Recenze: Odborná literatura

Recenze: Thomas Erikson – V obklíčení blbých šéfů (i blbých podřízených)

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Učíme se celý život. A jeden druh učiva nikdy neskončí. Možná to nejdůležitější učení v životě. Učení o lidech, komunikaci a spolupráci. Rozumět více lidem, jejich osobnosti, motivaci například v práci pomáhá předcházet konfliktům a budovat vztahy. A kniha V obklíčení blbých šéfů vám to trochu ulehčí.


knihaMáte pocit, že vás v práci obklopují sami blbci? Nechápete, jak váš kolega mohl odmaturovat, a přitom má dvě vysoké školy? Připadá vám, že váš šéf není schopný řídit ani čistírnu, natožpak celou divizi nadnárodní firmy? Zdá se vám, že vám podřízené poslali z chráněných dílen? Pak je tato kniha přesně pro vás.

Thomas Erikson přináší čtenářům podrobnější vysvětlení chování jednotlivých typů osobnosti v práci. Tentokrát se soustředí na vztahy mezi nadřízenými a podřízenými pracovníky. O jeho předchozí knize V obklíčení idiotů jsem už psala zda, v ní se dočtete o základní typologii osobnosti podle barev – červená, žlutá, zelená a modrá. Druhá kniha toto téma rozpracovává.

Autor knihy se zaměřil na místo, kde trávíme třetinu dne i více. Málokde je taková příležitost ke konfliktům, nedorozuměním, podrazům, ale také k přátelství, pomoci a solidaritě jako v práci. Čtenáři se tak v knize dozví, které kombinace fungují, které jsou problematické a jak správně jednat s představiteli každého barevného typu. Navíc získají pár dobrých tipů, jak se chovat ke svým nadřízeným. A pokud vedou tým, jak si ho správně sestavit a jak ho lépe motivovat k potřebným výsledkům.

Publikace V obklíčení blbých šéfů se dobře čte. Jednotlivé typy osobnosti jsou ilustrované příkladem nebo kontextem, takže si je čtenář docela snadno představí a zařadí. První část knihy se věnuje vztahu podřízeného vůči jeho šéfovi, druhá část zase vztahu nadřízeného vůči podřízeným. Začátky kapitol pobaví obrázkem s vtipnou průpovídkou, která občas bohužel bývá v pracovním kontextu realitou.

Co bych knize vytkla, je na straně 5 zařazení ADHD mezi choroby. Doufám, že se jen nepovedl překlad. Odbornost knihy také pokulhává. Autor pracuje s procentuálním rozložením jednotlivých typů, ale nikde se nedočtete, kde na ně přišel. Navíc jsem si celou dobu při čtení kladla otázku: „Opravdu potřebujeme další podobné rozřazení osobnosti, když už se jen recyklují předchozí typologie?“

Tak či tak kniha opět přináší zjednodušený, ale užitečný úvod do tajů lidské osobnosti. Využívá již známého Hippokratova dělení na choleriky, sangviniky, flegmatiky a melancholiky – jen jim dává barevný kabát. Tentokrát autor typologii trochu obohacuje o pracovní kontext, kombinace mezi jednotlivými typy, sledování motivací jednotlivých typů (hybných sil) a také pracovní zralosti člověka při plnění úkolu.

Zažila jsem různé šéfy. S některými se vycházelo lépe, s některými hůře. Typologii osobnosti znala jen část z nich a jen malé procento ji dokázalo uplatňovat. Jeden z šéfů nad lidmi v týmu a jejich dynamikou opravdu moc nepřemýšlel a bylo to skutečně bolestně znát.

Proto si myslím, že i přes ne zrovna skvělou odbornost této publikace by si ji měl přečíst každý, kdo pracuje s lidmi. Získá informace o jednotlivých typech, jejich hybných silách (např. moc, status, přátelství) a jejich pracovní zralosti. Pak jako šéf bude vědět, komu svěřit jaký pracovní úkol a kolik podpory či kontroly při jeho plnění bude pracovník potřebovat. A také třeba zjistíte, že váš kolega/šéf není úplně na hlavu, jenom každý mluvíte tak trochu jiným jazykem. A znalost zařazení vašeho šéfa i kolegů do daných kategorií vám může ulehčit pracovní život i kariérní stoupání.

Navíc se mi líbí, že Thomas Erikson v knize přiznává své chyby coby manažera. Dále také vykresluje obraz skutečně dobrého šéfa, tedy člověka, kterému nezáleží jen na platu, prestiži, bonusech a možnosti ostatním rozkazovat, ale jako člověka, který své zaměstnance rozvíjí, pomáhá jim, stojí za nimi, zachycuje případné špatné výsledky včas a prostřednictvím zpětné vazby a mentoringu je napravuje.Knihu V obklíčení blbých šéfů doporučuji všem, kteří alespoň jednou v životě doufali v následující: Kdo by si nepřál mít šéfa, který vám rozumí? Kdo by si nepřál mít kolegy nebo podřízené, se kterými dobře vychází a zároveň se s nimi dobře pracuje? Kniha V obklíčení blbých šéfů vám toto samozřejmě nedá, ale naučí vás proplouvat lépe pracovním životem. Najednou pochopíte, že některé věci lidé nedělají naschvál, ale jsou prostě takoví a co víc, získáte doporučení, jak od nich získat to, co potřebujete mnohem snadněji.

Erikson, T. V obklíčení blbých šéfů (i blbých podřízených). Vyd. 1. Brno, Management Press, 2020, 328 s. ISBN 978-80-7261-580-3

Název:     V obklíčení blbých šéfů (i blbých podřízených)
Originální název:    Surrounded by Bad Boss
Edice:    /
Autor:     Thomas Erikson
Překlad:     Hana Škapová
Nakladatelství:     Management Press
Místo vydání:     Brno
Rok vydání:     2020
Vydání:     1.
Počet stran:     328
ISBN:     978-80-7261-580-3

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení