
Moderní kuchařka, která není moc moderní
- Recenze
- Vytvořeno 19. 4. 2014 3:00
- Autor: Veronika Vlčková

V době, kdy je možno si téměř jakýkoliv recept najít na internetu, musí mít tištěná kuchařská kniha něco navíc. Kuchařka Kamily Procházkové se o to snaží na několika rovinách: Je, jak hlásá v názvu, plánovací, obsahuje dokonce i CD s programem „Jídelníčky a nákupy“, recepty jsou rozděleny podle ročních období, obsahuje množství fotografií jídel a ilustrace. Jak se tedy autorce daří pomocí těchto aspektů zaujmout cílové čtenáře?
Kuchařka už v názvu předesílá, že je plánovací. Jak je to ve skutečnosti? Ze 184 stran je plánování věnována krátká pasáž (o celkové délce sedmi stran) a přiložené CD. Program „Jídelníčky a nákupy“ může být pro větší rodiny užitečný, jakkoliv si nejsem jistá, jestli hlavní rodinný kuchař sedne jednou za čas k počítači, aby sestavil kompletní jídelníček dejme tomu na týden a vytiskl si k němu nákupní seznam. Asi je to jenom otázka zvyku.
Rozdělení receptů podle ročních období a tím pádem i podle dostupných sezónních surovin považuji za nejzajímavější prvek celé kuchařky. V receptech je dokonce odkaz, v jakém dalším receptu je možno využít zbylé ingredience. To se mi jeví jako velice praktické a naplňuje to i zmíněný plánovací účel. Sezónní potraviny mají na konci knihy dokonce vlastní rejstřík. Můžete tak pracovat s netradičnými, ale levnými a dostupnými surovinami, jako pampelišková poupata nebo například s artyčokem (pokud se k němu dostanete, což v českých obchodech stále není běžné).
Jak je to s fotografiemi a ilustracemi? Knížce rozhodně nepřidávají na modernosti. Fotografie, za jejichž původem stojí autorka kuchařky, najdeme v samostatných „obrazových přílohách“ a jsou vytištěny barevně na křídovém papíře (hlavní část knihy včetně ilustrací je černobílá). Samotným odloučením fotografií od receptů a jejich kvalitou se kniha posouvá někam do let devadesátých. Fotografie jídla, jež by měly být lákadlem a devízou tištěné kuchařky, se tak stávají spíše odstrašujícím prvkem. O ilustracích je škoda mluvit. Snaží se být vtipné, vnímám je spíše jako nezdařené, často nelogické.
A co samotné recepty? Tam vidím největší nedostatek kuchařky Kamily Procházkové. Rozčlenění podle ročních období má smysl, výběr receptů v jednotlivých obdobích je však jenom zdrojem nejistoty, pro koho je vlastně kuchařka určená. Vedle tradiční českých jídel z levných surovin najdeme recepty ze světové kuchyně, jejichž ingredience nemusí být nutně drahé, jako spíš nedostupné. Příkladem může být recept „Mrkev s cidrem“. Mrkev tady seženete na kila a za pár korun, kolik lidí však zná francouzský cidre a ví, kde ho v republice koupit? A kolik může tohle zahraniční pití stát?
Vraťme se tedy k otázce ze začátku recenze. Vzhledem k výše uvedenému mohu prohlásit, že mě kuchařka nezaujala, tudíž asi nepatřím do skupiny cílových čtenářů. Kdo do ní však patří? To se mi po prostudování členění, vzhledu kuchařky a typu receptů nepodařilo zjistit.
PROCHÁZKOVÁ, Kamila. Celoroční plánovací kuchařka. 1. vyd. Praha: Libri, 2013. ISBN 978-80-7277-516-3.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...