Recenze: Odborná literatura

Recenze: Petra Pospěchová – Outdoorová kuchařka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Také máte zkušenost s několikadenní turistikou, kdy na vás k snídani čekají bezvýrazné kaše z vloček namočených přes noc a přes den přežíváte na energetických tyčinkách nebo polévkách ze sáčku? Petra Pospěchová vám v Outdoorové kuchařce ukáže, jak snadno a rychle uvařit dobroty, které vám dodají energii i psychickou pohodu.


knihaNakladatelství Smart Press přichází s novou kuchařkou Petry Pospěchové. Spolu s ní se vydáváme na chutné jednodenní výlety s rodinou, víkendové přechody hor nebo letní či zimní horské expedice. „Představa, že outdoorové jídlo musí být nějaká instantní zpotvořenina, je celkem rozšířená,“ konstatuje autorka v úvodu a svojí knihou dokazuje, že je to opravdu jen představa. Díky zálibě v kulinářství, kterou projevila už v roce 2013 sepsáním knihy Regionální kuchařka – Všechny chutě Čech, Moravy a Slezska, a svým dlouholetým zkušenostem s (nejen) vysokohorskou turistikou je nám tím nejlepším průvodcem. Ví totiž, že ať už slézá slovenské kopce nebo zdolává pětitisícovku v indickém Ladaku, jednou z nejdůležitějších věcí je právě jídlo. Nejen kvůli dodání energie, ale také pro psychickou pohodu a udržení morálky celé výpravy. Hlad i neukojené chutě jsou spolu se zlobou a únavou, která s nimi přichází, jedním z hlavních důvodů psychické nerovnováhy. Přitom aby si turista sestavil jídelníček z několika různorodých pokrmů, které na treku pohladí chuťové pohárky i duši, nemusí mít za sebou kurz vaření.

Outdoorová kuchařka je rozdělena na dvě části. V té druhé nás Petra Pospěchová inspiruje voňavými recepty, které rozděluje do Jednodenních výšlapů s dětmi, Snídaní, Víkendových přechodů hor, Letních treků a Zimních treků. Očima se najíme například hadů z chlebového těsta, houbového guláše v kotlíku, sladkého špízu, slaného müsli oblíbeného hlavně muži, medvědího kuskusu, soba nudlemi se sušenými houbami, horského misa, hrachové kaše s tyrolským špekem nebo sunaru s čokoládou. Kromě receptů je přínosný úvod, který u každé kapitoly vyzdvihuje specifika daného typu výletu, na co se připravit a co zohlednit. První část knihy je však, dle mého názoru, podstatnější, protože recepty a hotová jídla jsou vyvrcholením nutných příprav. U jednodenních výletů je to téměř nepodstatné, ale pokud se vydáváme na vícedenní výšlapy, budeme stát před otázkou, jaké zvolit vybavení k vaření, abychom měli co nejlehčí batoh, a přitom bylo funkční v podmínkách, kterým budeme vystaveni, jako je v horším případě vítr, déšť nebo mráz. Autorka srovnává výhody a nevýhody jednotlivých typů vařičů (benzinové, plynové aj.), pomáhá s výběrem nádobí, náčiní a přidává pár vychytávek jako například křesadlo v noži nebo láhev v ponožce. Následuje domácí příprava trekového menu, ve kterém zohledňuje váhu, výživnost, rychlost přípravy a chuť potravin. Základem všeho je směs koření. Právě v této kapitole zdůrazňuje psychickou podstatu chutného jídla. Seznámíte se také s léčivými účinky některých potravin a specifickými podmínkami zimních výšlapů.

Outdoorová kuchařka je nedocenitelným rádcem před cestou jak pro zkušené horaly, tak pro začátečníky. Kniha je vizuálně i obsahově přehledná a vyvážená. Fotografie Davida Tureckého jsou jen třešničkou na dortu (tento recept v knize nenajdete).

Název: Outdoorová kuchařka
Autor: Petra Pospěchová
Nakladatelství: Smart Press, s.r.o.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-80-87049-85-3

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení