
Jak zhubnout – téma dnešních dnů
- Recenze
- Vytvořeno 2. 9. 2014 3:00
- Autor: Jana Semelková

Ano, je tomu tak, hubneme a hubneme a hubneme. K tomu nás nabádá tisk, rozhlas i televize. Úspěšní jsou jen ti štíhlí – kdo nezvládá vlastní váhu, nezvládá pracovní úkoly. Tohle všechno se na nás valí ze všech stran. Jen mne tak napadlo, jestli ten, kdo celý den počítá kalorie, poměřuje krabičky a myslí na to, co ještě smí ten den sníst, může myslet i na něco jiného – třeba v rámci svého zaměstnání… Ale to není součástí této recenze.
Ta se totiž týká knihy, co má čtenáře dovést k lepé postavě. Za rady, jak zhubnout, utrácíme peníze, za hubnoucí kúry, za zaručené pomůcky k hubnutí vydáváme ještě víc. Celé dny řada z nás dumá, co sníst a přitom netloustnout… Jídlo je fenomén, váha nepřítel. Čím víc o jídle mluvíme, čteme a řešíme ho, tím jsme, zdá se, kulatější. Nepomáhají příkazy a zákazy, pomáhá spíš správná motivace. A takovou obsahuje právě Malá kniha štíhlosti Lauren Slaytonové. Z vlastní praxe autorka ví, jak podpořit po lepé postavě toužící klienty, jak je motivovat a jak jim dodat správnou míru sebevědomí. Bez toho se totiž hubnout nedá. Sestavila program, který je srozumitelný, názorný, nic se v něm nepřepočítává na kilokalorie, za nic se netrestá. Vlastně je to taková „hrníčková kuchařka“ hubnutí. Když si totiž představíme, co můžeme nasoukat do úst v poměrech, které si umíme snadno představit (nevážíme, nepřepočítáváme), hned nám to jde veseleji. Proto Lauren převádí množství vhodných potravin na misky, hrnky, můžeme je poměřit s velikostí mobilu, rtěnky… prostě toho, co dobře vizuálně známe.
Za důležité považuji, že celý tréninkový proces pojala autorka jako příjemné čtení, opakuje, co z nás každý dobře zná, ale takhle na papíře to oslovuje ještě líp, netrestá, jen se zmiňuje, co je nejdůležitější: porušíme-li svou snahu o úbytek kilogramů, centimetrů, tukových oblin chybou, nerušme své předsevzetí a pokračujme. Čili, uděláme-li dietetickou chybu, nezačněme se zase cpát s tím, že začneme „odněkdy“ znovu, ale pokračujme a nevyčítejme si. Výčitky = stres; stres = chutě! Jak milá slova, jak důležitá rada!
Knížka se čte jako příběh – příběh, který by mohl dovést nejednoho k úspěšnému cíli. A to bez stresů a zbytečných kotrmelců, které vedou jen k jedinému – k jojo efektu. Než se postavíte na start k menším oblinám, přečtěte si tohoto rádce, odstartujete snáz a na svou metu jistě dosáhnete. Je totiž téměř na dosah, jak říká americká odbornice v oboru klinické výživy.
Slaytonová, Lauren: Malá kniha štíhlosti. NOXI, Bratislava 2014. 224 s. ISBN 978-80-8111-200-3
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...