
Rekonstrukce domu pro laiky
- Recenze
- Vytvořeno 8. 5. 2015 3:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Dům. Jednoduché slovo, pod kterým si člověk může vybavit nekonečné množství podob. Většina domů jsou unikáty a jejich vnějšek i vnitřek jsou zcela jedinečné. Pochopitelně tedy neexistuje jednoduchý recept na jejich stavbu či rekonstrukci. Pro ty, kteří zvažují nebo si už plánují opravu či přebudování starého domu a nehonosí se zrovna zkratkami ing. arch. před jménem, napsal stavební inženýr Martin Perlík užitečnou publikaci nazvanou jednoduše Rekonstrukce rodinného domu s podtitulem 100 tipů.
Možná by měl podtitul knihy od nakladatelství Grada Publishing znít spíše 100 zásadních témat, protože přesně podle nich je publikace koncipována. V deseti kapitolách autor přibližuje stovku věcí, se kterými se mohou lidé setkat při přestavbě domu. Zabývá se vším od smyslu rekonstrukce, časové a finanční náročnosti, jednání s úřady a firmami po příslušenství domu.
Na začátku každé kapitoly je krátký příběh na necelou jednu stranu imaginární rodiny Přestavělových, kteří zakoupili starý dům a teď řeší jeho rekonstrukci. Pro některé čtenáře to může být pouze neužitečná vata, jiným poskytne úvod do situace řešené v kapitole.
Samotný výklad problematiky je stručný a seznamuje se zásadními informacemi v rámci daného tématu. Například u oken autor vysvětlí čtenáři, jak pozná hodnotu jejich tepelně-izolačních vlastností, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů okenních rámů, jak izolují různé skleněné výplně, kde jsou kritická místa oken, jimiž může do domu pronikat studený vzduch, a na co si dát pozor při jejich instalaci. Text je vždy srozumitelný i laikům a obsahuje minimum specifických technických výrazů. Pokud se Martin Perlík nevyhne odborné terminologii, vše jasně vysvětlí.
Výhodou knihy je i struktura kapitol. Kniha totiž kromě samotného výkladu tématu obsahuje řadu dalších pomůcek pro čtenáře. Každé z témat má na konci jednoduché bodové shrnutí základních myšlenek, mnohá obsahují konkrétní příklady ilustrující hlavní text, vynikající pomůckou jsou i přehledné tabulky s klady a zápory různých variant, například způsobů stavby či druhů vytápění. Nedílnou součástí jsou fotografie a nákresy, kniha místy obsahuje i úkoly pro čtenáře, aby vztáhli získané poznatky na vlastní nemovitost, případně se ujistili, že si zapamatovali informace z knihy.
Rekonstrukce rodinného domu rozhodně splňuje svůj účel seznámit laiky s přestavbou domů a jejími úskalími. Využívá k tomu především srozumitelný jazyk, ale také řadu pomůcek od tabulek po fotografie. Je to ale také výborná kniha pro ty, kteří teprve uvažují o koupi nebo stavbě nemovitosti, protože většina probíraných témat se netýká pouze rekonstrukcí, ale domů obecně. Jestli vás tedy v blízké budoucnosti čeká přestavba vašeho domu nebo chcete kupovat či stavět a potřebujete se seznámit s tím nejzákladnějším, Rekonstrukce rodinného domu je knihou pro vás.
PERLÍK, Martin. Rekonstrukce rodinného domu – Sto tipů. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2015, 272 s. ISBN 978-80-247-5042-2.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...