Recenze: Odborná literatura

Recenze: Margit Slimáková – Osobní receptář pro zdraví a pohodu

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Nebylo by hezké mít kamarádku, která vás ochotně vyslechne, ale hlavně vám přátelsky, střízlivě a odborně poradí, když si nevíte rady? A co kdybyste odpovědi na témata, která vás tíží, nalezli v knize? Margit Slimáková v Osobním receptáři nabízí informace a rady k stěžejním tématům všedního dne, kterými se zaobírají mnozí z nás.


knihaMargit Slimáková je česká specialistka na zdravotní prevenci a výživu, v nakladatelství BizBooks jí již vyšla Velmi osobní kniha o zdraví. V Receptáři stručně popisuje, jak se k tématu zdravé výživy dostala. Ačkoliv se jedná o osobu s titulem PharmDr, ví, na jaké čtenáře svou publikaci cílí a respektuje českou realitu. Zmiňovány jsou tak suroviny nebo produkty, které je možno u nás sehnat. Dílo je lehce srozumitelné, jednotlivá témata humorně podaná.

Velkou spoustu cvičení lze provádět kdekoli, čímž samozřejmě neříkám, že maraton můžete naběhat v kanceláři nebo plavání praktikovat ve vaně. Je ale celá řada sportů, které lze v určité míře dělat téměř kdekoli, a tak místo vymlouvání, co kde nejde, se snažte spíše přemýšlet, jak by to šlo.
SLIMÁKOVÁ, Margit, 2021. Osobní receptář. Brno: BizBooks, s. 162. ISBN: 978-80-265-1034-2.

Margit Slimáková vybízí k rozumnému uvažování a vnímání vnitřních pochodů, i kdyby nebyly v souladu se zdravým životním stylem. Osobní lidský přístup umocňuje příklady z vlastního života:

Po těchto úvodních [těhotenských] chutí na kyselé jsem dalších pár týdnů zvládala jíst jen zmražené jahody a kukuřici, bílé jogurty a čokoládu (která rozhodně nebyla žádná zdravá, hořká, bio ani fair trade, byly to mléčné čokoládové bonbony!).
Tamtéž, s. 194.

Roztomilé, naivní ilustrace od Emy Pavlovské zdárně doplňují pohodový tón receptáře. Za sebe musím dodat, že bych uvítala více obrázků. Receptář je otištěn na recyklovaném papíře, ale některé popisné pasáže jsou tak monotónně šedé. Situaci nezachránily ani barevné nadpisy. Právě barvy a lemování stránek vyznačují, v jaké části se čtenář nachází. Na výběr jsou následující tematická zaměření: Zdraví, Výživa, Pohyb, Děti, Krása, Domov, Práce a Pohoda.

Text je doplněn o recepty, ať už od samotné Slimákové, nebo z jiných zdrojů. Je tak jednoduché připravit si a ochutnat zdravou stravu. Pokud by si čtenář později rád v publikaci o 352 stránkách vyhledal konkrétní recept, je v závěru uvedeno, na jakých stránkách lze recepty najít. Vyhledání konkrétních výrazů naopak ulehčuje rejstřík.

Spisovatelka klade důraz na to, že se máme cítit příjemně, a tomu celému je i publikace podřízena. Strukturovaně je rozdělena do částí, některé jsou navíc ukončeny shrnutím nejdůležitějších bodů.  Nemusíte číst celou knížku, ale jednoduše si pouze vybrat ty pasáže, které vás zajímají. Pokud si později budete chtít něco vyhledat, ulehčí vám práci obsah nebo rejstřík. Vaši představivost podpoří půvabné ilustrace. Využití recyklovaného papíru dokládá, že autorce leží na srdci i ochrana přírody. Jsem ráda, že se mi tato publikace dostala do rukou. Jedná se o informativní dílo, které je napsané živým, autentickým stylem a doplněné o hojné příklady z osobního života samotné autorky. Ráda se k Receptáři ještě vrátím.

Název knihy: Osobní receptář pro zdraví a pohodu
Autor: Margit Slimáková
Nakladatelství: BizBooks
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2021
Vydání: 1
Počet stran: 352
ISBN: 978-80-265-1034-2
Ediční řada:

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení