
Irving Stone – Námořník na koni
- Recenze
- Vytvořeno 20. 9. 2009 2:10
- Autor: Alena Štouračová


Zhruba od první třetiny se biografie čte lehčeji a snadněji, čtenář již není maten množstvím postav a nepodstatných historek, spíše je ohromen barvitým líčením zážitků z Londonových dobrodružných výprav, seznamuje se s Londonovými láskami, rodinou, studiem střední a posléze vysoké školy, odkud musel později odejít, ale i s útrapami, které s sebou neslo psaní krásné literatury, Londonovo socialistické smýšlení a pozitivní vztah k alkoholu. Jeden známý prý o Londonovi prohlásil: „Kdepak, já jsem se Jackovi nemohl vůbec rovnat! To nemohl nikdo! Jack byl třída pro sebe. Jack pil o sto šest, než jsem já vypil jednu sklenici, Jack jich polkl už pět! A přitom je divné, že v baru nemluvil skoro o ničem jiném než o socialismu. Jezdil k nám do Santa Rosa, protože se u nás měl s kým hádat. Lidi ho u nás neviděli rádi, protože před soudci, před členy výboru obchodní komory a před každým, ať to byl, kdo chtěl, vykládal, jak je kapitalistický řád zkorumpovaný.“
V biografii se dozvíme o původu a životě Londonových rodičů, jimiž byli univerzitní profesor W. H. Chaney a černá ovce pionýrské rodiny Wellmanů Flora Wellmanová. Biografie nám odpoví na otázku, za jakých okolností se malý Jack dostal na svět a proč nesl jméno svého náhradního otce Johna Londona. Dočteme se také, že jedno z Jackových prvních zaměstnání byl pirátský lovec ústřic, pracoval i u policie na ochranu rybolovu, byl námořníkem, dělníkem v továrně na spřádání konopí nebo členem armády.
Irving Stone čtenářům osvětluje, co přimělo Jacka Londona literárně tvořit. Zdědil nejen nadání a zápal pro literaturu po svém biologickém otci Chaneym, čerpal také ze svých dobrodružných výprav z Aljašky, kam se vydal jako zlatokop, z Japonska, Anglie a Mexika, kde působil jako reportér, anebo z Havajských ostrovů, Tichomoří nebo Austrálie, kam se plavil se svou lodí Snark. Jack London rovněž při psaní svých literárních děl vycházel ze svých zážitků „na trati“ – jednalo se o období, kdy žil trampským nevázaným životem. Sám o této etapě svého života pověděl: „Byli jsme banda vandráků a zhovadilců a pili jsme laciné kořalky, po kterých se nám zdvíhal žaludek.“
V biografii Irving detailně vykreslil Londonův charakter. Můžeme se tak mezi řádky dočíst, že London byl velmi inteligentní, pracovitý, svědomitý, přátelský, společenský i pohostinný člověk, měl smysl pro dobrodružství, často žil ve hvězdách a idealizoval si vnější svět, byl také velmi důvěřivý, ale i neuvážlivý a marnotratný, což mu velice zkomplikovalo jeho krátký čtyřicetiletý život.
Irving Stone napsal Londonovu biografii tak, jak nejlépe dovedl. Velký ideový zápas vztahující se k Londonově socialistickému myšlení, za něž Jack London nakonec zaplatil životem, byl pro Irvinga spíše doplňujícím tématem, nikoliv středem pozornosti. Irving se v biografii upnul spíše k Londonově tvůrčí činnosti a k jeho běžným i neobyčejným životním eskapádám, díky čemuž je biografie Námořník na koni čtenářsky atraktivním pohledem na životní osud Jacka Londona.
Knihu Námořník na koni vydalo nakladatelství Jota.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...