Recenze: Odborná literatura

Recenze: Gabor Maté – Když tělo řekne ne

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Proč právě já? Toto otázku si dřív nebo později položí každý, kdo si vyslechne verdikt vážné diagnózy. Rakovina, Alzheimerova choroba, ulcerózní kolitida či amyotrofická laterální skleróza zní jako hodně špatně vytažené karty z balíčku, který člověku nachystal sám život. Zatímco tradiční medicína zná pouze nemoc a ověřené postupy, jak s ní bojovat, stále více se do popředí dostává názor, že nemoci nevznikají jen tak samy od sebe. Často jsou za nimi vžité vzorce chování, potlačené emoce či kolotoč negativních myšlenek. Pacient, který se rozhodne nejen řešit následky, ale především hledat příčiny, přestává být pouhou obětí nemoci. Dostává příležitost – skutečnou a významnou příležitost – uzdravit své tělo i svůj život.

  

kdyz-telo-rekne-neSvé o tom ví i doktor Gabor Maté, který je autorem knihy Když tělo řekne ne, jíž se dnes budeme věnovat v této recenzi. Tento kanadský lékař maďarského původu sám neměl vůbec jednoduchý start do života. Je totiž židovským přeživším holocaustu. Jeho matka ho musela na nějaký čas opustit, a v nejkritičtějším období života tak čelil traumatu ze ztráty blízké osoby. Tento raný zážitek se jako červená nit táhne jeho životem od osobních bolestí a pádů až po jeho práci. Dokonce v loňském roce vyšel dokument Moudrost traumatu, kde trauma jako neviditelnou sílu, která zásadně formuje lidský život i stav společnosti, představuje i na svém vlastním příběhu.

 

Gabor Maté se ve své práci věnuje zejména výzkumu vlivu prostředí během dětství na kvalitu pozdějšího života, závislostem, depresi, ADHD a dalším civilizačním chorobám, které s prožitými traumaty souvisí. Svá zjištění prezentuje také v knihách. Na českém trhu jsou k dostání již čtyři publikace, a to V říši hladových duchů, Držte své děti, Roztěkaná myslPůvod a léčení poruch pozornosti a Když tělo řekne ne.

 

Především poslední zmíněnou knihu bych doporučila k přečtení doslova každému. Autor v ní i pro laika velmi srozumitelně vysvětluje pravděpodobné příčiny vzniku závažných nemocí. Na případech konkrétních lidí – zejména svých vlastních pacientů – vysvětluje, jak moc je v lidském těle vše propojeno.

 

Mozek, nervový systém, endokrinní žlázy a orgány i buňky imunitního systému, to všechno je vzájemně propojeno prostřednictvím několika různých drah. Při dalších výzkumech odborníci jistě objeví řadu dalších. Souhrnným úkolem touho psychoneuroimunoendokrinního systému je zajistit vývoj, přežití a reprodukci každého organismu. 

 

MATÉ, Gabor, 2021. Když tělo řekne ne. Praha: PeopleComm s. r. o., s. 91, ISBN/EAN: 978-80-87917-76-3

 

Příběhy lidí zmíněných v knize doplňuje Gabor Maté velkým množstvím studií, které více než jasně ukazují, že nelze oddělovat člověka od jeho psychosociálního světa. Právě prostředí, ve kterém se lidé vyvíjejí, žijí, pracují a milují, i způsob jejich uvažování, jsou určujícím faktorem, jestli čeká jednotlivce život naplněný zdravím, či nemocí.

 

V dnešním světě prodchnutém často umělou pozitivitou předkládá autor provokativní myšlenku, že spouštěčem nemocí jsou právě potlačené negativní emoce. Kdo není schopen projevit například zdravou a odůvodněnou zlost vůči svému okolí, ten ji ve výsledku obrátí proti sobě.

 

Kniha Když tělo řekne ne určitě nepatří ke snadné četbě v tom smyslu, že není obtížné v ní najít mnohé paralely se svým vlastním životem. Její přečtení však určitě stojí za příležitost vynést na světlo všechny nezdravé vzorce svého chování a přístupu ke světu, nastavit si správně hranice a prožít dlouhý šťastný život. Je totiž mnohem lepší naučit se říkat jasné „Ne!“ vědomě sám za sebe, než ho bude muset říct naše tělo ve formě nemoci.

 

Název: Když tělo řekne ne

Autor: Gabor Maté

Překlad: Viktor Jourek

Nakladatelství: PeopleComm s. r. o.

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2021

Vydání: Druhé

Počet stran: 304

ISBN/EAN: 978-80-87917-76-3

Ediční řada: Vlastní cestou

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení