
Recenze: Martin Krejsa – Navždy první
- Vytvořeno 15. 6. 2019 1:00
- Autor: Daniela Slouková Recová

Unikátní mistrně zpracované příběhy legend československého horolezectví, tak se v několika málo slovech dá shrnout kniha Martina Krejsy Navždy první. Ať už obdivujeme muže a ženy na lanech z křesla v obývacím pokoji, nebo jsme aktivní součástí tohoto společenství, ve vyprávění o životech těch nejvýznamnějších z nich vždy najdeme inspiraci. Někoho posune o malý kousek a někoho třeba o další lanovou délku k pomyslnému vrcholu.
Autor zachytil vyprávění čtyřiadvaceti československých horolezců, kteří tvořili dějiny tohoto sportu v období od konce druhé světové války až po osmdesátá léta 20. století, kdy se i pro naše lezce otevřely brány Himaláje. O tom, že budou lézt právě zde, se snívalo několika generacím zpět, ale jen některým z nich se povedlo proměnit sen v realitu. Asi si v dnešní době už těžko dokážeme představit, jaký skok a šok to musel být pro lezce, kteří se pohybovali v pískovcových stěnách legendárního Skaláku a najednou se ocitli v základních táborech pod osmitisícovkami. S primitivním vybavením, bez kyslíkových lahví, GPS navigátorů, podomácku dělanými mačkami.
Martin Krejsa se rozhodl zaznamenat pro další generace horolezecký životopis, rozhovor a přehled nejvýznamnějších výstupů takových jmen, jako byli Karel Cerman, Olga Zibrinová, Gerhard Tschunko, Ivan Gálfy, Michal Orolin, Dina Štěrbová a řada dalších. Většina z nich začala lézt tak nějak náhodou a právě na pískovcích Českého Ráje nebo v Tatrách, kterými si následně prošel každý, ale jen někteří z nich se dostali do skutečných velehor, kde svoji roli hraje i nadmořská výška. Někteří z nich přiznávají, že jejich horolezecké mistrovství skončilo právě tam, kde začalo ubývat kyslíku a řídnout vzduch. Co jméno, to silný sportovní příběh, který se často mísil se zajímavým osobním životem, protože vrcholový sport nelze oddělovat a rodinné zázemí bylo často to, co dopomohlo k extrémním výkonům a v ojedinělých případech bylo i motivací k přežití.
Kniha Navždy první je výjimečná svým obsahem, rozsahem a zpracováním, které u nás do dnešní doby nemělo obdoby. Už jen to, že se jedná o autorizované životopisy, je unikátní. Nemluvě o jejich počtu vměstnaných do jedné publikace. Kromě bohatého a nesmírně obsáhlého textu zde najdeme i řadu obrazového materiálu, který každou kapitolu doplňuje. A když je vše natištěno na kvalitním křídovém papíře a v pevných deskách, jedná se o publikaci, která ozdobí každou knihovnu. A mimořádně poutavý obsah ji předurčuje k tomu, aby se stala ozdobou, která časem získá patinu danou četným používáním. Za dlouhých zimních večerů nebo deštivých odpolední po ní budete sahat znova a znova, abyste ucítili vůni borovic v teplém letním dni v Hruboskalském skalním městě, uslyšeli zatloukání skob do tvrdé tatranské žuly a uviděli průvod jaků, táhnoucí se jako tenká nitka údolím Himaláje do základního tábora.
Při čtení této knihy prosím věnujte vzpomínku i těm, kterým se milované hory staly místem posledního odpočinku a jejichž jména rok co rok přibývají na tabulkách na symbolických hřbitovech nedaleko Hrubé Skály nebo Popradského plesa.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...