
Jak technika ovlivnila českého člověka v době dlouhého 19. století?
- Recenze
- Vytvořeno 7. 6. 2013 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

V názvu jsem zmínila základní otázku, kterou si možná položili autoři příspěvků ve sborníku, který vyšel na počátku roku 2013 v nakladatelství Academia. Jedná se příspěvky z 32. ročníku sympozia, které se každoročně koná v Plzni a věnuje se problematice 19. století. 32. ročník, který proběhl ve dnech 23.–25. února 2012 sledoval nejen velké technické proměny, které v této době plné technických zvratů a novinek vznikly, ale především jak ovlivnily tehdejšího člověka a jak mu změnily život.
Sborník je rozdělen do pěti bloků, které obsahují vždy příspěvky, které se nejvíce přibližují danému tématu. V každém z bloků je několik příspěvků od různých autorů, které jsou podrobně rozebrány a doplněny poznámkovým aparátem a obrazovou přílohou. V textech jsou obrázky černobílé, doplněné vždy o upřesňující text. V první třetině knihy je navíc umístěno několik stran na křídovém papíře, které čtenáři přibližují techniku 19. století na barevných snímcích a kresbách.
V bloku Svět strojů sledujeme především to, jak tehdejší člověk vnímal techniku jako takovou, jaký na něj měla vliv a zda se vůbec technické pojmy nějak promítaly do jeho života. Navazuje pak blok Idea technické vzdělanosti, kde se čtenář v několika studiích dozvídá, jak se vůbec technické změny šířily do podvědomí lidí. V bloku Technika rozhoduje vše jsou zachyceny konkrétní stroje, továrny a postupné pronikání techniky mezi lid. Jak byla nová technologie přijímána? Co vyráběly Škodovy závody v Plzni? Jak se začínalo psát na psacím stroji? Fascinace funkčností je blok, ve kterém už jsou stroje vnímány jako absolutní senzace a využívány nejen v běžném životě, ale především jako atrakce – např. v divadlech. A u divadla a kultury čtenář zůstane i v posledním bloku Opakovatelnost formy vytváří jedinečnost díla, kde zjistí, jaké byly počátky zvukového filmu, hudby a jak se postupně fonograf proměnil na dnešní gramofon.
Cílem sborníku Člověk a stroj v české kultuře 19. století není jen zachytit zajímavé příspěvky sympozia, ale především přivést do podvědomí čtenářů (ať už profesionálů či laiků) hlubší poznání o vlivu techniky na člověka v 19. století. Jinak stroje vnímal prostý sedlák, jinak herec a jinak politik či strojní inženýr. Každého beze zbytku však technika ovlivnila a právě 19. století bylo tím důležitým obdobím, které odstartovalo pozdější masový rozvoj a pokrok.
Sborník Člověk a stroj v české kultuře 19. století vydalo nakladatelství Academia
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...