
Závazek a zrada dcery národa
- Recenze
- Vytvořeno 13. 1. 2014 2:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Osobnost Karla Havlíčka Borovského zná každý již ze školních lavic. Nejen jeho dílo, ale také jeho krátký život, nucený exil v Brixenu, jeho skutky i to, že „trpěl pro vlast“. To všechno je nám známo. A možná někdo z vás ví, že měl dceru, jmenovala se Zdeňka a národ se jí skládal na věno. Vzhledem k tomu, že se věnuji studiu 19. století, vím o Havlíčkově dceři možná více než běžný čtenář, přesto se pokusím o objektivní recenzi novinky, kterou vydalo nakladatelství Paseka.
Nejprve bych ráda upozornila na to, že se jedná o odbornou literaturu vystavěnou na mnoha historických pramenech a další odborné literatuře. Autorkou je prof. PhDr. Milena Lenderová, Csc., působící na Filozofické fakultě pardubické univerzity. Věnuje se dějinám každodennosti v 19. století, gender history a česko-francouzským vztahům. Vydala mnoho prací kolektivně i samostatně. Rodině Braunerových, ve které byla Zdeňka Havlíčková vychována, se věnovala již v knížce o jiné Zdence, malířce Zdence Braunerové. Nyní se autorka vrací do oblíbeného prostředí, aby čtenářům přiblížila osudy a strasti Havlíčkovy dcery.V úvodní kapitole seznamuje čtenáře se Zdenčiným otcem a s pracemi, které se zabývají jeho životem a dílem. Sleduje, nakolik se v nich promítá jeho dcera a od kdy se dají zachytit první impulsy vědeckého zájmu o Zdeňku Havlíčkovou. V dalších kapitolách navazuje podrobným popisem jejího života, pobytu v Brixenu i počátcích onemocnění její matky tuberkulózou. Po Havlíčkově smrti nastává druhá etapa Zdenčina života, kdy se najednou z chudého sirotka stává dcerou všech – dcerou národa.
Jak se dívka cítila? Jak vnímala smrt otce a matky? Jak vnímala loterii, která byla jejím jménem uspořádána, aby měla sirota po Havlíčkovi dostatek financí na vzdělání a na věno? Tehdy se v jejím životě poprvé objevila Augusta Braunerová, žena jednoho z nejvlivnějších mužů v Praze, a patrně to byla ona, kdo dal impuls k této akci. O náhle zbohatlou dívku se musel někdo starat, kdo by jí dopřál dobré vychování a patřičné vzdělání. Teta Adéla Jarošová se již představitelům českého národa nezdála vhodná, a tak vstupuje opět do popředí rodina Braunerova.
Autorka sice psala odborný text, přesto jí nelze upřít kvalitu a vypravěčský um, který dělá knihu srozumitelnou i pro laické čtenáře. Tito z vás jistě ocení, že se dozví mnoho o tom, co dívku formovalo, poznají ji po psychické stránce a dokážou se vcítit do jejích útrap i lásek. Milena Lenderová jako by mi psala „z duše“. Vždy, když jsem text četla a napadla mě nějaká myšlenka v souvislosti s „hlavní hrdinkou“, stačilo pár odstavců a našla jsem odpověď. Autorka si mnohdy položila stejnou otázku, a tím mi byla čím dál blíže.
Třetí etapou, nebo chceme-li třetím životem, Zdeňky Havlíčkové je její „život po smrti“. Odkaz dcery národa se promítá v několika literárních a divadelních dílech. Stačilo málo a objevil by se i na filmovém plátně. Tímto se autorka zabývá v poslední kapitole, kde čtenáři pomáhá pochopit, co z dívčina života zůstalo v povědomí jejích vrstevníků a i těch, kteří následovali.
Knížku rozhodně doporučuji k přečtení nejen těm, kteří se zabývají dějinami 19. století, zajímá je česká historie či gender history, ale i laickým čtenářům. Ukáže jim nový směr pohledu na Karla Havlíčka Borovského, jeho dceru, tehdejší společnost i myšlenky, které utvářely české národní hnutí.
Knížku Dcera národa? Tři životy Zdeňky Havlíčkové vydalo nakladatelství Paseka
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...