Recenze: Odborná literatura

Recenze: Lubomír Kupčík – Velká indiánská kniha: Hau kóla!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Spousta dívek i chlapců si u nás v dětství hraje na indiány. Svým způsobem je zvláštní, že české děti sní o původních obyvatelích tak vzdáleného kontinentu, vždyť stejně tak by si mohly hrát na Masaje, Aboridžince nebo Nepálce. Jenže právě o indiánech jsou všechny ty úžasné příběhy, knižní či filmové, které děti – stejně jako jejich rodiče a prarodiče – milují. 

velka-indianska-kniha


Problémem těch nejznámějších, s vyprávěním o Vinnetouovi v čele, je však jejich nerealističnost. Děti vyrostou, ale i do dospělosti si člověk někdy přenese to, co miloval, když ještě chodil do školy. 
Někteří dospělí si udrží lásku k původním obyvatelům Ameriky a nejenže se o nich snaží dozvědět více, někdy zkoušejí i žít jejich způsobem života. Právě ti nejvíce ocení dílo Lubomíra Kupčíka 
Velká indiánská knihaHau Kóla! Publikace od nakladatelství Mladá fronta je však určena všem, kteří se zajímají o severoamerické indiány a jejich kulturu.

Velká indiánská kniha je především prací o hmotné kultuře kmenů, které obývaly západ dnešních Spojených států amerických. Největší část se zabývá předměty, které indiáni užívali v každodenním životě i při výjimečných příležitostech. Neobsahuje však detailní popisy věcí, jejich užívání či odlišnosti mezi kmeny. Lubomír Kupčík není vědec, ale malíř a ilustrátor, stejně jako nadšenec, který svoji lásku šíří dál. Největší místo ve stostránkovém svazku tak zabírají jeho nádherné kresby a text je zde doplňkem, rozhodně ne zbytečným.

Většinu knihy tvoří návody na výrobu indiánských předmětů od šperků, přes oděvy, zbraně, hračky, hudební nástroje, po zavazadla. V Kupčíkových kresbách čtenář vidí nejen indiána s daným předmětem, ale i jednotlivé fáze jeho výroby či ilustrace detailů, na něž je třeba dát pozor. Popisky jsou jednoduché, ale jen výjimečně nedostatečné. Srozumitelně seznamují s jednotlivými kroky, materiálem i úskalími, která mohou při výrobě nastat. Autor nezapomíná na podmínky čtenářů, a přestože často zmíní nástroje a materiály, které užívali původní obyvatelé Severní Ameriky, vždy poradí, po čem sáhnout v českém prostředí.

Největší předností knihy jsou ilustrace Lubomíra Kupčíka, kterých je zde několik stovek a mnohým připomenou mistrovství Zdeňka Buriana. Kresby indiánských žen a mužů i jejich výrobků neselhávají ani v celcích, ani v detailech, zobrazujících postupy v určitém kroku výroby.

Součástí díla jsou i tři indiánské příběhy převzaté z knihy Pláč ptáka bouřliváka. Nejsou to samozřejmě romantické báchorky o hodných nebo zlých rudoších, ale vyprávění, která mnohem více odpovídají skutečnému způsobu života prérijních indiánů a jejich mentalitě. Na konci knihy je jako bonus několik stran věnovaných kresbám zvířat, včetně pár vyhynulých druhů, žijících na stejném území jako popisované indiánské kmeny.

Sečteno a podtrženo Velká indiánská kniha potěší všechny zájemce o život původních obyvatel Severní Ameriky. Nečekejte vyčerpávající zdroj informací o kultuře, zvycích či historii indiánů, dostanete totiž především oku lahodící zdroj návodů k výrobě indiánských předmětů a navíc tři příběhy, vynikající ilustrace a tipy pro všechny, kteří by se chtěli dozvědět ještě víc. I díky tomu nemusíte zrovna hořet nadšením pro výrobu vlastní dýmky míru, a přesto si knihu užijete a rádi se k ní vrátíte. Stačí, když ve vás hoří plamínek zájmu o rudé tváře. 

 

Velká indiánská kniha: Hau kóla!
Autor Lubomír Kupčík
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 104
ISBN/EAN 978-80-204-4066-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení