
Recenze: Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná – Odemykání dětského potenciálu. Každé dítě je originál.
- Vytvořeno 22. 12. 2018 1:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Být rodičem je možná to nejtěžší, co na svá bedra mnozí naloží. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak vychovávat vlastní děti, i jak jim, ať už z dobrého úmyslu či nezájmu, škodit. Jeden z nejproslulejších českých manažerů Jan Mühlfeit a lektorka Kateřina Novotná společnými silami založili a vedou kurzy Odemykání dětského potenciálu, v nichž rodičům pomáhají a radí s nasměrováním dětí ke spokojenému a úspěšnému životu. Svůj přístup a zkušenosti shrnuli do knihy se stejným názvem a s podtitulem Každé dítě je originál, kterou vydalo nakladatelství Management Press.
Odemykání dětského potenciálu je kniha, která má velmi široký záběr a čerpá z mnoha věd, jako jsou neurověda, psychologie, pedagogika, stejně jako ze zkušeností jejích autorů a známých osobností. Přečtete si v ní o motivaci, klasickém i progresivním školství, vlivu moderních technologií na současné děti nebo o chemických látkách, které v mozku ovlivňují prožívání různých situací. Navzdory tomu je však velmi dobře strukturovaná a přehledná. Její velkou výhodou jsou i jasné a srozumitelné formulace, které čtenářům přibližují myšlenky a postoje obou autorů.
Základní ideje knihy vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků, ze zkušenosti autorů či myšlenek Jana Ámose Komenského. Pilířem prezentovaného přístupu je doporučení zaměřit se na hledání a rozvíjení silných stránek dítěte, namísto v české společnosti častého kompenzování nedostatků, které má každý z nás.
Odemykání dětského potenciálu využívá velkého množství nástrojů k tomu, aby udrželo pozornost čtenáře, což se i daří. Text je prokládán poznámkami obou autorů i některých známých osobností, zmínky o alarmujících statistikách či modelové případy jej oživují stejně jako netradiční grafická úprava používající sice chudší paletu barev, ale symbol opičky a banánu (v textu řádně vysvětlený) dává knize vlastní neotřelý design.
Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná se ve své knize nesnaží jen předkládat, jak se mají dle nich děti vést, a vysvětlovat, proč považují svůj přístup za nejlepší. Nabízejí i metody a různá cvičení rozvíjející dětskou tvořivost, představivost i logické myšlení, stejně jako nástroje ke zklidnění ve stresových situacích – například v podobě meditace či dechových cvičení.
Ačkoli kniha využívá poznatků mnoha věd i jejich terminologie, předkládá vše tak, aby to pochopil každý čtenář. Tam, kde nestačí prostý výklad posílený komentáři autorů, umí Jan Mühlfeit v několika příkladech ilustrovat předkládané teze pomocí vlastních typologií znázorněných v jednoduchých grafech.
Bonusem na konci knihy jsou tři rozhovory s dětským psychologem Cyrilem Höschlem, houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným a matkou olympijského vítěze Dagmar Svobodovou. Všichni tři nabízejí podnětný pohled nejen na výchovu dětí, ale i na to, jak být spokojený z činností, které děláme. Trochu rušivě působí fakt, že některé úryvky rozhovorů byly použity již v předchozích kapitolách knihy, a také občasný výklad doplňující otázky, jímž tazatelé podsouvají vlastní myšlenky z knihy, aniž by je dotazovaný jakkoliv reflektoval.
Pro ty, které kniha nadchne, je na jejím konci popis a nabídka kurzů realizovaných Janem Mühlfeitem a Kateřinou Novotnou i několika jejich spolupracovníky.
Odemykání dětského potenciálu nabízí pohled na výchovu dětí shodný se současnými vědecky podloženými trendy. Nesnaží se pouze vysvětlovat a radit, ale nabízí i metody k uskutečňování doporučených kroků. Navzdory mnoha oblastem, jichž se dotýká, se jedná o přehlednou a srozumitelnou knihu, jejíž poselství čtenář snadno pochopí. Potom je pouze na něm, zda se s ním ztotožní, či ne.
Název knihy: Odemykání dětského potenciálu. Každé dítě je originál.
Autor: Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná
Překlad:
Nakladatelství: Management Press
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 280
ISBN: 978-80-7261-562-9
Ediční řada:
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...