
Recenze: Marlena de Blasi – Tisíc dnů v Toskánsku
- Vytvořeno 25. 3. 2019 0:00
- Autor: Tereza Zítková

Itálie je známá svými siestami, překrásnými historickými památkami, ale především sem turisté jezdí za dobrým jídlem a pitím. Italové si totiž umí vychutnat jakékoliv jídlo a každá příležitost je důvod k oslavě. Spisovatelka Marlena de Blasi umí popsat pokrmy do takových podrobností, že se čtenáři musí sbíhat sliny. Kniha Tisíc dnů v Toskánsku je plná líčení nejen lahodných jídel, ale na své si přijdou i čtenářky, které si rády přečtou o dobrém životním příběhu. To vše v jednom balíčku.
Hlavní hrdinkou románu je sama autorka. Spolu se svým manželem Fernandem se z Benátek odstěhuje do toskánské vesnice San Casciano dei Bagni. Tento kraj je plný olivových hájů, horkých léčivých pramenů a samozřejmě dalších skvělých ingrediencí potřebných k přípravě chutných pokrmů.
Manželé se brzy po svém příjezdu seznámí se starousedlíkem Barlozzem, který se stane jejich průvodcem a rádcem. Společně s ním navštíví místa, která by sami neobjevili, a ochutnají neskutečné pochoutky. Jedli jste například někdy osmažené cuketové květy v těstíčku? Byli jste u toho, kdy se čerstvě vylisovaný olej pokapal na domácí venkovský chléb? A měli jste v ústech něco tak úžasného, jako jsou svatodušní třešně? Já také ne, ale při popisu jednotlivých jídel jsem měla pocit, jako bych seděla na tom samém místě jako autorka. Doslova jsem cítila chuť opékaných párečků a olizovala se, když jsem „ochutnala“ dušené vepřové na divoko. Kromě jídla je Barlozzo seznamuje s historií, folklorem i zemědělskými pravidly, které se přenášejí z otce na syna už po mnoho generací.
Kromě líčení jídla, které je typické pro tuto oblast, nezapomněla autorka ani na popis místní krajiny a samozřejmě přidala charakteristiku jednotlivých obyvatel této vesničky. Jejich osudy jsou protkané chudobou a nouzí. Mnozí z nich zažili takové časy, kdy neměli doslova nic do úst. Ale jsou to lidé tvrdí a jen tak nějakého problému se nezaleknou. A mají i hezké vzpomínky, se kterými se rádi chlubí při vesnických setkáních. I Barlozzo není bez tajemství. Je to ale člověk, který se nechce svěřovat na potkání, a tak si musí naši manželé počkat, až jim tento příjemný, starý, i když někdy hodně kontroverzní pán otevře své srdce.
Manželé se postupně vmísí do místního koloritu a připadají si zde jako doma. Z jejich sousedů se stávají přátelé a z jejich pronajatého domu je najednou domov. S okolní krásou poznávají i krásu a chuť opravdového života a předávají čtenáři mnoho myšlenek, které by si měl vzít k srdci.
Tisíc dnů v Toskánsku je knihou, kterou ocení každý milovník Itálie. Je plná popisů pochoutek – k některým z nich autorka přidala i recepty, líčení krajiny, ale i povídání o tvrdé lidské práci, která je třeba, abyste si mohli pochutnat například na vynikajícím domácím olivovém oleji či skvělém křupavém chlebu.
Knihu doporučuji. Díky skvělému talentu autorky přiblížit svému čtenáři vše, co vidí, cítí a prožívá, se budete i v chladných dnech cítit, jako byste seděli pod horkým italským sluncem a užívali si toho, co vám zrovna život nabízí.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...