
Recenze: Karel Cudlín, Radka Denemarková, Tomáš Jelínek, Silja Schultheis – Jako by se to všechno stalo včera
- Vytvořeno 16. 1. 2022 0:00
- Autor: Jiří Lojín

Knihy, věnující se holocaustu a příbuzné problematice, určitě nepatří mezi zboží, které by přinášelo enormní zisky. Přesto se stále nacházejí vydavatelé, neváhající do tak nejistého projektu jít. V tomto případě jde o knihu Jako by se to všechno stalo včera, vydanou Česko-německým fondem budoucnosti.
Úkolem knihy je připomenutí holocaustu a jeho obětí. Pravdou je, že se významně krátí čas, po který ještě budeme moci mluvit s přímými pamětníky těchto hrůz, za několik let už budeme odkázáni pouze na zprostředkované vzpomínky, ať už v ústním nebo písemném podání. Proto je velmi důležité intenzivně sbírat poslední střípky autentické historie.
Pamětníci, kteří byli vydavatelem osloveni, odpověděli různou formou, odlišné bylo patrně i jejich vnímání toho, čemu byli vystaveni. A tím se liší i vzpomínky nejen po stránce faktů, ale i pocitů. Editoři knihy se nakonec rozhodli z výpovědí vybrat pouze klíčové věty a ty ve formě citátů procházejí všemi stránkami.
Je obtížné určit, co tvoří těžiště knihy, kromě zmíněných citátů mají velkou váhu výtečně provedené portréty, jejichž autorem je renomovaný fotograf Karel Cudlín. Jeho jméno, které se stalo známým i mezi veřejností, jež se o toto umění příliš nezajímá, ve spojení s prezidentem Václavem Havlem. Cudlín několik let patřil mezi jeho „dvorní“ fotografy. Ovšem tato skutečnost by neměla převážit nad jeho faktem, že jeho práci provází celá řada významných ocenění a výstav.
Neméně důležitou součástí knihy je esej Radky Denemarkové, dotýkající se holocaustu, diktatury a nesvobody. Autorka pojala téma poněkud jinak, než by se dalo očekávat, rozhodně se neomezuje pouze na historické skutečnosti, jež jsou často opakovány pouze jako fakta o něčem, co se před lety stalo, což v nás sice dokáže vyvolat emoce, ale zde jsou hranice, za které se už dostat nedokážou. Radka Denemarková je skvělá spisovatelka, mnohem důležitější je však její vhled. Obě tyto vlastnosti se u ní setkávají v symbióze, dokáže nalézt slova, vyjadřující hluboké myšlenky. A je nutno podotknout, že jsou to především její myšlenky, i když umí extrahovat důležité prvky prací jiných myslitelů a originálním způsobem je syntetizovat.
Proto lze těžko očekávat, že by se autorka eseje omezila pouze na minulost. Způsob, jakým svůj text pojala, předznamenává titul knihy Jako by se to všechno stalo včera. Neznamená pouze přání tyto na události nezapomenout, ale také paralelu k současnosti, což, i když si to mnozí lidé neuvědomují nebo nechtějí uvědomovat, znamená, že nebezpečí nástupu zrůdného režimu, jakým byl nacizmus nebo komunizmus, je aktuální v každé době. Autorka připomíná, jak je snadné podlehnout pokušení spolupracovat s režimem a uvádí příklad vědců pracujících na výzkumu zbraní či inženýrů projektujících plynové komory.
Pokud si říkáme, že v dnešní době není možný nástup totality, kterou u moci drží většina „obyčejných“ občanů na základě nenávisti k určité skupině lidí, stačí se podívat na čerstvé volební výsledky a uvědomit si, že stačí vhodně koncipovaná volební kampaň, peníze a trocha charisma k tomu, aby se v lidech ozval fanatizmus dřímající snad v každém z nás. Umíme ho rozumem krotit, ale i v tom může být ukryta slabina.
Nad esejí Radky Denemarkové se vyplatí zamyslet, a to i v bodech, které mohou být poněkud nepříjemné. Stejně tak je dobré zabývat se prameny, které autorka uvádí, například dílem Imre Kertésze, maďarského spisovatele, jenž prošel hrůzou koncentračních táborů a analyzuje i psychologii přeživších. Je mylné domnívat se, že pro ně ukončením druhé světové války všechno špatné skončilo. I na to by měla kniha Jako by se to všechno stalo včera upozorňovat.
Zpracování knihy jde naproti současnému trendu ochrany životního prostředí, vychází ve snadno recyklovatelné vazbě bez hřbetu, i když pro barevné fotografie Karla Cudlína musel být použit kvalitní materiál, ale jinak to nebylo možné. Knihu lze tedy vnímat jako cenný příspěvek k zachycení posledních stop autentických vzpomínek, zpracovaný s úctou a pečlivostí, ale také drobná připomínka problémů tiše klíčících okolo nás.
Název: Jako by se to všechno stalo včera
Autoři: Karel Cudlín, Radka Denemarková, Tomáš Jelínek, Silja Schultheis
Vydal: Česko-německý fond budoucnosti
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Stran: 168
ISBN 978-80-908291-1-4
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...