
Recenze: Nikol Francová, Veronika Ježková – Kvítka v bytě
- Vytvořeno 10. 5. 2019 1:00
- Autor: Eva Lalkovičová

Kvítka v bytě autorek Nikol Francové a Veroniky Ježkové nabízí inspirativní vhled do světa pěstování bytových rostlin.
I když se na první pohled může zdát, že jde o nudné a přežité téma, opak je pravdou. Z pěstování bytových rostlin všech druhů se v posledních letech stal skutečný trend, zejména mezi mladými lidmi. Stojí za tím nejen popularita sociálních sítí, a to především těch vizuálně zaměřených, jako jsou Instagram nebo Pinterest, které trend rozšířili rychlostí světla (příkladem může být třeba populární monstera, kterou dnes můžeme najít na bytových doplňcích, oblečení či špercích všeho druhu). Ale možná také touha člověka žijícího v betonovém městském prostředí vytvořit si svou malou domácí zelenou oázu, ve které může spočinout.
Také projekt Kvítka se rozběhl nejprve na sociálních sítích. Autorky skrze ně radily fanouškům, jak se správně o kvítka starat, představovaly různé typy rostlin, možnosti jejich pěstování, rady, návody i osvědčené triky, například jak se zbavovat škůdců nebo jak umístit rostlinku tak, aby se jí v bytě dařilo. Už od prvních příspěvků se projevila jejich schopnost podávat nadšeným pěstitelům rady a doporučení poutavě, srozumitelně a s vtipem. To vše pak letos zužitkovaly při psaní knížky.
Co jsou kvítka zač a co od nás potřebují
Jak autorky upozorňují hned na začátku, je potřeba nic nepřehánět a řídit se zdravým selským rozumem. Hned v úvodní kapitole vysvětlují základní obecné principy pěstování rostlin a radí novým majitelům kvítek, aby se v první řadě obeznámili s tím, odkud rostlina pochází. Je to důležité pro to, aby chápali, v jakých podmínkách by asi kvítko přirozeně rostlo, kdyby bylo v přírodě a ne v květináči. A pak už stačí se jen snažit dopřát rostlince to, co potřebuje, tedy různou kombinaci základních potřeb – vody, vzduchu, výživy a světla.
Kniha je dále přehledně členěná podle jednotlivých druhů – dozvíte se o tom, co potřebují fíkusy, kapradiny, piley a pepřince, nebo také to, odkud pochází aktuálně velice populární řasokoule. Autorky také radí, jaké kvítko si zvolit podle toho, co mu náš prostor může nabídnout. Postupně se tak dozvíte o pěstování bytových rostlin vše podstatné, přičemž je to podáno přístupným a čtivým jazykem, který se v mnohém vymyká nudné a bezbarvé hantýrce, na kterou jsme už tak nějak v příručkách pro pěstitele zvyklí. V závěru je začleněný i výkladový slovníček pro ty, kteří se ještě v terminologii rostlinné říše neorientují.
Kvítka v bytě jsou informačně nabité, ale zároveň při čtení nevzniká pocit zahlcení informacemi a myšlenkami, právě naopak, vše je podáváno v logických souvislostech a jde přímo k jádru věci. Obsah také doprovází množství fotografického materiálu od fotografů Terezy Štouračové, Jana Skácelíka a Jana Stárka. Decentní fotografie s využitím přirozeného světla tak dotváří pohodovou, domáckou atmosféru, kterou zažijete, když se do Kvítek v bytě ponoříte. A dost možná se hned vydáte si jedno kvítko také pořídit.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...