
Královský dvůr, jak jej neznáte
- Recenze
- Vytvořeno 1. 4. 2014 3:00
- Autor: Pavla Huřťáková

Jindřich VIII. patřil k jedněm z nejdéle vládnoucích panovníků. Na trůnu seděl dlouhých třicet osm let. Za jeho vlády Anglie prošla rozkvětem i pádem. Měl dar kolem sebe shromažďovat nejschopnější muže své doby, jakými byli například kardinál Wolsey nebo kancléř Cromwell, aby se jich v momentě, kdy je nepotřeboval, šikovně zbavil. O tom, jak se zbavoval nepotřebných manželek, asi nemusíme dlouho mluvit. Není proto divu, že se jeho pestrý životní příběh dodnes těší badatelskému zájmu.
Alison Weirová patří k předním historičkám specializujícím se na tudorovskou Anglii. Ve své knize Jindřich VIII. - Král a dvůr podává ucelený obraz panovníkova politického i soukromého života. Vychází z dobových kronik, pamětí a deníkových zápisků jeho současníků, z korespondence a mnoha dalších relevantních pramenů. Předkládá tak čtenáři celistvý pohled na Jindřichovu složitou osobnost zkreslenou mnoha více či méně důvěryhodnými beletristickými knihami a filmovými zpracováními. Jindřich VIII. byl typickým renesančním kavalírem, vzdělaným a schopným. Někdo by možná řekl všeho schopným, ale to není tak jednoduché. Nesmíme zapomínat, že v této době vychází Machiavelliho Vladař. Raně novověká Anglie nebyla místem, kde by se dalo jednat v rukavičkách. Některé kroky však byly notně rozporuplné, to samozřejmě nelze opominout.
Nemůže samozřejmě přejít mlčením šest královských manželství, ale vzhledem k tomu, že jeho ženám věnovala samostatnou knihu, nejedná se o jejich detailní rozbor. Rozporuplný byl i králův vztah k jeho dcerám, Marii a Alžbětě, což autorka dobře popisuje. Spolu s jejich osudy proto můžeme sledovat i vliv žen na Jindřicha a jeho rozhodnutí. Díky autorce pochopíme, proč tolik stál o mužského dědice. Kroky, které proto podnikal, byly radikální, ale v dobovém kontextu nebyly zcela nepochopitelné.
„Za panování Jindřicha VIII. se ještě jednou vrátil rytířský věk. Turnaje v burgundském stylu byly nesmírně oblíbené, pořádaly se téměř při každé dvorské slavnosti či při všech přijetích diplomatických návštěv a v květnu a červnu pravidelně, aby poskytly příležitost k „počestnému a zdravému tělesnému cvičení“ před zahájením lovecké sezony. V podstatě šlo o aristokratickou výsadu, jež měla v době míru udržovat bojovníky ve vrcholně zdatném stavu, poněvadž král „nehodlal hledět na mladé šlechtice neprojevující zdatnost v bojových výkonech.“[1]
Weirová je mistr svého řemesla. Ať se jedná o její romány nebo o čistě vědecké publikace. I tato kniha je napsána s lehkostí, proto i přes její délku nebudete mít problém s jejím přečtením. Nezahlcuje čtenáře nadměrným poznámkovým aparátem, prameny a literatura jsou vyjmenovány na konci knihy. Text oživují soudobé dokumenty, jakými jsou např. dopisy či poezie. Nechybí samozřejmě Úvod a v poslední kapitole jakýsi závěr, kdy dochází ke krátkému shrnutí Jindřichova celoživotního díla. Na konci knihy nalezneme seznam používaných zkratek, poznámkový aparát k jednotlivým kapitolám, rodokmen Tudorovců, bibliografii včetně pramenné základny a rejstřík jmen a míst.
Zájemcům o tudorovskou Anglii mohu její svazek vřele doporučit. Její pohled je neotřelý, ovšem podložený mnoha fakty, která Jindřicha zbavují jisté aureoly. Ale jinou mu naopak vytvářejí.
[1] WEIROVÁ, Alison. Jindřich VIII. - Král a dvůr. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: BB/art, 2013. ISBN 978-80-7461-392-0. Str. 135.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...