
Jak se řídí světové finance
- Recenze
- Vytvořeno 25. 12. 2009 1:00
- Autor: Hana Moualla


Kniha vypráví o poměrně širokém úseku americké historie od černého pátku 1929 přes válku ve Vietnamu, období studené války, k událostem 11. září 2001 až cca do roku 2006. To vše očima člověka, který pracoval jako poradce prezidentů a později obhajoval nezávislost FEDu na státu. Greenspan vyjadřuje určité hypotézy o vývoji ekonomiky USA kolem roku 2030. Jak sám píše, měl dostatek kvalitních podkladů pro to, aby se odvážil něco takového predikovat. Autor vidí jako slabé články americké školství a jeho kvalitu, demografický vývoj (stárnutí populace) ve vztahu ke zdravotnímu pojištění a důchodům a vedení korporací (zlaté padáky, přeplácení managementu bez čekání na jeho výsledky apod.). Pan Greenspan také píše o energiích a jejich stavu a o závislosti ceny ropy na stabilitě blízkovýchodních zemí.
Velmi mne zaujal jeho pohled na vlády jednotlivých amerických prezidentů, které autor „zažil“, a jejich osobní charakteristiky. Z této knihy si tak odnáším úctu k Fordově politice, k Reaganově snaze porozumět pravidlům ekonomie, Bushově (pozn. Bush starší) práci na zahraniční politice zejména v oblasti „studené“ války, Clintonově práci pro zemi, jeho lidskosti a práci s kongresmany (bohužel těžce zasažené jeho soukromou aférkou). Pohled na tyto a další prezidenty mne fascinoval. Bylo tam cosi navíc, než co běžně nacházíme ve zpravodajství a politické publicistice.
Zpočátku mne pět set stran vyděsilo. To, když jsem zjistila, že nejde o čtení „ke kávě“ s nohama na stole. Jazyk knihy je poměrně formální a místy složitý. Svého snažení dočíst knihu do konce nelituji. Stále utřiďuji svoje dojmy z tolika informací, které jsem zde našla. Kniha mi přinesla chuť číst více o historii USA a poodkryla mi složitosti všeobecných pravidel řízení státních ekonomik (protože vždy to jinak vidí voliči, místní společnosti, vláda, mezinárodní firmy a ve všech vztazích se odráží mezinárodní vztahy států). Odnesla jsem si z toho také dojem, že současná krize je trochu nafouklá bublina (která se ale může zhoršit panikou těch, co „pouští“ do oběhu peníze), jelikož kapitalistická ekonomika se vždy pohybuje v cyklech a ten skok na dno přijde vždy, jen někdy tvrdší. Dle Alana Greenspana je výhodnější nechat trh neregulovaný, aby se pod tíhou restrikcí nezhroutil, protože pak už nesplňuje pravidlo volnosti.
Čtenářům přeji odvahu ponořit se do životopisu Alana Greenspana, kterého si představuji jako „chodící encyklopedii“. Greenspan dokazuje smysl pro humor zveřejněním některých svých karikatur, které se objevovaly v tisku. Osobně jsem se velmi pobavila u „briefcase indicator“ (podle tloušťky aktovky, se kterou šel do práce, se usuzovalo na stav ekonomiky). Vzhledem k množství vzpomínek a událostí by bylo určitě zajímavé podívat se na vše z druhé strany, třeba z pohledu některého z výše jmenovaných prezidentů, kterým Alan Greenspan do jisté míry „kazil“ předvolební sliby. Po přečtení této knihy se mohu podívat na zvyšování sazeb, nezaměstnanost, fungování tržní ekonomiky aj. zcela odlišně než dříve.
Knihu Věk turbulencí vydalo nakladatelství Fragment.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře