
Recenze: Shalane Flanaganová, Elyse Kopecky – Běhejte rychle. Jezte pomalu
- Vytvořeno 11. 8. 2017 0:00
- Autor: Pavla Sklenářová

Řady běžecké literatury se letos rozšířily o novinku s akčním názvem Běhejte rychle. Jezte pomalu. Na rozdíl od mnoha jiných knih s běžeckou tematikou se v tomto případě jedná o kuchařku pro sportovce a nejen pro ně. Autorkami jsou šéfkuchařka Elyse Kopecky a elitní běžkyně na dlouhých tratích, olympijská medailistka z Pekingu Shalane Flanaganová.
Autorky do kuchařky vložily několik základních myšlenek. První ideou je vyhýbat se polotovarům z obchodu, jejichž problémem bývá přidaný cukr a další chemikálie. I když se u sportovců předpokládá, že jídelníček mají zdravější než ostatní populace, problém polotovarů se nevyhýbá ani jim – vzpomeňte například na iontové nápoje, energetické gely. Místo polotovarů bychom měli jíst „skutečné jídlo", tedy shánět si základní suroviny, ze kterých si vyrobíme pochoutku bez chemických zbytečností.
Další myšlenkou je pestrá strava, tedy nevyhýbat se masu a tukům, jen si vybrat vhodné produkty a vhodně je zpracovat.
Co mě u kuchařky pro sportovce překvapilo, jsou chybějící údaje o kalorických hodnotách a výživovém složení. To je třetí záměr autorek, nenechat se stresovat počítáním kalorií a jíst, co nám chutná. Cílem publikace je poskytnout tápajícímu sportovci recepty na to, jak zajistit dostatek kvalitního a chutného paliva, nikoliv recepty na redukční dietu. Netvrdím, že recepty nejsou pro redukční dietu použitelné, ale není to primárním cílem autorek.
Z posledního bodu je zřejmé, že se nejedná o příručku, která vás má naučit obecným zásadám zdravé sportovní výživy (co jíst před tréninkem, co jíst po tréninku, jak získat co nejvyšší tréninkovou efektivitu). Je tam sice pár obecných poznámek k tomu, co Flanaganová jí před maratonem a po něm, ale pouze v podobě tipů na konkrétní recepty.
Samotné recepty jsou lákavé i chutné (aspoň co jsem testovala), většina z nich však časově náročná. Přípravu jídla je potřeba plánovat dopředu, nejsou to náměty na rychlou večeři, když zrovna nevíte, co k jídlu. Z autorek přímo čiší jejich nadšení pro vaření, jsou to doslova vymazlená jídla. Pokud je pro vás vaření koníčkem, rozhodně neprohloupíte. Máte-li rádi rychlovky, tak na tuto publikaci zapomeňte. Problémem může být i shánění potravin. Jedná se o kuchařku z prostředí USA a některé suroviny v naší zemi nenajdete na každém rohu.
Název knihy: Běhejte rychle. Jezte pomalu
Autor: Shalane Flanaganová, Elyse Kopecky
Překlad: Alena Švomová
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 256
ISBN: 978-80-7565-103-7
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...