
Módní manýry včera a dnes
- Recenze
- Vytvořeno 3. 4. 2014 3:00
- Autor: Petra Šmejdová

Na jednu stranu se dá říci, že o módě toho už bylo řečeno a napsáno dost. Při bližším zkoumání ale snadno zjistíme, že na českém trhu toho ještě dost napsáno ani přeloženo nebylo a není. Proto je potřeba vítat každou novou knihu, která se tomuto populárnímu fenoménu věnuje. Z novějších titulů je to kniha Ve jménu módy od nakladatelství Mladá fronta.
Oblečení dříve sloužilo k rozlišování společenských tříd, protože se podle něj dalo jednoduše určit, do které vrstvy dotyčný patří. Velmi brzy ovšem přišli lidé na to, že oblečení dává prostor jejich osobnímu vkusu, a dokonce i kulturním, společenským a politickým názorům. Záliba v oblékání se rychle rozšířila a díky tomu vznikly nové profese jako návrhář, stylista a módní poradce. I tak ale velkoryse pojatá kniha ukazuje i na okamžiky, kdy módu neutvářely pouze manýry návrhářů, zákazníků a jejich krejčích. Autoři knihy Ve jménu módy názorně ukazují, že módu ovlivňují i technické vynálezy a pokrok.
Móda nejčastěji evokuje oblečení, ale jak se čtenář sám přesvědčí, je to komplexní pojem zahrnující vizáž od hlavy až k patě. Odívání je sice logicky věnován největší prostor, o to pestřeji působí navazující kapitoly odkazující k proměnám obuvi, šperků, účesů, líčení, hygieny a doplňků, jako jsou rukavice, brýle, vějíře nebo slunečníky. V tematicky zaměřených kapitolách ponechali autoři dostatečný prostor pro praktické a v každodenním životě nepostradatelné prvky, které módu posunuly opět o něco dál. Namátkou uveďme alespoň vynálezy poklopce, mejkapu, podprsenky, nylonek nebo zásnubního prstenu.
Na knize se mi líbí, že její obsah není postaven na několika módních ikonách a trendech, jako tomu často bývá. Tyto podstatné informace jsou v jednotlivých kapitolách postaveny na úroveň neméně zajímavých skutečností z historie, o kterých se běžný čtenář jako já ještě možná neměl šanci dočíst. Věděli jste například, že J. F. Kennedy nosil korzet, že na módu měly ve své době vliv i lety do vesmíru, že do roku 1850 nosili kožich jen Eskymáci nebo že podle nedávných průzkumů nosí i přes módní trendy většina žen neforemné, zato pohodlné pyžamo?
Lákavé módní fotografie autoři doplnili stručnými a informacemi nabitými texty. Někdy jsou dokonce obsáhlé popisky obrázků zajímavější a výstižnější než hlavní text. Záleží také ale na vás, jak budete knihu Ve jménu módy číst. Zda budete hltat fotografie s úžasnými modely a doplňky a čas od času si přečtete připojený komentář, nebo zvolíte pečlivé studium s pozvolným pročítáním všech uvedených informací. Sama za sebe doporučuji obě varianty v uvedeném pořadí. Nejprve si vytipujete zajímavé pasáže a pozoruhodné „špeky“ z módní historie. Střípky následně doplníte o dobový kontext, který měl vliv na vývoj módy.
Ve jménu módy na první pohled působí jako ideální dárek pro každého milovníka životního stylu, oblékání a doplňků. Pokud sami módě alespoň trochu holdujete, nebudete chtít dát knihu z ruky. Mimo záživných fotografií publikace dobře slouží i k takové malé osvětě. Čtenář totiž velmi rychle zjistí, že proměny módy a jednotlivých trendů nesouvisely pouze s parádou, ale měly i ryze funkční důvody.
COXOVÁ, Barbara. Ve jménu módy. Praha: Mladá fronta, 2013. ISBN 978-80-204-2928-5.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...