to mnohdy v groteskní situaci.
Historie trochu jinak je velice poutavá kniha, která netradičním způsobem vypráví o české historii. Chcete-li zažít neobvyklý čtenářský zážitek, určitě se tuto knihu minimálně prolistujte.
Knihu Historie trochu jinak vydalo nakladatelství Jota
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...