
Recenze: Jan Vojáček – Umění být zdráv
- Vytvořeno 4. 6. 2021 1:00
- Autor: Michaela Babíková

Žijeme ve vysoce rozvinuté společnosti a dnešní medicína dokáže doslova zázraky. Jak je tedy možné, že stále přibývá počet chronicky nemocných lidí? Jak to, že se mnozí potýkají s problémy, jejichž příčinu klasická medicína nedokáže odhalit? Lze v sobě nalézt skryté mechanismy a nastoupit na cestu sebeuzdravení? O tom a mnohem více pojednává Jan Vojáček v knize Umění být zdráv.
Poměrně útlá publikace s názvem Umění být zdráv může sloužit jako základ k pochopení takzvané funkční medicíny. Tu lze stručně charakterizovat jako směr, který se primárně snaží přijít na to, proč člověk onemocněl. Aplikují ji akreditovaní lékaři, kteří v podstatě propojují západní a východní medicínu. Jejich postoj k pacientovi je založen na individuálním přístupu. Jednoduše řečeno, nepohlíží na daného člověka jako na soupis konkrétních potíží, ale snaží se v kontextu celého jeho životního příběhu zjistit, proč jej dané potíže trápí, a poradit mu, jakou cestou se má vydat směrem k uzdravení.
Jedním z nejuznávanějších představitelů funkční medicíny v Česku je právě MUDr. Jan Vojáček. Ten se v knize se čtenáři dělí nejen o své zkušenosti z oboru, ale také s vlastním životním příběhem, který byl pro další směřování jeho profesní dráhy určující.
Co se týče knihy samotné, ta je psaná formou rozhovoru. Redaktorka Věra Keilová v ní pokládá Janu Vojáčkovi otázky a společně tak čtenáře provázejí množstvím zajímavých témat. V celkem sedmnácti kapitolách jednoduchým a laikovi srozumitelným způsobem přibližují, co to vlastně funkční medicína je, jaký vliv má na zdraví stres, jak destruktivní umí být digitální svět, proč je důležité mít rád sám sebe a mnoho dalšího. To vše na základě vědeckých poznatků a bohatých zkušeností Jana Vojáčka.
Mezi přednosti knihy Umění být zdráv rozhodně patří právě srozumitelnost i přehledné členění. Je napsána čtivým způsobem a přináší množství užitečných informací, které by měl vědět každý, komu záleží na vlastním zdraví.
Na druhou stranu čtenáři, kteří se už o vliv psychiky a životního stylu na fyzické zdraví zajímají, mohou být zklamaní. Stejně tak ti, kteří Jana Vojáčka znají z množství rozhovorů. V takovém případě se obávám, že jim kniha nepřinese nic nového a pravděpodobně je bude spíše nudit. Podobně to bylo i u mě a právě z tohoto důvodu jsem měla problém ji vůbec dočíst.
Pokud se potýkáte s více či méně závažnými zdravotními problémy, hledáte snadno pochopitelnou literaturu na toto téma či třeba jen čtivou knihu na dovolenou, která je však zároveň poučná, můžu Umění být zdráv jen doporučit.
Ukázka:
Vždy je velmi podstatný záměr a směřování pozornosti, a proto je zásadní, aby cílem a cestou nebylo zbavit se autoimunitní choroby, ale zdravá střeva, emoční mistrovství a vyvážená energetická bilance.
S nemocí nelze bojovat, protože to je náš vlastní projev v důsledku určitého kontextu. Boj s nemocemi tedy vlastně představuje boj sám se sebou a boj proti sobě se významnou měrou podílí na vzniku autoimunity. Proto určitě chápete, jak je důležité nebojovat. Dnes všude vidíme boj s rakovinou, boj s ALS, boj s cukrovkou atd., ale to je úplně slepá cesta!(VOJÁČEK, Jan, 2020. Umění být zdráv. Brno: CPress ve společnosti Albatros Media, s. 99 – 100. ISBN 978-80-264-3031-5).
Název: Umění být zdráv
Autor: Jan Vojáček
Ilustrátor: Clara Horáková
Nakladatelství: CPress ve společnosti Albatros Media, a. s.
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2020
Vydání: První
Počet stran: 216
ISBN/EAN: 978-80-264-3031-5
Ediční řada: –
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...