
Zmizelá Plzeň
- Recenze
- Vytvořeno 12. 10. 2014 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Nakladatelství Paseka přidalo do své edice Zmizelé Čechy novou publikaci. Jedná se o práci věnovanou městu Plzni, přičemž první díl zahrnuje její historické jádro. Kniha je zpracována třemi autory, kteří se podobné tématice věnují již dlouhou dobu. Tomáš Bernhardt, Petr Domanický a Jana Domanická působí jako kurátoři sbírek, pohybují se v oblasti památkové péče či publikují monografie a odborné články především na téma architektury v období 19. a 20. století. Nakladatelství tím vsadilo na autory kompetentní k sepsání kvalitního svazku.
Stejně jako všechny knihy z edice Zmizelé Čechy i tato má nejprve textovou část zabírající 62 stran. Rozdělena je na dva časové úseky. Prvním je období od počátků historie města Plzně do roku 1850, čehož se chopil Tomáš Bernhardt a poskytl tak čtenáři podrobný, avšak nikoli vyčerpávající popis plzeňských dějin a architektonického seskupení. Následuje část sledující období od roku 1850 až do současnosti. Jejími autory jsou Jana a Petr Domaničtí a nevěnují se příliš historii města, nýbrž architektuře jako takové. Důvod časového rozdělení je jasný – od poloviny 19. století se už pohybujeme v architektonické historii města, kterou lze doložit na dobových fotografiích, které pak budou autoři podrobně předkládat a čtenářům v obrazové části. Můžeme se tedy seznámit nejen s architektonickým rozložením města, ale především velkou přestavbou, kterou si v této době prošlo, stejně jako řada jiných měst středověkého rázu. Obětí se stalo hradební okleštění města i historické budovy, které musely dát přednost novým, výstavnějším a modernějším stavbám, stejně jako městskému parku. Sledujeme proto první snahy o ochranu památek, poznáváme důležité osobnosti, jako např. Ladislava Lábka, atd. Textová část na mě udělala opravdu dobrý dojem a přesvědčila mě, že držím v ruce kvalitní publikaci.
Tento dojem pak umocnila i obrazová část, jež představuje čtenářům Plzeň od prvních zobrazení a plánků z 18. století. Na časové ose pak přibývají fotografie zbořených i nově postavených domů, tu a tam se mihnou tehdejší obyvatelé a dohromady se vám před očima tvoří představa zmizelé Plzně. Zda byla hezčí ta původní, za kterou mnoho uvědomělých Plzeňanů živě, leč mnohdy marně bojovalo, nebo ta současná, kde se mísí nejnovější moderní stavby spolu s činžovními domy, poštou či divadlem vzniknuvším v nejhektičtější stavitelské době přelomu 19. a 20. století, o tom už rozhodněte sami. Pomohou vám k tomu staré fotografie, kvalitně zpracované popisky a snad i procházka po Plzni, kterou bych určitě doporučila jako konfrontaci. Knížku si přitom můžete držet v ruce a dohledávat fotografie ulic, ve kterých se právě nacházíte. Je pro tento účel velmi vhodná, neboť formát A5 je do ruky akorát a nezatěžuje příliš v tašce.
BERNHARDT, Tomáš, Jana DOMANICKÁ a Petr DOMANICKÝ. Plzeň I.: Historické jádro. 1. vyd. Praha - Litomyšl: Paseka, 2014. ISBN 978-80-7432-449-9.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...