
Recenze: Markéta Pravdová – Čeština nově od A do Ž
- Vytvořeno 14. 5. 2016 1:00
- Autor: Dagmar Garciová

Na začátku roku 2015 vycházely v Lidových novinách články prakticky zaměřeného vzdělávacího kurzu Čeština nově od A do Ž. Nyní se nám do rukou dostává knižní verze tohoto projektu, který si u čtenářů získal značnou oblibu. Na publikaci se podílel kolektiv autorů Ústavu pro jazyk český AV ČR pod vedením Markéty Pravdové. Publikace vyšla v nakladatelství Academia.
Chcete se dozvědět o původu slova Dalskabáty, co znamená spojení sednout někomu na vějičku nebo zjistit, kde se užívá nářeční výraz střechýl? Čeština nově od A do Ž vám na tyto a mnohé jiné otázky poskytne odpovědi. Kniha je rozdělena do třiceti kapitol, jejichž spojujícím prvkem se stala česká abeceda. Jednotlivé kapitoly obsahují pět pravidelných rubrik. Pojednání o nářečních výrazech je vždy doprovázeno zjednodušenou nářeční mapkou. Kniha dále obsahuje odpovědi na otázky adresované jazykové poradně. Zde se vysvětlují různá slova a slovní spojení (vindra, gordický uzel). Výklady obecných témat, která jsou v souladu s Akademickou příručkou českého jazyka, přináší objasnění problematických jevů (y/i, velká písmena, skloňování). Rubrika nazvaná Čeština v práci je zaměřena na aktuální normu pro úpravu dokumentů a je praktickým rádcem (jak psát dopisy, pravidla písemné elektronické komunikace nebo jak správně napsat životopis). Rubrika o původu osobních a zeměpisných jmen je zajímavá, ale vzhledem k rozsahu knihy jsou zde uvedena pouze vybraná slova.
Součástí každé kapitoly je krátké cvičení, k němuž jsou připojeny výsledky. Můžeme si tak ověřit získané znalosti z dané lekce. Nabyté vědomosti ze všech lekcí lze otestovat ve velkém závěrečném testu (50 otázek), který se nalézá na konci knihy.
Velmi příjemným bonusem publikace je oboustranná příloha. Z jedné strany je mapa českých, moravských a slezských nářečí. Mapa zachycuje hlavní nářeční skupiny, podskupiny a typy. Seznámíme se také s jazykovými jevy, které jsou typické pro každou nářeční skupinu. Na druhé straně přílohy je rodinná společenská hra, při které si můžeme zábavnou formou rozšiřovat svou slovní zásobu. Musím vyzdvihnout velmi povedené provedení přílohy, jež knihu oživuje.
K podobě knihy bych dodala, že její formát je velmi nepraktický, obdélníkový tvar se v ruce drží špatně. Publikace svým vzhledem spíše připomíná učebnici chemie nebo fyziky. Barevná kombinace kostek působí vzhledově nezajímavě, až nudně.
Čeština nově od A do Ž má mnohostranné využití a její výklad je srozumitelný. Cílem je poučit, a to nejen o základních jazykových jevech, které jsou často problematické. Publikace je vhodná nejen pro studenty základních, středních a vysokých škol, ale i pro široké spektrum lidí, kteří potřebují znát úřední a korespondenční normy.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...