Recenze: Odborná literatura

Recenze: Humphrey Carpenter – J.R.R. Tolkien: Životopis

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Každý fanoušek Pána prstenů či Hobita zná jméno J.R.R.Tolkien. V tuto chvíli by měl zbystřit a přečíst si životopis, který napsal Humphrey Carpenter. Ten měl možnost nahlédnout do pozůstalosti tohoto pozoruhodného člověka a stvořil poutavý příběh o tom, jak se dostává nápad na geniální příběh.

 


j.r.r.-tolkien-zivotopisTolkien se narodil na africkém kontinentě, v raném věku se ale spolu s bratrem a matkou přestěhoval do Anglie a na otce se skoro nepamatoval, jelikož otec v Africe záhy po jejich odjezdu zemřel. Tolkien tedy vyrůstal jen se svou matkou a bratrem, ale na své dětství vždy vzpomínal s láskou, zejména v myšlenkách na svou matku, která jako samoživitelka dokázala jemu i bratrovi dát základy náboženství a velkou lásku k cizím jazykům. Ta se u Tolkiena vyvinula v obrovskou vášeň, nejenže studoval mnoho současných cizích jazyků, ale i řadumrtvých. Navíc si vymýšlel i vlastní jazyky, které pak použil ve svém celoživotním díle. Vznikla tak Středozemě, domov několika ras, jež mluvily Tolkienovými jazyky.

J.R.R. Tolkien: Životopis vyšel poprvé už v roce 1977 a je jedinečný tím, že na něm autor spolupracoval úzce s Tolkienovou rodinou a jeho přáteli a měl přístup k Tolkienově pozůstalosti. Měl také několikrát možnost se setkat se samotným Tolkienem, který si ho svým způsobem vybral jako autora vlastního životopisu. Jedinou podmínkou bylo, že dílo musí vyjít až po jeho smrti, jelikož Tolkien nebyl příznivcem životopisů vydaných ještě za života. Vznikl tak poutavý příběh, který začíná spisovatelovým dětstvím, pokračuje přes jeho studia a akademickou dráhu až k začátkům jeho psaní. Tolkien se nejprve zaměřil na odborná témata z oblasti anglického jazyka i mnohé překlady z jazyků jiných,až potom vznikla Středozemě a knihy, které dodnes miluje neskutečné množství čtenářů.

Kniha kromě samotného životopisu obsahuje několik desítek černobílých fotografií spolu s popisky, rejstřík jmen i míst a několik kapitol dodatků, které obsahují například Tolkienův rodokmen nebo prameny, ze kterých Carpenter čerpal. Na první pohled je vidět, že Carpenter byl velice pečlivý a životopisu věnoval velké množství času. Jeho úsilí ale rozhodně stálo za to, jeho práci by určitě ocenil i samotný Tolkien. I když ten by byl schopný ho kompletně přepsat, stejně jako to dělal u vlastních textů. Jeho všeobecně známé puntičkářství dohnalo nejednoho člověka na pokraj zhroucení.

Tolkienův životopis je napsán čtivě a každý milovník Hobita a Pána prstenů by si ho rozhodně měl přečíst. Pozná, jak autor přemýšlel, jak ho ovlivnila výchova matky a které epizody ze svého života zakomponoval do svých knih. Až si knihu přečtete, dokážete v jeho dílech najít ještě víc krásy a úžasného talentu, kterým zajisté oplýval.


Název: J.R.R. Tolkien: Životopis
Autor: Humphrey Carpenter
Překlad: Stanislava Pošustová–Menšíková
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 346
ISBN: 978-80-257-2092-9

Soutěže

Aktuality

 • Nakladatelský dům Albatros koupil nakladatelství Domino

  Nakladatelský dům Albatros Media a. s. dnes oznámil, že pokračuje ve své akviziční expanzi a ve středu 17. dubna koupil 100% obchodní podíl v nakladatelství DOMINO. To je českým čtenářům v současné době nejvíce známo jako silný hráč na poli detektivních románů a thrillerů. Právě tyto žánry jsou mezi čtenáři jedněmi z nejpopulárnějších a akvizicí DOMINA tak Albatros Media pokračuje v dlouhodobé strategii posilování své pozice v segmentu fiction pro dospělé. 

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2019

  Debutový román inspirovaný Japonskem Probudím se na Šibuji, tajuplná kniha pro děti Prašina a osobitá básnická sbírka Reál!

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení