Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jan Vojáček – Umění být zdráv

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Žijeme ve vysoce rozvinuté společnosti a dnešní medicína dokáže doslova zázraky. Jak je tedy možné, že stále přibývá počet chronicky nemocných lidí? Jak to, že se mnozí potýkají s problémy, jejichž příčinu klasická medicína nedokáže odhalit? Lze v sobě nalézt skryté mechanismy a nastoupit na cestu sebeuzdravení? O tom a mnohem více pojednává Jan Vojáček v knize Umění být zdráv.

  

umeni-byt-zdravPoměrně útlá publikace s názvem Umění být zdráv může sloužit jako základ k pochopení takzvané funkční medicíny. Tu lze stručně charakterizovat jako směr, který se primárně snaží přijít na to, proč člověk onemocněl. Aplikují ji akreditovaní lékaři, kteří v podstatě propojují západní a východní medicínu. Jejich postoj k pacientovi je založen na individuálním přístupu. Jednoduše řečeno, nepohlíží na daného člověka jako na soupis konkrétních potíží, ale snaží se v kontextu celého jeho životního příběhu zjistit, proč jej dané potíže trápí, a poradit mu, jakou cestou se má vydat směrem k uzdravení.

 

Jedním z nejuznávanějších představitelů funkční medicíny v Česku je právě MUDr. Jan Vojáček. Ten se v knize se čtenáři dělí nejen o své zkušenosti z oboru, ale také s vlastním životním příběhem, který byl pro další směřování jeho profesní dráhy určující.

 

Co se týče knihy samotné, ta je psaná formou rozhovoru. Redaktorka Věra Keilová v ní pokládá Janu Vojáčkovi otázky a společně tak čtenáře provázejí množstvím zajímavých témat. V celkem sedmnácti kapitolách jednoduchým a laikovi srozumitelným způsobem přibližují, co to vlastně funkční medicína je, jaký vliv má na zdraví stres, jak destruktivní umí být digitální svět, proč je důležité mít rád sám sebe a mnoho dalšího. To vše na základě vědeckých poznatků a bohatých zkušeností Jana Vojáčka.

 

Mezi přednosti knihy Umění být zdráv rozhodně patří právě srozumitelnost i přehledné členění. Je napsána čtivým způsobem a přináší množství užitečných informací, které by měl vědět každý, komu záleží na vlastním zdraví.

 

Na druhou stranu čtenáři, kteří se už o vliv psychiky a životního stylu na fyzické zdraví zajímají, mohou být zklamaní. Stejně tak ti, kteří Jana Vojáčka znají z množství rozhovorů. V takovém případě se obávám, že jim kniha nepřinese nic nového a pravděpodobně je bude spíše nudit. Podobně to bylo i u mě a právě z tohoto důvodu jsem měla problém ji vůbec dočíst. 

 

Pokud se potýkáte s více či méně závažnými zdravotními problémy, hledáte snadno pochopitelnou literaturu na toto téma či třeba jen čtivou knihu na dovolenou, která je však zároveň poučná, můžu Umění být zdráv jen doporučit.

 

Ukázka:

Vždy je velmi podstatný záměr a směřování pozornosti, a proto je zásadní, aby cílem a cestou nebylo zbavit se autoimunitní choroby, ale zdravá střeva, emoční mistrovství a vyvážená energetická bilance.

 

S nemocí nelze bojovat, protože to je náš vlastní projev v důsledku určitého kontextu. Boj s nemocemi tedy vlastně představuje boj sám se sebou a boj proti sobě se významnou měrou podílí na vzniku autoimunity. Proto určitě chápete, jak je důležité nebojovat. Dnes všude vidíme boj s rakovinou, boj s ALS, boj s cukrovkou atd., ale to je úplně slepá cesta!(VOJÁČEK, Jan, 2020. Umění být zdráv. Brno: CPress ve společnosti Albatros Media, s. 99 – 100. ISBN 978-80-264-3031-5).

 

Název: Umění být zdráv

Autor: Jan Vojáček

Ilustrátor: Clara Horáková

Nakladatelství: CPress ve společnosti Albatros Media, a. s.

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2020

Vydání: První

Počet stran: 216

ISBN/EAN: 978-80-264-3031-5

Ediční řada: –

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení