Recenze: Odborná literatura

Recenze: Daniel J. Siegel, Tina Payne Brysonová – Rozvíjejte u dětí odvahu, zvídavost a odolnost

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Všichni bychom byli rádi, kdyby z každého dítěte vyrostl člověk odvážný, zvídavý a odolný. Existuje spousta článků na téma výchovy. A každý zná také spoustu samozvaných rádců na téma výchovy, ať už je to sousedka, vychovatelka či tetička z desátého kolene. Co takhle se na to podívat trochu odborněji a praktičtěji? Daniel J. Siegel a Tina Payne Brysonová se ve své knize zaměřují na to, jak mohou rodiče pomoci svým dětem rozvinout vnitřní sílu.Chcete, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který se o sebe umí postarat? Dokáže dělat správná rozhodnutí i ve složitých životních situacích? Bude umět pečovat o druhé, ale zároveň bude vědět, jak hájit svá práva? Zároveň se také nezhroutí, když se věci nebudou vyvíjet podle jeho očekávání.

To vše je dle autorů knihy Rozvíjejte u dětí odvahu, zvídavost a odolnost možné, pokud se dětem poskytne prostor, aby mohly rozvinout svůj pozitivní mozek. To způsobí, že budou přistupovat ke světu s větší otevřeností, mentální silou a odolností. Je to zároveň síla založená na čtyřech principech: rovnováze, odolnosti, vhledu a empatii.

Kniha Rozvíjejte u dětí odvahu, zvídavost a odolnost tedy vysvětluje rodičům, jak mohou u svých dětí tento pozitivní mozek vypěstovat. Zároveň svou teorii vysvětlují na příkladech, se kterými se každý rodič setkává. Může jít o dětskou zuřivost, strach z přenocování mimo domov, sledování televize, konflikty mezi sourozenci či zápolení nad domácími úkoly.

Publikace je populárně naučná a svým tématem zajímavá. Trochu mi výsledný dojem kazí pojem pozitivní mozek, ale chápu, že je to svým způsobem chytrý tah autorů. Je to snazší, než vysvětlovat to, čeho by rádi u dětí změnou výchovného přístupu dosáhli. Svým způsobem se snaží říct, jak u dětí rozvíjet sociální dovednosti, vlastní sebevědomí a další oblasti, které jsou podstatné pro štěstí, vyrovnanost a úspěch v životě.

Po formální stránce je kniha přitažlivá svým obalem. Líbí se mi přehledné sepsání kapitol hned na úvodu knihy. Zároveň chválím, že je na konci shrnutí předkládaných informací. Čtenář se díky tomu lépe zorientuje. Oceňuji také prokládání textu obrázky, což vede k lepšímu zapamatování napsaného. Co už se mi tolik nelíbí, je občas málo členěný text, kvůli tomu se kniha hůře čte na pokračování. Není to tedy úplně nejvhodnější kniha na kratší cestu MHD či vlakem. Na druhou stranu zas svým občasným příběhovým vyprávěním umí vtáhnout do děje.

Líbí se mi praktičnost a zaměřenost na vysvětlení určitých situací. Za hodně použitelnou považuji velmi snadnou škálu chování, které se může pohybovat v různě barevných zónách. Zjednodušeně v červené při výbuchu vzteku, v zelené při pocitu bezpečí, v modré při pocitu strachu. Tato škála je jednoduše představitelná a může pomoci chápat, kam je zapotřebí v dané situaci dítě dostat – do zelené zóny, která zaručuje klid, spokojenost a bezpečí.

V knize jsou k nalezení zajímavosti i tipy a doporučení, které je možné snadno aplikovat do svého života. Také jsou některé příběhy dokresleny obrázky s různými kontrasty, na nichž čtenář snadněji pochopí, co je na dané situaci zvláštního. Třeba obrázek dítěte, které stojí samo na nebezpečné průlezce, zatímco matka si ho nevšímá a telefonuje. Versus ustrašená matka, která dítě na stejné průlezce podpírá a ještě mu do toho říká: „Opatrně, opatrně.“ A ani jedna verze není správná.

Na příkladech se čtenáři také naučí, jak zvládat situace, na které dítě reaguje strachem či úzkostí. Není to žádné šup šup do vody a plav, až když se začneš topit, tak pro tebe skočím. Ale spíš pojď, zkusíme pohyby rukou a nohou nejdříve na suchu, potom na mělčině, potom tě v trochu hlubší vodě podepřu, pak to zkusíš sám. Až nakonec je z dítěte snadný plavec. Dospělému se totiž některé situace jeví snadné a říká si, že by je dítě mělo tak nějak zvládnout samo, ale ne vždy tomu tak je. Kniha proto prohlubuje porozumění o tom, co dítě může v daný okamžik prožívat.

Myslím, že to, co dítě hlavně potřebuje cítit od rodiče, je jistota a porozumění. Potom i ono samo je schopno kontrolovat své emoce a chování, být odolnější vůči konfliktům a problémům, chápat sebe sama i druhé lidi. Tato kniha mluví o mnoha situacích, díky kterým se může rodič naučit cítit se v životě jistěji. Aby však toto rodič dokázal, musí být také takovým člověkem, nebo se o to alespoň velmi silně snažit.

Knihu Rozvíjejte u dětí odvahu, zvídavost a odolnost doporučím všem odborníkům, kteří pracují s dětmi – psychologům, učitelům, vychovatelům, speciálním pedagogům a dalším. Určitě je to kniha, která umožní větší pochopení dětské duše. Zároveň tato kniha patří do ruky všem, kteří se podílejí na výchově dítěte – rodičům, babičkám, dědečkům i těm tetičkám z desátého kolene.


Rozvíjejte u dětí odvahu, zvídavost a odolnost
Autor Daniel J. Siegel, Tina Payne Brysonová
Překlad Jakub Goner
Nakladatelství CPress
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 176
ISBN/EAN 978-80-264-2240-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení