
Recenze: Pavel Kosatík, Vojtěch Šeda – Pražská defenestrace 23. května 1618 (a co bylo dál...)
- Vytvořeno 25. 11. 2018 1:00
- Autor: Dagmar Sieberová

Pavel Kosatík a Vojtěch Šeda představují ve svém díle Pražská defenestrace 23. května 1618 (a co bylo dál…) netradičním způsobem pražskou defenestraci roku 1618, stejně jako události, které ji předcházely, a jaké následky měla nejen pro české země, ale i pro Evropu. K vyobrazení složité situace jsou využity vedle dobových obrazů i ilustrace a komiksové pasáže Vojtěcha Šedy.
Pražská defenestrace roku 1618 nakonec vyústila ve třicetiletou válku. Tento čin je v této populárně vědecké publikaci zasažen do historického kontextu. Krátce zmíněné jsou i předchozí defenestrace, autor představuje i hlavní aktéry konfliktu. Jak je možné si na deskách knihy přečíst, je pro Pavla Kosatíka charakteristické hledání příběhu za fakty. A tak i v tomto díle jsou představeny různé úhly pohledu, které jednotlivé aktéry mohly motivovat k jejich chování. U zimního krále Ferdinanda II. je přisuzován silný vliv jeho rodiny při rozhodování.
Text na mě místy působil až příliš podbízivě, zejména kvůli pasážím, které stylově připomínaly beletrii. Na stránkách našly uplatnění například i hovorové výrazy. Jeden popis obrázku začíná následovně: Češi dostávali od Němců na frak po většinu svých dějin, nebo alespoň každopádně žili s tím pocitem. (Str. 7).
Ostatně i líčení samotné defenestrace připomíná spíše beletrii:
Jak stavové řekli, tak i udělali. První vyletěl oknem Martinic: postarali se o to čeští pánové Jan Litvín z Říčan, Oldřich Vchynský a Albrecht Jan Smiřický. Ještě při letu vzduchem prý bylo slyšet, jak se jejich oběť dovolává Boží pomoci. Potom se tíž pánové vrhli na Slavatu; bránil se zvlášť urputně, leč i jeho přemohli. A jak už tak byli v ráži, všimli si nakonec, že v místnosti zbyl z katolíků ještě písař Fabricius, bezvýznamná figurka. Nakonec vyhodili oknem také jeho. (Str. 32).
Co se vizuální podoby knihy týká, tak nelze nezmínit pevné desky a kvalitní papír, které jsou použity. Samotná obálka vypovídá o spolupráci s ilustrátorem Vojtěchem Šedou. Na obálce je totiž graficky znázorněna defenestrace roku 1618. Na stránkách publikace se někdy objevují ilustrace, jindy komiksové úryvky. Jedná se zajímavé řešení, kterak přiblížit čtenářům situaci. Pro ilustraci bitvy na Bílé hoře byl do knihy začleněn větší list, při jehož rozložení se čtenář může pokochat velkou ilustrací, na které jsou znázorněny rozličné pohnutky a starosti obou stran. Nicméně už při prvním rozložení se papír v přehybu začal trhat.
Na konci knihy se nedočkáte seznamu zdrojů, ze kterých autor čerpal informace. Co je ale na posledních stránkách k nalezení, je výčet s názvem Zajímavé knihy k přečtení a také Zdroje vyobrazení, ve kterých často figuruje Wikimedia Commons.
Pokud vás zajímá pražská defenestrace roku 1618 a jste otevřeni populárně vědeckým publikacím, mohu tuto knihu vřele doporučit. Text je psán srozumitelně a poutavě, knihu o 120 stránkách rychle přečtete. Dílo je navíc doplněno o ilustrace a komiksové úryvky.
Název knihy: Pražská defenestrace 23. května 1618 (a co bylo dál…)
Autor: Pavel Kosatík, Vojtěch Šeda
Nakladatelství: Euromedia Group a. s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 120
ISBN: 978-80-242-6117-1
Ediční řada: Universum
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...