Závazek a zrada dcery národa
- Recenze
- Vytvořeno 13. 1. 2014 2:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková
Osobnost Karla Havlíčka Borovského zná každý již ze školních lavic. Nejen jeho dílo, ale také jeho krátký život, nucený exil v Brixenu, jeho skutky i to, že „trpěl pro vlast“. To všechno je nám známo. A možná někdo z vás ví, že měl dceru, jmenovala se Zdeňka a národ se jí skládal na věno. Vzhledem k tomu, že se věnuji studiu 19. století, vím o Havlíčkově dceři možná více než běžný čtenář, přesto se pokusím o objektivní recenzi novinky, kterou vydalo nakladatelství Paseka.
Nejprve bych ráda upozornila na to, že se jedná o odbornou literaturu vystavěnou na mnoha historických pramenech a další odborné literatuře. Autorkou je prof. PhDr. Milena Lenderová, Csc., působící na Filozofické fakultě pardubické univerzity. Věnuje se dějinám každodennosti v 19. století, gender history a česko-francouzským vztahům. Vydala mnoho prací kolektivně i samostatně. Rodině Braunerových, ve které byla Zdeňka Havlíčková vychována, se věnovala již v knížce o jiné Zdence, malířce Zdence Braunerové. Nyní se autorka vrací do oblíbeného prostředí, aby čtenářům přiblížila osudy a strasti Havlíčkovy dcery.
V úvodní kapitole seznamuje čtenáře se Zdenčiným otcem a s pracemi, které se zabývají jeho životem a dílem. Sleduje, nakolik se v nich promítá jeho dcera a od kdy se dají zachytit první impulsy vědeckého zájmu o Zdeňku Havlíčkovou. V dalších kapitolách navazuje podrobným popisem jejího života, pobytu v Brixenu i počátcích onemocnění její matky tuberkulózou. Po Havlíčkově smrti nastává druhá etapa Zdenčina života, kdy se najednou z chudého sirotka stává dcerou všech – dcerou národa.
Jak se dívka cítila? Jak vnímala smrt otce a matky? Jak vnímala loterii, která byla jejím jménem uspořádána, aby měla sirota po Havlíčkovi dostatek financí na vzdělání a na věno? Tehdy se v jejím životě poprvé objevila Augusta Braunerová, žena jednoho z nejvlivnějších mužů v Praze, a patrně to byla ona, kdo dal impuls k této akci. O náhle zbohatlou dívku se musel někdo starat, kdo by jí dopřál dobré vychování a patřičné vzdělání. Teta Adéla Jarošová se již představitelům českého národa nezdála vhodná, a tak vstupuje opět do popředí rodina Braunerova.
Autorka sice psala odborný text, přesto jí nelze upřít kvalitu a vypravěčský um, který dělá knihu srozumitelnou i pro laické čtenáře. Tito z vás jistě ocení, že se dozví mnoho o tom, co dívku formovalo, poznají ji po psychické stránce a dokážou se vcítit do jejích útrap i lásek. Milena Lenderová jako by mi psala „z duše“. Vždy, když jsem text četla a napadla mě nějaká myšlenka v souvislosti s „hlavní hrdinkou“, stačilo pár odstavců a našla jsem odpověď. Autorka si mnohdy položila stejnou otázku, a tím mi byla čím dál blíže.
Třetí etapou, nebo chceme-li třetím životem, Zdeňky Havlíčkové je její „život po smrti“. Odkaz dcery národa se promítá v několika literárních a divadelních dílech. Stačilo málo a objevil by se i na filmovém plátně. Tímto se autorka zabývá v poslední kapitole, kde čtenáři pomáhá pochopit, co z dívčina života zůstalo v povědomí jejích vrstevníků a i těch, kteří následovali.
Knížku rozhodně doporučuji k přečtení nejen těm, kteří se zabývají dějinami 19. století, zajímá je česká historie či gender history, ale i laickým čtenářům. Ukáže jim nový směr pohledu na Karla Havlíčka Borovského, jeho dceru, tehdejší společnost i myšlenky, které utvářely české národní hnutí.
Knížku Dcera národa? Tři životy Zdeňky Havlíčkové vydalo nakladatelství Paseka
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...