Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná – Odemykání dětského potenciálu. Každé dítě je originál.

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Být rodičem je možná to nejtěžší, co na svá bedra mnozí naloží. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak vychovávat vlastní děti, i jak jim, ať už z dobrého úmyslu či nezájmu, škodit. Jeden z nejproslulejších českých manažerů Jan Mühlfeit a lektorka Kateřina Novotná společnými silami založili a vedou kurzy Odemykání dětského potenciálu, v nichž rodičům pomáhají a radí s nasměrováním dětí ke spokojenému a úspěšnému životu. Svůj přístup a zkušenosti shrnuli do knihy se stejným názvem a s podtitulem Každé dítě je originál, kterou vydalo nakladatelství Management Press.


knihaOdemykání dětského potenciálu je kniha, která má velmi široký záběr a čerpá z mnoha věd, jako jsou neurověda, psychologie, pedagogika, stejně jako ze zkušeností jejích autorů a známých osobností. Přečtete si v ní o motivaci, klasickém i progresivním školství, vlivu moderních technologií na současné děti nebo o chemických látkách, které v mozku ovlivňují prožívání různých situací. Navzdory tomu je však velmi dobře strukturovaná a přehledná. Její velkou výhodou jsou i jasné a srozumitelné formulace, které čtenářům přibližují myšlenky a postoje obou autorů.

Základní ideje knihy vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků, ze zkušenosti autorů či myšlenek Jana Ámose Komenského. Pilířem prezentovaného přístupu je doporučení zaměřit se na hledání a rozvíjení silných stránek dítěte, namísto v české společnosti častého kompenzování nedostatků, které má každý z nás.

Odemykání dětského potenciálu využívá velkého množství nástrojů k tomu, aby udrželo pozornost čtenáře, což se i daří. Text je prokládán poznámkami obou autorů i některých známých osobností, zmínky o alarmujících statistikách či modelové případy jej oživují stejně jako netradiční grafická úprava používající sice chudší paletu barev, ale symbol opičky a banánu (v textu řádně vysvětlený) dává knize vlastní neotřelý design.

Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná se ve své knize nesnaží jen předkládat, jak se mají dle nich děti vést, a vysvětlovat, proč považují svůj přístup za nejlepší. Nabízejí i metody a různá cvičení rozvíjející dětskou tvořivost, představivost i logické myšlení, stejně jako nástroje ke zklidnění ve stresových situacích – například v podobě meditace či dechových cvičení.

Ačkoli kniha využívá poznatků mnoha věd i jejich terminologie, předkládá vše tak, aby to pochopil každý čtenář. Tam, kde nestačí prostý výklad posílený komentáři autorů, umí Jan Mühlfeit v několika příkladech ilustrovat předkládané teze pomocí vlastních typologií znázorněných v jednoduchých grafech.

Bonusem na konci knihy jsou tři rozhovory s dětským psychologem Cyrilem Höschlem, houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným a matkou olympijského vítěze Dagmar Svobodovou. Všichni tři nabízejí podnětný pohled nejen na výchovu dětí, ale i na to, jak být spokojený z činností, které děláme. Trochu rušivě působí fakt, že některé úryvky rozhovorů byly použity již v předchozích kapitolách knihy, a také občasný výklad doplňující otázky, jímž tazatelé podsouvají vlastní myšlenky z knihy, aniž by je dotazovaný jakkoliv reflektoval.

Pro ty, které kniha nadchne, je na jejím konci popis a nabídka kurzů realizovaných Janem Mühlfeitem a Kateřinou Novotnou i několika jejich spolupracovníky.

Odemykání dětského potenciálu nabízí pohled na výchovu dětí shodný se současnými vědecky podloženými trendy. Nesnaží se pouze vysvětlovat a radit, ale nabízí i metody k uskutečňování doporučených kroků. Navzdory mnoha oblastem, jichž se dotýká, se jedná o přehlednou a srozumitelnou knihu, jejíž poselství čtenář snadno pochopí. Potom je pouze na něm, zda se s ním ztotožní, či ne.

Název knihy:     Odemykání dětského potenciálu. Každé dítě je originál.
Autor:      Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná
Překlad:
Nakladatelství:     Management Press
Místo vydání:     Brno
Rok vydání:     2018
Vydání:     1.
Počet stran:     280
ISBN:     978-80-7261-562-9
Ediční řada:

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení