Recenze: Odborná literatura

Svaté války v jednom svazku

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

V letech 1951-1954 napsal sir Steven Runciman - syn v Česku nepříliš oblíbeného vikomta Waltera Runcimana - třísvazkovou syntézu dějin křížových výprav A History of the Cruasades. Trvalo přes 50 let, než se někdo pokusil o podobný heroický výkon a shrnul moderní bádání o křižáckých bojích. Oxfordský profesor středověkých dějin Christopher Tyerman si tu práci dal a jeho kniha God's War: A New History of the Crusades vyšla i v České republice pod názvem Svaté války: Dějiny křížových výprav.


knihaPrvní fakt, který si každý čtenář uvědomí, ještě než vůbec otevře samotnou knihu, je ten, o jak obsáhlý svazek se jedná. Tisícistránková kniha budí respekt a počet stran slibuje nepřeberné množství informací pro každého, kdo bude ochoten pustit se do čtení. V tomto ohledu práce Christophera Tyermana rozhodně nezklamává, protože popisuje události od první křížové výpravy v 11. století až po křížové výpravy v pozdním středověku. Nevěnuje se však pouze těmto náboženským a kulturním střetům, ale umně vykresluje též jejich pozadí, události, které k nim vedly, a často bolestné následky. Dočteme se tedy o církevní propagaci boje proti nevěřícím, přípravách samotných výprav, obtížích, s nimiž se setkávali křižáci během putování do neznámých a naprosto cizích zemí, dále o diplomatických vztazích a nuancích tehdejší mezinárodní politiky i samotných krvavých bojích. Je vskutku úctyhodné, kolik se toho při čtení Tyermanovy knihy dozvíme.

Obsáhlost a fundovanost knihy je její nejsilnější stranou, ale paradoxně i největší slabinou. Čtenář, který nikdy nestudoval křížové výpravy, bude zahlcen stovkami jmen a událostí, v nichž se může snadno ztratit. Stejně tak zamrzí, že díky tématu knihy – popisu a studiu všech křížových výprav – připomínají Svaté války jakýsi sprint na maratónskou vzdálenost. Mnoho osobností a událostí, kterými se kniha zabývá, by si zasloužilo vlastní monografii, a ne jen několik řádků. V případě, že čtenáře něco zaujme – což se stává poměrně často – je tedy odkázán na samostudium, nebo se musí smířit s faktem, že se již více nedozví. Je samozřejmě pochopitelné, že Christopher Tyerman nemohl dopodrobna rozepsat vše, co by si čtenář přál – v takovém případě by kniha namísto tisícovky měla minimálně deset tisíc stran, přesto často zamrzí, že se čtenář nedozví více, protože kniha pádí kupředu a je nutné probrat ještě pár dalších století.

Přestože se jedná o odborný text, jsou Svaté války psány poměrně čtivým jazykem. Při snaze o maximální objektivnost sice autorova slova nevtáhnou tak, jako u zaujatějšího autora, přesto se čte kniha celkem lehce.

Tyerman neopomněl ani českou stopu a na několika místech zmiňuje roli Čechů. Nakladatelství Lidové noviny se však s těmito zmínkami nespokojilo a do českého vydání přidalo i text Křížové výpravy v českých dějinách od historika a vědeckého tajemníka Centra medievistických studií Pavla Soukupa, což je zajímavý bonus pro tuzemské čtenáře.

Svaté války obsahují též mapy, které pomáhají orientaci, a barevnou obrazovou přílohu s dobovými vyobrazeními ze středověkých kronik a dalších historických zdrojů. Samozřejmostí jsou i poznámky na konci knihy, obsáhlý seznam použité literatury, výběrová bibliografie, seznam vládců a rejstřík.

Svaté války: Dějiny křížových výprav lze tedy doporučit všem, kteří mají zájem o syntézu tohoto vzrušujícího výseku euroasijské historie a nebojí se konfrontace s obsáhlým textem přetékajícím informacemi. Paradoxně však mohou čekat, že čím více se toho z knihy Christophera Tyermana dozvědí, tím více toho budou chtít znát o tom, co se do knihy již nevešlo.

Knihu Svaté války: Dějiny křížových výprav vydalo nakladatelství Lidové noviny

 

Komentáře   

 
Ladislav Kolbaba
0 ReakceLadislav Kolbaba 2013-05-28 12:35
Opravdu si nás, rodiče, potěšil. Děkujeme. Oba.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení