Recenze: Odborná literatura

Recenze: Lubomír Kupčík – Velká indiánská kniha: Hau kóla!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Spousta dívek i chlapců si u nás v dětství hraje na indiány. Svým způsobem je zvláštní, že české děti sní o původních obyvatelích tak vzdáleného kontinentu, vždyť stejně tak by si mohly hrát na Masaje, Aboridžince nebo Nepálce. Jenže právě o indiánech jsou všechny ty úžasné příběhy, knižní či filmové, které děti – stejně jako jejich rodiče a prarodiče – milují. 

velka-indianska-kniha


Problémem těch nejznámějších, s vyprávěním o Vinnetouovi v čele, je však jejich nerealističnost. Děti vyrostou, ale i do dospělosti si člověk někdy přenese to, co miloval, když ještě chodil do školy. 
Někteří dospělí si udrží lásku k původním obyvatelům Ameriky a nejenže se o nich snaží dozvědět více, někdy zkoušejí i žít jejich způsobem života. Právě ti nejvíce ocení dílo Lubomíra Kupčíka 
Velká indiánská knihaHau Kóla! Publikace od nakladatelství Mladá fronta je však určena všem, kteří se zajímají o severoamerické indiány a jejich kulturu.

Velká indiánská kniha je především prací o hmotné kultuře kmenů, které obývaly západ dnešních Spojených států amerických. Největší část se zabývá předměty, které indiáni užívali v každodenním životě i při výjimečných příležitostech. Neobsahuje však detailní popisy věcí, jejich užívání či odlišnosti mezi kmeny. Lubomír Kupčík není vědec, ale malíř a ilustrátor, stejně jako nadšenec, který svoji lásku šíří dál. Největší místo ve stostránkovém svazku tak zabírají jeho nádherné kresby a text je zde doplňkem, rozhodně ne zbytečným.

Většinu knihy tvoří návody na výrobu indiánských předmětů od šperků, přes oděvy, zbraně, hračky, hudební nástroje, po zavazadla. V Kupčíkových kresbách čtenář vidí nejen indiána s daným předmětem, ale i jednotlivé fáze jeho výroby či ilustrace detailů, na něž je třeba dát pozor. Popisky jsou jednoduché, ale jen výjimečně nedostatečné. Srozumitelně seznamují s jednotlivými kroky, materiálem i úskalími, která mohou při výrobě nastat. Autor nezapomíná na podmínky čtenářů, a přestože často zmíní nástroje a materiály, které užívali původní obyvatelé Severní Ameriky, vždy poradí, po čem sáhnout v českém prostředí.

Největší předností knihy jsou ilustrace Lubomíra Kupčíka, kterých je zde několik stovek a mnohým připomenou mistrovství Zdeňka Buriana. Kresby indiánských žen a mužů i jejich výrobků neselhávají ani v celcích, ani v detailech, zobrazujících postupy v určitém kroku výroby.

Součástí díla jsou i tři indiánské příběhy převzaté z knihy Pláč ptáka bouřliváka. Nejsou to samozřejmě romantické báchorky o hodných nebo zlých rudoších, ale vyprávění, která mnohem více odpovídají skutečnému způsobu života prérijních indiánů a jejich mentalitě. Na konci knihy je jako bonus několik stran věnovaných kresbám zvířat, včetně pár vyhynulých druhů, žijících na stejném území jako popisované indiánské kmeny.

Sečteno a podtrženo Velká indiánská kniha potěší všechny zájemce o život původních obyvatel Severní Ameriky. Nečekejte vyčerpávající zdroj informací o kultuře, zvycích či historii indiánů, dostanete totiž především oku lahodící zdroj návodů k výrobě indiánských předmětů a navíc tři příběhy, vynikající ilustrace a tipy pro všechny, kteří by se chtěli dozvědět ještě víc. I díky tomu nemusíte zrovna hořet nadšením pro výrobu vlastní dýmky míru, a přesto si knihu užijete a rádi se k ní vrátíte. Stačí, když ve vás hoří plamínek zájmu o rudé tváře. 

 

Velká indiánská kniha: Hau kóla!
Autor Lubomír Kupčík
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 104
ISBN/EAN 978-80-204-4066-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení