
Recenze: Peter Wohlleben – Tajný život stromů
- Vytvořeno 4. 1. 2017 1:00
- Autor: Ester Dobiášová

V listopadu 2016 vyšla v nakladatelství Kazda neobyčejná kniha o tajném životě stromů. Zatímco zdánlivě podobná kniha Tajná řeč stromů Erwina Thoma se zabývá bionikou, tedy pozorováním přírody a jejím využitím pro potřeby člověka, Peter Wohlleben píše ve své knize Tajný život stromů pouze o stromech jako živých bytostech, nehledě na praktické upotřebení. O bytostech schopných cítit bolest, vzájemně si pomáhat a komunikovat, dokonce určitým způsobem i myslet nebo vnímat čas.
Peter Wohlleben se vyučil lesníkem a dnes řídí ekologické lesní hospodářství v Německu, regionu Eifel v Porýní, kde usiluje o návrat pralesů. Pralesy jsou u nás také aktuálním tématem, které je spojováno především s Národním parkem Šumava a iniciativou neziskové organizace Hnutí DUHA. Je příjemné se vžít do potřeb, soužití a životaběhu středoevropských stromů, které můžeme vnímat kolem sebe a aktivně chránit i v naší republice.
Na ekologické zacházení se stromy se autor zaměřuje především v posledních dvou kapitolách, avšak neodsuzuje, nekárá, nelomí rukama, nemoralizuje, naopak povzbuzuje, rozechvívá ve čtenáři nenásilně a bez patosu pocit sounáležitosti. Autor cílí spíš na širokou veřejnost než na odbornou obec. Je to nakonec jakýkoli člověk, kterého touží svojí láskou a vášní ke stromům zaujmout a nadchnout, protože jenom ten, kdo stromy zná, je dokáže chránit. ( str. 201)
Tajný život stromů přináší fascinující poznatky, které autor předkládá prostým a čtivým jazykem, místy humorným a především záživným. Za to vděčíme velkým dílem i překladatelce PhDr. Magdaleně Havlové. Dozvíme se například, že stromy si prostřednictvím kořenů předávají živiny, které jejich druhovi chybí, vůněmi k sobě lákají hmyz, který si smlsne na škůdcích, kteří je trápí, anebo na sebe křupáním kořenů reagují. Také křičí bolestí: Když se ve kmeni přeruší proudění vody od kořenů k listům, objeví se vibrace. (str. 46) Podobně jako vibruje hrtan člověka, když křičí. Může na nás jejich křik a jiné vzkazy, které vysílají, psychicky působit při procházce lesem? Na to nám autor odpoví v kapitole Zdravý lesní vzduch?.
Jsou zde i otázky, na které zatím – i přes různé teorie – neznáme přesnou odpověď. Například jak stromy dokážou přenést vodu od kořenů až po korunu k listům. Mnoho otázek tudíž zůstává nezodpovězených. Možná jsme tím pádem chudší o možnou odpověď, avšak bohatší o další tajemství. Není to ale přinejmenším stejně nádherné? (str. 54).
Peter Wohlleben a s ním i nakladatelství Kazda představují v knize Tajný život stromů viděný a přitom nevídaný svět, díky kterému bude procházka lesem navždy vzrušující. Jako by na nás tato kniha vrhala zelený stín, který má blahodárný vliv na naši duši. Stejně jako lesy.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...