
Jak se řídí světové finance
- Recenze
- Vytvořeno 25. 12. 2009 1:00
- Autor: Hana Moualla


Kniha vypráví o poměrně širokém úseku americké historie od černého pátku 1929 přes válku ve Vietnamu, období studené války, k událostem 11. září 2001 až cca do roku 2006. To vše očima člověka, který pracoval jako poradce prezidentů a později obhajoval nezávislost FEDu na státu. Greenspan vyjadřuje určité hypotézy o vývoji ekonomiky USA kolem roku 2030. Jak sám píše, měl dostatek kvalitních podkladů pro to, aby se odvážil něco takového predikovat. Autor vidí jako slabé články americké školství a jeho kvalitu, demografický vývoj (stárnutí populace) ve vztahu ke zdravotnímu pojištění a důchodům a vedení korporací (zlaté padáky, přeplácení managementu bez čekání na jeho výsledky apod.). Pan Greenspan také píše o energiích a jejich stavu a o závislosti ceny ropy na stabilitě blízkovýchodních zemí.
Velmi mne zaujal jeho pohled na vlády jednotlivých amerických prezidentů, které autor „zažil“, a jejich osobní charakteristiky. Z této knihy si tak odnáším úctu k Fordově politice, k Reaganově snaze porozumět pravidlům ekonomie, Bushově (pozn. Bush starší) práci na zahraniční politice zejména v oblasti „studené“ války, Clintonově práci pro zemi, jeho lidskosti a práci s kongresmany (bohužel těžce zasažené jeho soukromou aférkou). Pohled na tyto a další prezidenty mne fascinoval. Bylo tam cosi navíc, než co běžně nacházíme ve zpravodajství a politické publicistice.
Zpočátku mne pět set stran vyděsilo. To, když jsem zjistila, že nejde o čtení „ke kávě“ s nohama na stole. Jazyk knihy je poměrně formální a místy složitý. Svého snažení dočíst knihu do konce nelituji. Stále utřiďuji svoje dojmy z tolika informací, které jsem zde našla. Kniha mi přinesla chuť číst více o historii USA a poodkryla mi složitosti všeobecných pravidel řízení státních ekonomik (protože vždy to jinak vidí voliči, místní společnosti, vláda, mezinárodní firmy a ve všech vztazích se odráží mezinárodní vztahy států). Odnesla jsem si z toho také dojem, že současná krize je trochu nafouklá bublina (která se ale může zhoršit panikou těch, co „pouští“ do oběhu peníze), jelikož kapitalistická ekonomika se vždy pohybuje v cyklech a ten skok na dno přijde vždy, jen někdy tvrdší. Dle Alana Greenspana je výhodnější nechat trh neregulovaný, aby se pod tíhou restrikcí nezhroutil, protože pak už nesplňuje pravidlo volnosti.
Čtenářům přeji odvahu ponořit se do životopisu Alana Greenspana, kterého si představuji jako „chodící encyklopedii“. Greenspan dokazuje smysl pro humor zveřejněním některých svých karikatur, které se objevovaly v tisku. Osobně jsem se velmi pobavila u „briefcase indicator“ (podle tloušťky aktovky, se kterou šel do práce, se usuzovalo na stav ekonomiky). Vzhledem k množství vzpomínek a událostí by bylo určitě zajímavé podívat se na vše z druhé strany, třeba z pohledu některého z výše jmenovaných prezidentů, kterým Alan Greenspan do jisté míry „kazil“ předvolební sliby. Po přečtení této knihy se mohu podívat na zvyšování sazeb, nezaměstnanost, fungování tržní ekonomiky aj. zcela odlišně než dříve.
Knihu Věk turbulencí vydalo nakladatelství Fragment.
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře