Recenze: Odborná literatura

Recenze: Michael Martin – Podstata pouště

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Pouště nejsou prázdné, jednotvárné a bezcenné. Právě naopak, tvoří krásnou, okouzlující, dechberoucí součást naší přírody, která sice nehýří tak bujným životem jako deštné pralesy nebo savany, ale je úplně stejně fascinující. A navíc i důležitá.


knihaVšem, kteří mají zájem přečíst si o těchto pevninských biomech něco víc, rozhodně doporučuji sáhnout po knize Podstata pouště s podtitulem Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa (orig. název Das Wesen der Wüste. Wie der Sand in die Wüste kommt und weshalb die Dünen singen – die Entdeckung einer faszinierenden Welt), kterou v tomto roce vydalo nakladatelství Kazda.

Autorem publikace je Michael Martin, německý cestovatel, fotograf, vystudovaný geograf a milovník pouští. Již déle než 35 let podává svědectví o svých výpravách do pouští celého světa. Kromě rozpálených pouští (jako je např. Sahara, Gobi, Namib či Atacama) se zabývá i chladnými a ledovými pouštěmi nacházejícími se v Arktidě a Antarktidě. Uveřejnil na 30 obrazových publikací a knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Uspořádal přes 2 000 přednášek a produkoval několik televizních filmů. Za svou tvorbu získal řadu ocenění (např. čestnou medaili Královské geografické společnosti, cenu Gregor International Calendar Award a cenu ITB Book Award za celoživotní dílo).

První kapitoly knihy Podstata pouště nabídnou čtenáři vhled do autorova života, do období jeho dětství i dospívání, představí jim jeho vášeň k amatérské astronomii a nakonec i začátky jeho lásky k pouštím. V dalších kapitolách se pak autor pouští do vyprávění o samotných pouštích – čtenářům vysvětlí, jak vznikají písečné bouře, prozradí, jak pouště pomáhají amazonskému pralesu a povypráví o různorodosti pouštního písku, fata morgáně, oázách, Schodech do nebe vytvořených umělcem Hannesjörgem Vothem, škodlivosti rallye Paříž-Dakar, datlovnících, arabské gumě, welwitschiích, městech pohlcených pískem (Džado, Kara Koto, Kolmanskop), hadech, solifugách, krásách nocování pod hvězdami, festivalu Burning man…

Autorův výklad není strukturovaný, Podstata pouště totiž není čistě odbornou publikací či učebnicí. Autor ve svém vyprávění míchá fakta týkající se pouští, oáz a života v nich se svými zážitky z cest a rovněž i se svými názory na témata s pouštěmi spojená, a to bez nějakého zjevného klíče. Na první pohled se tak může zdát, že autorův výklad je chaotický. Výsledek však rozhodně stojí za to. Díky čtivě napsaným krátkým kapitolám máte pocit, jako byste s Michaelem seděli v hospodě u dobrého piva a poslouchali, jak vášnivě vzpomíná na svůj životní příběh plný pouštních dobrodružství. Je však nutné poznamenat, že pokud bude čtenář zpětně hledat nějakou informaci, kterou v knize v minulosti četl, tak to může v některých případech vyžadovat hodně času a trpělivosti.

Text je doplněn černobílými fotografiemi zachycujícími jak život samotného autora, tak i pouště a život v nich. Publikace však obsahuje i speciální fotografickou přílohu čítající celkem 24 listů, která čtenáře přemístí do míst, o kterých autor v Podstatě pouště píše. Barevné fotografie čtenářům přiblíží pouště mnoha zemí světa (Chile, Alžírsko, Utah, Arizona, Čad, Botswana, Namibie, Afganistán, Indie, Niger, Čína, Bolívie, Mali, Etiopie, Tádžikistán, Austrálie, Omán, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty).

Knihu ocení všichni, kteří nějakou poušť již v minulosti navštívili, do některé se jednoho dne chystají nebo zkrátka jenom chtějí prostřednictvím vyprávění Michaela Martina poznat jejich původ, krásy a duši. Já nepochybuji o tom, že se ke knize v budoucnu ještě vrátím.

Název knihy:     Podstata pouště
Autor:     Michael Martin
Překladatel:     Marie Voslářová
Nakladatelství:     Kazda
Místo vydání:     Brno
Rok vydání:     2020
Vydání:     1.
Počet stran:     267
ISBN     978-80-88316-83-1

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení