Recenze: Odborná literatura

Nenechte si už kazit chuť

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Zkazí vám jakýkoliv požitek z dobrého jídla a pití následné trávicí potíže? Znepříjemňují vám život a ani vy, ani lékaři si s tímto problémem nevíte rady. Odpíráte si buď vše, na co máte chuť, nebo později trpíte a vyčítáte si, že jste svému pokušení opět podlehli? To vše se už od teď pro vás může stát minulostí díky knize Aby vám znovu chutnalo


knihaAutorka knihy Stanislava Jarolímková se již dvacet let zabývá dyspepsií, tedy funkční poruchou trávení, která postihuje nejen poměrně vysoké procento dospělých, ale také dětí. Tato kniha samozřejmě není určena jen těm, které trápí narušená funkce trávení a s ním spojené další nepříjemnosti, ale také těm, kteří si chtějí zlepšit a posílit trávicí systém, utužit své zdraví a tělesnou i psychickou rovnováhu.

V první části knihy nás autorka seznámí nejprve s trávicím systémem jako takovým – vysvětlí nám funkce jednotlivých orgánů a částí těla, které mají s trávením co do činění. Přitom si ale nehraje na suchopárnou hodinu biologie, ale stručně a jasně vysvětlí vše podstatné. Poté nám nastíní, jak vypadá potravinová pyramida. Jak asi většina z vás ví, potravinová pyramida představuje diagram, který nám názorně ukazuje, jak by mělo vypadat složení našeho jídelníčku. Ale pozor! Pokud právě kýváte odmítavě rukou, že je to zase jen nějaký blábol, který vám stejně přesně neporadí, paní Jarolímková vás mile překvapí. Nepředkládá nám klasický okleštěný graf a poraďte si s tím, jak chcete. Každé „patro“ potravin okomentuje, poradí kolik porcí či v jaké gramáži co sníst. A dodává, že člověk by měl jíst vše, ovšem v rozumné a vyvážené míře. Dále nás autorka seznamuje se zlatým desaterem, tedy radami, jakým způsobem jíst, čím jídelníček doplňovat a jak se chovat, abychom konečně vyloučili potraviny, které nám skutečně škodí a zabraňují nám si nejen užít dobré jídlo, ale i radost ze života všeobecně, protože právě tu dokáže nefungující trávení pěkně otrávit.

Na závěr první kapitoly pak přichází názory odborníků – rozebírá se zde například, zda je funkční porucha trávení také emoční problém, jak dalece souvisí s našimi potlačovanými negativními emocemi, jak se zbavit somatických, potažmo emočních obtíží, zda to vše lze vztáhnout také na děti, zda je možné, aby těžkosti s trávením souvisely se zablokovanou páteří, a nakonec také přichází klasické cviky z jógy, které uvolní náš organismus a pomohou nám trávicí potíže odbourat a nastolit v našem těle chybějící rovnováhu.

Ve druhé části knihy pak následuje seznam potravin (můžeme říct rovnou rostlin), které jsou vesměs protežovány jako potraviny vhodné pro utužení našeho zdraví. Ale autorka nás vždy upozorní, pro koho je daná potravina vhodná a proč, jak ji připravit, aby nám neuškodila, a nabídne také několik receptů!

Kniha Stanislavy Jarolímkové Aby vám znovu chutnalo je tady pro všechny – ať už trpíte funkční poruchou trávení nebo se zajímáte o zdravý životní styl a kuchyni založenou na přírodní rostlinné bázi.

Knihu Aby vám znovu chutnalo vydalo nakladatelství CPress

 

Soutěže

Aktuality

 • Nakladatelský dům Albatros koupil nakladatelství Domino

  Nakladatelský dům Albatros Media a. s. dnes oznámil, že pokračuje ve své akviziční expanzi a ve středu 17. dubna koupil 100% obchodní podíl v nakladatelství DOMINO. To je českým čtenářům v současné době nejvíce známo jako silný hráč na poli detektivních románů a thrillerů. Právě tyto žánry jsou mezi čtenáři jedněmi z nejpopulárnějších a akvizicí DOMINA tak Albatros Media pokračuje v dlouhodobé strategii posilování své pozice v segmentu fiction pro dospělé. 

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2019

  Debutový román inspirovaný Japonskem Probudím se na Šibuji, tajuplná kniha pro děti Prašina a osobitá básnická sbírka Reál!

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení