
Recenze: Thomas Erikson – V obklíčení blbých šéfů (i blbých podřízených)
- Vytvořeno 21. 1. 2021 1:00
- Autor: Zuzana Tomášková

Učíme se celý život. A jeden druh učiva nikdy neskončí. Možná to nejdůležitější učení v životě. Učení o lidech, komunikaci a spolupráci. Rozumět více lidem, jejich osobnosti, motivaci například v práci pomáhá předcházet konfliktům a budovat vztahy. A kniha V obklíčení blbých šéfů vám to trochu ulehčí.
Máte pocit, že vás v práci obklopují sami blbci? Nechápete, jak váš kolega mohl odmaturovat, a přitom má dvě vysoké školy? Připadá vám, že váš šéf není schopný řídit ani čistírnu, natožpak celou divizi nadnárodní firmy? Zdá se vám, že vám podřízené poslali z chráněných dílen? Pak je tato kniha přesně pro vás.
Thomas Erikson přináší čtenářům podrobnější vysvětlení chování jednotlivých typů osobnosti v práci. Tentokrát se soustředí na vztahy mezi nadřízenými a podřízenými pracovníky. O jeho předchozí knize V obklíčení idiotů jsem už psala zda, v ní se dočtete o základní typologii osobnosti podle barev – červená, žlutá, zelená a modrá. Druhá kniha toto téma rozpracovává.
Autor knihy se zaměřil na místo, kde trávíme třetinu dne i více. Málokde je taková příležitost ke konfliktům, nedorozuměním, podrazům, ale také k přátelství, pomoci a solidaritě jako v práci. Čtenáři se tak v knize dozví, které kombinace fungují, které jsou problematické a jak správně jednat s představiteli každého barevného typu. Navíc získají pár dobrých tipů, jak se chovat ke svým nadřízeným. A pokud vedou tým, jak si ho správně sestavit a jak ho lépe motivovat k potřebným výsledkům.
Publikace V obklíčení blbých šéfů se dobře čte. Jednotlivé typy osobnosti jsou ilustrované příkladem nebo kontextem, takže si je čtenář docela snadno představí a zařadí. První část knihy se věnuje vztahu podřízeného vůči jeho šéfovi, druhá část zase vztahu nadřízeného vůči podřízeným. Začátky kapitol pobaví obrázkem s vtipnou průpovídkou, která občas bohužel bývá v pracovním kontextu realitou.
Co bych knize vytkla, je na straně 5 zařazení ADHD mezi choroby. Doufám, že se jen nepovedl překlad. Odbornost knihy také pokulhává. Autor pracuje s procentuálním rozložením jednotlivých typů, ale nikde se nedočtete, kde na ně přišel. Navíc jsem si celou dobu při čtení kladla otázku: „Opravdu potřebujeme další podobné rozřazení osobnosti, když už se jen recyklují předchozí typologie?“
Tak či tak kniha opět přináší zjednodušený, ale užitečný úvod do tajů lidské osobnosti. Využívá již známého Hippokratova dělení na choleriky, sangviniky, flegmatiky a melancholiky – jen jim dává barevný kabát. Tentokrát autor typologii trochu obohacuje o pracovní kontext, kombinace mezi jednotlivými typy, sledování motivací jednotlivých typů (hybných sil) a také pracovní zralosti člověka při plnění úkolu.
Zažila jsem různé šéfy. S některými se vycházelo lépe, s některými hůře. Typologii osobnosti znala jen část z nich a jen malé procento ji dokázalo uplatňovat. Jeden z šéfů nad lidmi v týmu a jejich dynamikou opravdu moc nepřemýšlel a bylo to skutečně bolestně znát.
Proto si myslím, že i přes ne zrovna skvělou odbornost této publikace by si ji měl přečíst každý, kdo pracuje s lidmi. Získá informace o jednotlivých typech, jejich hybných silách (např. moc, status, přátelství) a jejich pracovní zralosti. Pak jako šéf bude vědět, komu svěřit jaký pracovní úkol a kolik podpory či kontroly při jeho plnění bude pracovník potřebovat. A také třeba zjistíte, že váš kolega/šéf není úplně na hlavu, jenom každý mluvíte tak trochu jiným jazykem. A znalost zařazení vašeho šéfa i kolegů do daných kategorií vám může ulehčit pracovní život i kariérní stoupání.
Navíc se mi líbí, že Thomas Erikson v knize přiznává své chyby coby manažera. Dále také vykresluje obraz skutečně dobrého šéfa, tedy člověka, kterému nezáleží jen na platu, prestiži, bonusech a možnosti ostatním rozkazovat, ale jako člověka, který své zaměstnance rozvíjí, pomáhá jim, stojí za nimi, zachycuje případné špatné výsledky včas a prostřednictvím zpětné vazby a mentoringu je napravuje.
Knihu V obklíčení blbých šéfů doporučuji všem, kteří alespoň jednou v životě doufali v následující: Kdo by si nepřál mít šéfa, který vám rozumí? Kdo by si nepřál mít kolegy nebo podřízené, se kterými dobře vychází a zároveň se s nimi dobře pracuje? Kniha V obklíčení blbých šéfů vám toto samozřejmě nedá, ale naučí vás proplouvat lépe pracovním životem. Najednou pochopíte, že některé věci lidé nedělají naschvál, ale jsou prostě takoví a co víc, získáte doporučení, jak od nich získat to, co potřebujete mnohem snadněji.
Erikson, T. V obklíčení blbých šéfů (i blbých podřízených). Vyd. 1. Brno, Management Press, 2020, 328 s. ISBN 978-80-7261-580-3
Název: V obklíčení blbých šéfů (i blbých podřízených)
Originální název: Surrounded by Bad Boss
Edice: /
Autor: Thomas Erikson
Překlad: Hana Škapová
Nakladatelství: Management Press
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN: 978-80-7261-580-3
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...