
Matematika pro nematematiky
- Recenze
- Vytvořeno 7. 1. 2015 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Je to až neuvěřitelné, ale na vysoké školy technického a přírodovědného typu se často hlásí studenti, kteří mají velmi negativní postoj k matematice. Přitom v těchto oborech se bez dobré znalosti matematiky nelze vůbec obejít.
Autoři (Zuzana Došlá a Petr Liška) knihy Matematika pro nematematické obory s aplikacemi v přírodních a technických vědách [1] si dali za úkol matematiku studentům, kteří se na matematiku nespecializují, a přesto ji nutně potřebují, ukázat stejně krásnou, jako je hudba. Dalším cílem učebnice - podle autorů - je, čtenáře naučit nejen derivovat a integrovat, ale vést jej k analytickému myšlení, schopnosti pojmy definovat a formulovat problémy a tvrzení. Co tedy v knize nalezneme?
Učebnice obsahuje základní kurz vysokoškolské matematiky, ve kterém se studenti seznámí se základy lineární algebry a matematické analýzy, tj. funkcemi jedné proměnné, jejich limitami, derivacemi a integrálem a aproximacemi funkcí. Výklad pak pokračuje nekonečnými řadami, diferenciálními rovnicemi, dvojným, trojným a křivkovým integrálem. Poslední čtrnáctá kapitola je věnována autonomním systémům.
Každá kapitola je rozdělena tradičním způsobem: úvodní poznámky, definice, věty, příklady a aplikace. Matematické věty jsou uváděny bez důkazů. Uváděné aplikace dokazují, jaká je tenká hranice mezi aplikací (použitím) a příkladem, viz např. strana 70 Aplikace 3.37: „Do koule o poloměru R vepište válec s největším objemem.“ Ale abych byl spravedlivý, další uváděné aplikace rozhodně zajímavé jsou, jako např. hned následující, tj. 3.38.
Osobně se domnívám, že aplikací mělo být mnohem více, což v předmluvě knihy připouští i samotní autoři, kteří uvádějí, že mnoho zajímavých aplikací nemohli uvést pro nedostatek místa, čímž v samém úvodu sami přiznávají, že ne zcela naplnili svůj záměr. Podle mě se nabízí možnost každou kapitolu uvést konkrétním problémem/aplikací, který se řeší v kapitole vysvětleným matematickým aparátem, tím by se i naplnil záměr: „... vést (čtenáře) k analytickému myšlení, schopnosti definovat pojmy a formulovat problémy a tvrzení.“ V uvedené podobě, kdy jsou hned „naservírovány“ definice pojmů a vyslovena tvrzení, si myslím, tento záměr může být splněn jen obtížně.
Jako příklad svých předchozích tvrzení mohu uvést úvod šesté kapitoly, který začíná následujícími slovy: „Při mnoha reálných situacích nemůžeme pracovat přímo s nějakou funkcí …“ Proč tedy není jedna z těch „mnoha“ reálných situací představena a na ní ukázána nejen potřeba aproximovat funkce, ale i způsob, jak to udělat? Je docela možné, že to není z nějakého důvodu správný didaktický postup, ale domnívám se, že právě tento postup by mohl studenty nematematických oborů motivovat k tomu, aby matematiku brali jako velmi potřebný a zajímavý nástroj a prostředek k hlubšímu porozumění svému oboru, nikoli jako nutné zlo.
Co se zpracování knihy týká, je provedeno dle mého názoru na velmi dobré úrovni. Jediné, co bych mohl skutečně vytknout, je číslování, které je kontinuální a nerozlišuje mezi jednotlivými typy (definicí, větou, příkladem a aplikací), což mi trochu ztěžovalo orientaci v textu.
Přes výše uvedené poznámky se domnívám, že učebnice [1] je chvályhodným počinem a nezbývá než doufat, že v následujících vydáních nakladatelství poskytne autorům více prostoru pro zařazení dalších zajímavých aplikací a že studentům a studentkám přinese poznání, že i matematika může být krásná, stejně jako hudba.
[1] DOŠLÁ, Zuzana a Petr LIŠKA. Matematika pro nematematické obory: s aplikacemi v přírodních a technických vědách. 1. vyd. Praha: Grada, 2014, 304 s. Expert (Grada). ISBN 978-80-247-5322-5.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...