
Recenze: Roberto Valenzuela – Perfektní fotografie
- Vytvořeno 17. 10. 2018 0:00
- Autor: Ester Dobiášová

Perfektní fotografie amerického fotografa Roberta Valenzuela z nakladatelství ZonerPress je jednou ze vzácných publikací určených pro pokročilé i profesionální fotografy samouky. Autor v podtitulu slibuje proniknutí do tajů nejen svatební fotografie a očekávání naplňuje.
Mezi hlavní přednosti Perfektní fotografie patří nejen autorova schopnost odhalit a pojmenovat podstatu dobrého snímku, ale také důraz, který klade na praktické procvičení nabitých znalostí. Jeho cílem je naučit vás myslet jako fotograf, což mimo jiné znamená naučit se vědomě a cíleně pracovat s přirozeným i umělým světlem, s kompozicí, prostorem nebo sebejistě komunikovat s klienty tak, aby porozuměli vašim požadavkům a cítili se s vámi uvolněně. Poznatky můžete uplatnit i při focení párů nebo portrétů.
Publikace se dělí na čtyři části: Lokace, Pózy, Provedení a Promyšlený trénink. „Občas nás to táhne, abychom naše fotografie nafotili na místech, které naplňují ,status quo‘ toho, co je krásné, jako je park, fontána nebo jezero. Ano, jsou to nádherná místa, ale o tom profesionální fotografie není,“ (Str. 173) zdůrazňuje autor a svoji myšlenku potvrzuje poutavým portrétem svého klienta s měkkým bočním osvětlením tváře na tmavém pozadí, který vyfotografoval v jakési náhodné garáži. Spíše než vhodné místo hledal zajímavé světlo, které je pro něj obzvlášť důležité a pracuje s ním v knize víceméně nepřetržitě.
První část Lokace se dělí na další kapitoly, ve kterých se autor snaží prohloubit naše vnímání prostoru a kompozice. Ukazuje mimo jiné, jak se dá kreativně pracovat s geometrií, jak docílit perfektní fotografie vyvážením jednotlivých prvků v prostoru, jak využít barev, stínů, siluet a odrazů, kterými můžete i vyprávět příběh; anebo vzorů a opakování. Přestože profesionální fotografové některé z těchto postupů ve své práci běžně využívají, může být úleva ujasnit si, jak a proč funguje to, co má mnoho z nich spíše odpozorované a používá z praxe více intuitivně než vědomě.
Druhá část Pózy je neméně důležitá a zajímavá. Roberto Valenzuela předává čtenáři zkušenosti a osvědčené tipy, které piloval celé roky. Seznamuje nás s Pěti klíčovými technikami pózování, dodává Tabulku pozic, jako jsou pozice v chůzi, hravé, akční a v pohybu, interpretační, jak se dá pracovat s popředím a pozadím a co je nejdůležitější pro to, aby vám jako fotografovi klienti věřili a cítili se s vámi dobře.
A co se tu dozvíte o částech Provedení a Promyšleném tréninku? To vám nechám jako překvapení, ale vězte, že cvičení dělá mistra, což potvrdí nejeden profesionální fotograf.
„Kdykoli fotím, myslím především na čtyři věci: Osvětlení pomocí nasměrování, Jednoduchost prostřednictvím zredukování, Krása prostřednictvím správného úhlu a Perspektiva prostřednictvím objektivu. Vím jistě, že když si tyto čtyři prvky budu pamatovat, vytvořím skvělé fotky.“ (Str. 263)
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...