
Irving Stone – Námořník na koni
- Recenze
- Vytvořeno 20. 9. 2009 2:10
- Autor: Alena Štouračová


Zhruba od první třetiny se biografie čte lehčeji a snadněji, čtenář již není maten množstvím postav a nepodstatných historek, spíše je ohromen barvitým líčením zážitků z Londonových dobrodružných výprav, seznamuje se s Londonovými láskami, rodinou, studiem střední a posléze vysoké školy, odkud musel později odejít, ale i s útrapami, které s sebou neslo psaní krásné literatury, Londonovo socialistické smýšlení a pozitivní vztah k alkoholu. Jeden známý prý o Londonovi prohlásil: „Kdepak, já jsem se Jackovi nemohl vůbec rovnat! To nemohl nikdo! Jack byl třída pro sebe. Jack pil o sto šest, než jsem já vypil jednu sklenici, Jack jich polkl už pět! A přitom je divné, že v baru nemluvil skoro o ničem jiném než o socialismu. Jezdil k nám do Santa Rosa, protože se u nás měl s kým hádat. Lidi ho u nás neviděli rádi, protože před soudci, před členy výboru obchodní komory a před každým, ať to byl, kdo chtěl, vykládal, jak je kapitalistický řád zkorumpovaný.“
V biografii se dozvíme o původu a životě Londonových rodičů, jimiž byli univerzitní profesor W. H. Chaney a černá ovce pionýrské rodiny Wellmanů Flora Wellmanová. Biografie nám odpoví na otázku, za jakých okolností se malý Jack dostal na svět a proč nesl jméno svého náhradního otce Johna Londona. Dočteme se také, že jedno z Jackových prvních zaměstnání byl pirátský lovec ústřic, pracoval i u policie na ochranu rybolovu, byl námořníkem, dělníkem v továrně na spřádání konopí nebo členem armády.
Irving Stone čtenářům osvětluje, co přimělo Jacka Londona literárně tvořit. Zdědil nejen nadání a zápal pro literaturu po svém biologickém otci Chaneym, čerpal také ze svých dobrodružných výprav z Aljašky, kam se vydal jako zlatokop, z Japonska, Anglie a Mexika, kde působil jako reportér, anebo z Havajských ostrovů, Tichomoří nebo Austrálie, kam se plavil se svou lodí Snark. Jack London rovněž při psaní svých literárních děl vycházel ze svých zážitků „na trati“ – jednalo se o období, kdy žil trampským nevázaným životem. Sám o této etapě svého života pověděl: „Byli jsme banda vandráků a zhovadilců a pili jsme laciné kořalky, po kterých se nám zdvíhal žaludek.“
V biografii Irving detailně vykreslil Londonův charakter. Můžeme se tak mezi řádky dočíst, že London byl velmi inteligentní, pracovitý, svědomitý, přátelský, společenský i pohostinný člověk, měl smysl pro dobrodružství, často žil ve hvězdách a idealizoval si vnější svět, byl také velmi důvěřivý, ale i neuvážlivý a marnotratný, což mu velice zkomplikovalo jeho krátký čtyřicetiletý život.
Irving Stone napsal Londonovu biografii tak, jak nejlépe dovedl. Velký ideový zápas vztahující se k Londonově socialistickému myšlení, za něž Jack London nakonec zaplatil životem, byl pro Irvinga spíše doplňujícím tématem, nikoliv středem pozornosti. Irving se v biografii upnul spíše k Londonově tvůrčí činnosti a k jeho běžným i neobyčejným životním eskapádám, díky čemuž je biografie Námořník na koni čtenářsky atraktivním pohledem na životní osud Jacka Londona.
Knihu Námořník na koni vydalo nakladatelství Jota.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...