Slovník nespisovné češtiny již potřetí
- Recenze
- Vytvořeno 2. 3. 2010 1:00
- Autor: Marta Šimečková
Pro srovnání jsem vybrala heslo „čít“, které je v novém vydání popsáno takto:
„čít – comp. trik, podvod, pův. zejm. v počítačových hrách. Vod třetího levlu to dohraju akorát s čítama. – Na to, že to je tvoje sérga, je to dost brutální čít. ∆ angl. to cheat podvádět“ (Hugo, J. a kol. Slovník nespisovné češtiny. Praha: Maxdorf, 2009, s. 94.)
V předchozím vydání je toto deverbální substantivum převzaté z angličtiny uvedeno v plurálové podobě, přičemž je část s příklady omezena na jedno užití:
„číty – comp. triky, podvody, užívá se zejm. v počítačových hrách. Vod třetího levlu to dohraju akorát s čítama. ∆ angl. to cheat podvádět“ (Hugo, J. a kol. Slovník nespisovné češtiny. Praha: Maxdorf, 2006, s. 89.)
Ve třetím vydání rovněž naleznete – kromě 17 000 hesel s lingvistickým výkladem a příklady – úvodní kapitolu, v níž vás autoři seznámí se spisovnou češtinou a s jejími útvary a poloútvary, s pojmem etymologie a s odbornou literaturou pojednávající o českém argotu a slanzích. Výborně sepsané jsou i poznámky k argotu a vybraným slangům, které jsou díky jednoduchému jazyku a vysvětlování odborných termínů srozumitelné i laikům, rovněž je však ocení studenti lingvistiky. Stejný výklad obsahují také předchozí vydání, takže pokud nemáte to nejnovější, nemusíte zoufat, že jste byli o tento výklad ochuzeni.
Tento slovník doporučuji – stejně jako předešlé vydání – všem milovníkům českého jazyka, kteří by rádi nahlédli pod pokličku argotu, profesní mluvy a vůbec nespisovné češtiny, která zůstává i pro mnohé studenty bohemistiky stále čímsi exotickým a nepoznaným. Může rovněž být zajímavou sondou do psychologie uživatelů této slovní zásoby, která je většinou vymezena sociálně, a do fungování jazyka v přirozeném prostředí.
Slovník nespisovné češtiny vydalo nakladatelství Maxdorf
Čtěte také:
Slovník nespisovné češtiny
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...