
Co prozradí kroniky?
- Recenze
- Vytvořeno 1. 10. 2013 3:00
- Autor: Lenka Martinková

Dějiny Velké Moravy jsou bezpochyby zajímavé. Ať už jde o „pouhé“ archeologické nálezy, slavné činy panovníků nebo pohled na šíření křesťanství. Je celkem jedno, kterou z částí si ten či onen fanoušek vybere, všechny mají něco do sebe a mají čím zaujmout. Dokazuje to další vydání Kroniky o Velké Moravě, která letos vyšla v nakladatelství JOTA.
Kniha už na první pohled působí poměrně honosně. Zaujme přebalem laděným do bílé barvy, na kterém se vyjímá dobový obrázek. To celé je pak doplněno zlatým nápisem hlásajícím název titulu a jméno autora. Samotný obsah působí po tomhle naladění na první pohled (či spíše prolistování) poněkud chudě. Černobílý tisk je občas doplněn – pro změnu – černobílým obrázkem. Na druhé prolistování si člověk uvědomí, že v ruce drží skvost, přímo poklad, který není nijak potřeba zdůrazňovat barvami. Objeví ho sám poté, co se na okamžik začte.
Ani to však není jediné. Hned první stránky zabírá několik verzí předmluv: k prvnímu, druhému a třetímu vydání, za kterými teprve následují chronologicky seřazené zápisy z cizích kronik. Tak se čtenář nejen dozví, co se v tom či onom roce dělo na Velké Moravě, ale také jak to viděli naši tehdejší sousedé nebo případně nepřátelé.
V samotných kronikářských zápisech nechybějí novodobé dodatky v hranatých závorkách, ze kterých je snadnější zjistit jména hlavních aktérů, nebo si upřesnit představu o zeměpisných vztazích. Které dnešní město v tom či onom případě tehdy vlastně figurovalo? Své využití najdou nezřídka také kulaté závorky. Ty upřesňují především samotný děj té či oné události: člověk si představí něco naprosto odlišného, když čte: „táhli proti sobě“, než když čte: „táhli naproti sobě“. Aby však kroniky pro dnešního čtenáře byly ještě zajímavější a nabyly většího významu, nejeden zápis je uveden stručnými dobovými souvislostmi, které nezřídka zápisy ozřejmí.
Skuteční fajnšmekři, kteří se chtějí dozvědět víc než jen informace ze zápisů v kronikách a análech, si na své přijdou v závěrečné části knihy, kde se nacházejí nejen důležité nákresy, ale také rodokmeny a schémata rozložení moci ve státě v tom či onom roce. Kdo by si však myslel, že jde v tomto případě vyloženě o dějiny Velké Moravy, byl by na omylu. Autor občas zmíní také samostatný přemyslovský stát. Tato výjimka se objevuje především v samotném závěru, kdy už následuje pouze seznam zdrojů.
I přes značnou odbornost vysvětlivek a poznámek se Kronika o Velké Moravě dá číst takřka ze zájmu.
Knihu Kronika o Velké Moravě vydalo nakladatelství JOTA
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...