
Recenze: David Deida – Sex jako cesta k Bohu
- Vytvořeno 27. 10. 2016 1:00
- Autor: Renata Petříčková

Je naprosto dokonalý, neopakovatelný, smělý a současně decentní natolik, že si ani neuvědomíte, že čtete něco… no, něco lechtivého. A přitom hlubokého do morku kostí, do nejhlubších částí lidské duše. David Deida je ve své nové knize Sex jako cesta k Bohu prostě úžasný už jen v tom, že tu zakomponoval části, které velice něžně osloví ženy, a části, které drsněji osloví muže.
Ve výsledku to znamená, že vydrží-li u čtení celou dobu, muži lépe pochopí ženy a ženy lépe pochopí muže. V hlavě. V mysli a v srdci.
Umí ve všednosti vidět hloubku. Nakonec vám dojde, že každý okamžik obyčejného dne je dar, hloubka, která jen čeká na to, abyste ji pochopili a uchopili. Pro ukázku jsem zvolila úryvek z části „pro ni“, tedy část v kapitole, která promlouvá k ženám tak, aby pochopily samy sebe, ale také aby pochopily muže. A někdy to jsou jednoduchá, leč zásadní a hluboká poznání.
Muži mají raději nic než něco. Když se rozpustí v onom „ničem“, jaké představuje televize, je to pro ně často mnohem víc osvěžující než emočně zabarvený rozhovor a sdílení. Muži se cítí mnohem lépe v prázdném klidu, který je zaplaví po orgasmu, než na energetické lochnesce, jakou může být pobyt s dětmi na dovolené. Hledají okamžik, kdy všechno ostatní zmizí, zatímco oni jsou pohrouženi – do sportovního utkání, vaginy nebo rybaření. Muži mají přirozený sklon poddávat se pohlcujícímu „nic“ vědomí spíše než kolísajícímu „všemu“ života, třebaže opravdu dobrý muž dokáže plně přijmout obojí. (Str. 54)
Takže, kdo by tohle neznal. David Deida umí přesně vyhmátnout třecí plochy a kameny úrazu. A aby jen nekritizoval, umí nabídnout tolerantní ruku, řešení a především umí jednomu i druhému pohlaví vysvětlit, cože má ten druhý za problém a že jeho problém je zcela pochopitelný a přirozený. Typické pro jeho knihy. Na jedné straně úchvatné erotické texty, na druhé se občas usmíváte, protože se to celé stává soubojem „mají to v dnešní době horší muži nebo ženy?“. Stejně se opět dostaneme k výsledku, že lehké to nemají ani jedni. A díky této knize, která je z velké části rozdělena na části pro ženy a části pro muže, si můžete snadno lépe uvědomit své vlastní chování a myšlenky, reakce… a reakce partnera. Ochota a naléhavost, s jakou se autor snaží nalézt pochopení a řešení, je až dojemná a hladivá. A i když se to tady hemží sprostými slovy, čas od času, promiňte, je tu silný vliv jeho předchozí knihy Cesta vášně, tak v kontextu celého pojednání a záměru Sex jako cesta k Bohu se to hodí. Je to štiplavým kořením na celém tom smetanovém dortu, který dokonale vysvětluje důvody, proč k sexu přistupovat jinak a proč rozvíjet vztahy a naopak – odcházet k těch, které nás ničí.
O autorovi:
David Deida je považován za jednoho z nejpřevratnějších a nejprovokativnějších duchovních učitelů současnosti. Jeho učení a knihy o radikálně praktické spiritualitě hluboce ovlivnily směr našeho duchovního a sexuálního růstu. Jeho knihy byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a stávají se doporučenou literaturou na univerzitách, workshopech a mužských i ženských skupinách po celém světě. Jako cenný zdroj pro duchovní transformaci a posvátnou sexualitu ho cituje mnoho dalších autorů. Pořádá také své vlastní workshopy zaměřené na probuzení mysli, těla i srdce. www.deida.info
Mezi jeho předchozí úspěšné tituly patří například Cesta pravého muže, Cesta nespoutané ženy, Kdy jde o muže, Intimní splynutí, Prostá pravda, Cesta vášně.
Název: Sex jako cesta k Bohu
AutorDavid Deida
PřekladMichal Strenk
Nakladatelství Synergie Publishing SE
Místo vydáníPraha
Rok vydání2016
Vydání 1.
Počet stran278
ISBN978-80-7370-396-7
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...