
Recenze: Petr David, Vladimír Soukup – Nejkrásnější výlety na tajemná místa
- Vytvořeno 8. 9. 2017 0:00
- Autor: Jolana Hlušičková

Léto je v plném proudu, vrcholí období výletů, tak nejspíše právě teď rádi sáhnete na pultu knihkupectví po průvodci, který přibližuje méně známá, nicméně zajímavá výletní místa. Takovou knihou je i publikace, jež nedávno vyšla pod názvem Nejkrásnější výlety na tajemná místa z edice Rodinné toulky – Nejkrásnější výlety.
Ať již plánujete výlet, nebo se chcete dozvědět informace i o méně známých místech naší republiky, doporučuji prolistovat právě průvodce z edice Rodinné toulky. Mě konkrétně zaujal průvodce pod názvem Nejkrásnější výlety na tajemná místa, protože motivace tajemnem je ideální příležitost, jak vylákat naše potomky, aby zvedli hlavy od mobilů a počítačů a vyrazili do přírody. Kniha je zpracovaná tak, že vyvolává zvědavost zmiňovaná místa navštívit, zvlášť pokud rádi s příjemným mrazením v zádech čtete o záhadných místech opředených tajemstvím.
Při listování knihou jsem si uvědomila, jak někdy máme poněkud zúžený pohled na to, kam vyrazit na výlet. Karlštejn, Křivoklát, Koněpruské jeskyně či ostatní běžná výletní místa jsou sice stále krásná, ale přece jenom již trošku okoukaná. V tomto průvodci však najdeme spoustu zajímavých, přesto téměř neznámých míst v naší zemi.
Víte třeba, jaké je prý nejděsivější místo v Praze? Ne? Také jsem netušila. Podle autorů je tím místem hřbitov bláznů v Praze-Bohnicích. Nebo kde se nachází kámen smrti? (Pernštejn). A pokud raději hledáte poklady, můžete zkusit objevit třeba ten templářský ve Veveří.
Mezi nejzajímavější tipy bych zařadila výlet Do říše strašidel (Kašperk), Svět záhad a tajemných jevů (Branišovský les) nebo Největší český menhir (Zkamenělý pastýř u Klobuk).
Kniha je zpracovaná velmi příjemně. Najdete zde spoustu barevných fotek, mapy i kompletní informace ke každému záhadnému místu. Není to nepraktická bichle, určitě si najde své místo v batohu a příliš se s ní nenadřete. Jediným negativem se jeví vazba, odhaduji, že při pravidelném listování bude hrozit, že by se z knížky mohl stát „trhací kalendář“.
Publikaci bych doporučila hlavně těm, kteří už navštívili naše nejznámější výletní místa a možná mají trošku pocit, že už toho k objevování příliš není. A také těm, kteří mají rádi tajemné historky, ti knihu ocení ještě více.
A pokud budete chtít výlet za tajemnem vystřídat jiným výletem, máte možnost zalistovat i v dalších průvodcích, které již v edici Rodinné toulky – Nejkrásnější výlety vyšly, například Výlety do podzemí, Výlety autem či Výlety na pevnosti a opevnění. V této edici existuje průvodců mnohem víc, takže je z čeho vybírat a inspiraci k neobvyklým výletům v nich určitě najdete.
Název knihy: Nejkrásnější výlety na tajemná místa
Edice: Rodinné toulky – Nejkrásnější výlety
Autor: Petr David, Vladimír Soukup
Nakladatelství: Euromedia Group, a.s. – Knižní klub v edici Universum
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 168 stran
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...