Recenze: Odborná literatura

Recenze: Martin Krejsa – Navždy první

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Unikátní mistrně zpracované příběhy legend československého horolezectví, tak se v několika málo slovech dá shrnout kniha Martina Krejsy Navždy první.  Ať už obdivujeme muže a ženy na lanech z křesla v obývacím pokoji, nebo jsme aktivní součástí tohoto společenství, ve vyprávění o životech těch nejvýznamnějších z nich vždy najdeme inspiraci. Někoho posune o malý kousek a někoho třeba o další lanovou délku k pomyslnému vrcholu.

  

navzdy-prvniAutor zachytil vyprávění čtyřiadvaceti československých horolezců, kteří tvořili dějiny tohoto sportu v období od konce druhé světové války až po osmdesátá léta 20. století, kdy se i pro naše lezce otevřely brány Himaláje. O tom, že budou lézt právě zde, se snívalo několika generacím zpět, ale jen některým z nich se povedlo proměnit sen v realitu. Asi si v dnešní době už těžko dokážeme představit, jaký skok a šok to musel být pro lezce, kteří se pohybovali v pískovcových stěnách legendárního Skaláku a najednou se ocitli v základních táborech pod osmitisícovkami. S primitivním vybavením, bez kyslíkových lahví, GPS navigátorů, podomácku dělanými mačkami.

 

Martin Krejsa se rozhodl zaznamenat pro další generace horolezecký životopis, rozhovor a přehled nejvýznamnějších výstupů takových jmen, jako byli Karel Cerman, Olga Zibrinová, Gerhard Tschunko, Ivan Gálfy, Michal Orolin, Dina Štěrbová a řada dalších. Většina z nich začala lézt tak nějak náhodou a právě na pískovcích Českého Ráje nebo v Tatrách, kterými si následně prošel každý, ale jen někteří z nich se dostali do skutečných velehor, kde svoji roli hraje i nadmořská výška.  Někteří z nich přiznávají, že jejich horolezecké mistrovství skončilo právě tam, kde začalo ubývat kyslíku a řídnout vzduch. Co jméno, to silný sportovní příběh, který se často mísil se zajímavým osobním životem, protože vrcholový sport nelze oddělovat a rodinné zázemí bylo často to, co dopomohlo k extrémním výkonům a v ojedinělých případech bylo i motivací k přežití. 

 

Kniha Navždy první je výjimečná svým obsahem, rozsahem a zpracováním, které u nás do dnešní doby nemělo obdoby.  Už jen to, že se jedná o autorizované životopisy, je unikátní. Nemluvě o jejich počtu vměstnaných do jedné publikace.  Kromě bohatého a nesmírně obsáhlého textu zde najdeme i řadu obrazového materiálu, který každou kapitolu doplňuje.  A když je vše natištěno na kvalitním křídovém papíře a v pevných deskách, jedná se o publikaci, která ozdobí každou knihovnu.  A mimořádně poutavý obsah ji předurčuje k tomu, aby se stala ozdobou, která časem získá patinu danou četným používáním. Za dlouhých zimních večerů nebo deštivých odpolední po ní budete sahat znova a znova, abyste ucítili vůni borovic v teplém letním dni v Hruboskalském skalním městě, uslyšeli zatloukání skob do tvrdé tatranské žuly a uviděli průvod jaků, táhnoucí se jako tenká nitka údolím Himaláje do základního tábora. 

 

Při čtení této knihy prosím věnujte vzpomínku i těm, kterým se milované hory staly místem posledního odpočinku a jejichž jména rok co rok přibývají na tabulkách na symbolických hřbitovech nedaleko Hrubé Skály nebo Popradského plesa. 

Navždy první
Autor Martin Krejsa
Nakladatelství Jota
Místo vydání Brno
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 678
ISBN/EAN 978-80-7565-414-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení