
Jak se co nejúčinněji vyhnout práci
- Recenze
- Vytvořeno 29. 10. 2013 2:00
- Autor: Štěpán Cháb

Kniha Umění prokrastinace vznikla jen proto, že autor John Perry potřeboval dělat něco důležitějšího. Zní to logicky? Pro prokrastinátora zcela. Ale definujme si nejdříve slovo prokrastinátor. Třeba se v něm po přečtení definice naleznete. Kdo je prokrastinátor? Člověk, který rád pracuje, ale zároveň by vykonání práce nejradši odložil tak deset minut poté, co farář pronese na jeho vlastním pohřbu legendární – prach jsi a v prach se obrátíš. Prokrastinátor je profesionální odkládač práce. Což mu, dle knihy i osobních zkušeností, způsobí o polovinu práce navíc. Už jen to vymlouvání, to omlouvání a následně to litování ztracené zakázky, tedy litování sebe, kvůli ušlému zisku. Komu že tu ušel zisk? Aha!
Kniha je určena všem prokrastinátorům, co jich jen na světě je (odhadem šest a půl miliardy, zbytek je zavřený v ústavech) a má jim pomoci s prokrastinováním přestat. Pověsit ho na hřebík. Ale to by ten hřebík někdo musel přitlouct na futra. Možná zítra, ne, zítra určitě, kladivo je v zásuvce, hřebíky v dílně, takže pozítří ten hřebík bude viset, kde má, to je na sichr. No, možná to posuneme ještě o…
Práce byla celou historií brána jako trest. Nikdo nepracuje rád a to i když to odporuje té důrazné větě v úvodním odstavci. Prací se trestalo, prací se vraždilo, prací se ponižovalo. A… hm… pořád se to i dělá. Změnit pohled na práci je velmi těžké, protože milej zlatej se po měsíci dočká výplatní pásky a sezná, že prokrastinace je sakra dobrý důvod k oslavě života. Ale druhý den po tom výplatním stejně milej zlatej projde nevraživě kolem píchaček s pevným rozhodnutím, že v zaměstnání už se bude pouze, ale opravdu pouze válet. Ale to jsme trochu ujeli z cesty.
Prokrastinace neděje se na protest, prokrastinace není ani vědomý proces. Prokrastinace je zkrátka styl života, který nelze změnit, a pokud přeci, tak leda k tomu, že prokrastinátor prodlouží odklady odevzdání práce ad absurdum. Nejlépe na oněch deset minut po vlastním funusu. Nechť se poté na prokrastinátora valí vzteklé maily a zuřivé telefonáty, už se bude válet po pravici Kristově, což ho z odpovídání na příchozí pozemské vzruchy omlouvá.
John Perry se pokusil ostatním prokrastinátorům udělit několik rad, kterak zmenšit dopad vlastní prokrastinace. V této recenzi se nedovíte ani jednu. Sdělovat pointy je obhroublé. Budete seznámeni jen s vývody recenzenta. Ano, lituji vás. Prokrastinátor není líný, víte, kolik mu dá práce odložit všechnu tu práci?
Kdyby byl Hitler prokrastinátor, nemuseli bychom se ve škole učit o druhé světové rozmarnosti. Kdyby byl Bůh prokrastinátor, odložil by tvorbu člověka tak o čtrnáct dní a stvořil ho až za pár měsíců. Možná by díky tomu planetu ovládli mravenci. Nebo chlupaté housenky.
Kdyby nebyl Repher prokrastinátor, učili bychom se i o třetí světové hrabivosti, ale protože jím byl, ani netušíme, že vůbec existoval. Jak vidno, prokrastinace umí být i užitečná.
Jedině, když prokrastinátora začíná tlačit termín jako bota velikosti 5 na noze velikosti 9, začne mrzutě vykazovat činnost. Je přeci zcela přirozené začít práci ve chvíli, kdy do dveří vchází člověk, který si ji chce odnést. Není lepší metody.
Umění prokrastinace čtenáři nejspíš s ničím nepomůže. Dá do pácu několik dobře míněných rad, které pravověrný prokrastinátor zaznamená, slíbí si jejich přísné dodržování a při prvním termínu sliby odloží na příští práci. Člověk nesmí začínat odvykat příliš rychle, nervy má jen jedny, pro Boha, a odkládání povinností, to je svým způsobem velké umění celého lidstva. Vždyť už i své staré rodiče odkládáme do domovů důchodců a děti do jeslí. Co už je proti tomu odložení nějaké práce.
Knihu Umění prokrastinace vydalo nakladatelství Noxi
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...