
Běda ženám, kterým muži vládnou!
- Recenze
- Vytvořeno 14. 9. 2009 2:10
- Autor: Marta Šimečková

Jméno tohoto autora možná některým z vás není neznámé. Tento novinář a spisovatel zaměřující se nejen na literaturu faktu, ale i na historické a detektivní romány, má na svém kontě již kolem devadesáti knih, přičemž mnohé z nich vydal pod nejrůznějšími pseudonymy. Jeho pravé jméno zní Jan Bauer, takže Felix Krumlowský je pouze krycí jméno, které zvolil podle latinského adjektiva „felix“, tj. „šťastný“, a podle města Český Krumlov, ve kterém dle vlastních slov prožil šťastné mládí spojené s prvními láskami i s literárními začátky.

Kniha začíná vyprávěním o svaté Ludmile, kterou zavraždila její snacha Drahomíra. Řekli byste si, že tento příběh je všeobecně znám. Krumlowský jej však dokáže podat čtivým způsobem a navíc příběh doplňuje řadou nových poznatků. Tak například o Ludmile na základě antropologických výzkumů říká, že byla vysoká 168 centimetrů – na tehdejší dobu tedy byla skutečně vysoká – a že měla výrazný předkus. „Můžeme si ji tedy představit jako vytáhlou a s poněkud vyceněnými zuby. Co však nepobrala na kráse, dohnala, jak už to tak bývá, na bystrém rozumu.“ (S. 12) Autor se však zabývá i mnohem důležitějšími věcmi, než jak ona mučednice vypadala. Na dalších stránkách se můžete dočíst, jaké měla vlastnosti a proč vlastně byla zabita. Nezajímavou je také otázka, zda ji zavraždili Vikingové, kteří mohli být členy Drahomířiny družiny, a proč vrahové zvolili jako způsob smrti uškrcení. Krumlowvský tak čtenáři přibližuje teorie nejrůznějších badatelů, ať už těch, kteří patří mezi skutečné odborníky, nebo těch, kteří se spíše pohybují na úrovni hypotéz. Na závěr každé kapitoly je připojen i stručný přehled nazvaný Kdo byl kdo a krátké shrnutí Co se dělo ve světě, kde jsou dle jednotlivých roků zaznamenány důležité události, k nimž došlo v cizích zemích v době života ženy, o níž daná kapitola pojednává.
Dalšími ženami, o nichž se můžete v knize dočíst mnoho zajímavého, jsou například Judita Durynská, Adléta a Konstancie, Markéta Babenberská, Kunhuta Haličská, Anna, dcera Karla IV., a mnoho dalších. Kniha je uzavřena kapitolou o Alžbětě Stuartovně, zimní královně, a v úplném závěru naleznete i seznam použité literatury, která vám může být nápomocná při dalším studiu.
Tuto zajímavou publikaci doporučuji všem, kteří se zajímají o dějiny naší země a o postavení žen v minulých staletích. Můžete se těšit nejen na mnoho historicky podložených informací, ale také na zajímavé vyprávění čerpající z pověstí a nejrůznějších hypotéz, které jsou často zajímavější než suchopárné líčení „pouhých“ hodnověrných faktů.
Knihu Běda ženám, kterým muži vládnou vydalo nakladatelství Alpress.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...