Recenze: Odborná literatura

Pojďme si udělat procházku

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

…starou Prahou. Máte rádi Prahu a její zákoutí? Připadá vám, že takhle nějak musela vypadat odjakživa? Omyl. To, co dnes vidíte, jsou zlomky skutečně staré Prahy, její prvotní podobu odstranilo 19. století, které přineslo celou řadu změn. Ani dnešní Praha si však neuchovala tvář 19. a 20. věku, jak nám ukáže kniha z nakladatelství Paseka vycházející v edici Zmizelá Praha, jejímž autorem je Zdeněk Míka, odborný pracovník Muzea Hlavního města Prahy.


knihaKniha Život v pražských ulicích nás na svých stranách provede minulostí, dobou dávno uplynulou, ale živou. Na začátku se dozvíte zajímavá a důležitá fakta z historie, budete postupně sledovat bouraní hradeb i stavění prvních promenád. Zjistíte, jak složitá byla cesta k celkovému osvětlení města pouličním osvětlením. Praha stejně jako všechna města bojovala se zásobami vody a s odváděním nečistot, bylo proto nutné vybudovat moderní vodárny a odpadní sítě. Aby se mohla stát uznávaným velkoměstem, musela se spojit se světem, proto do Prahy přijely první vlaky.

S rostoucím počtem obyvatelstva se zvyšovala i jeho potřeba dopravovat se po městě za prací i za nákupy, nejprve proto zkoušeli podnikatelé uspět s omnibusy, později s koňskou tramvají, která si získala mnohem větší oblibu. Proto se později přeměnila v tramvaj elektrickou. Objevily se i první automobily, kterým muselo být město dříve či později přizpůsobeno. Změnil se i způsob nakupování, tržiště postupně začaly nahrazovat obchodní domy. S takovýmto výčtem bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Neméně zajímavou část knihy tvoří fotografie staré Prahy, jsou opatřeny popisky, takže přesně víte, o jaký dům, jakou událost se jedná. Dokonale tak dotváří obraz hlavního města v 19. a na počátku 20. století.

„Po pražských ulicích stejně jako v hospodách a hostincích se pohybovala řada pozornost budících postav a figurek. Nebyli to vždy jen podomní obchodníci a potulní muzikanti. Jednalo se o pestrou paletu svérázných, podivných lidí. Pro příklad uveďme rázovité podskalské voraře nebo tzv. pražské pepíky, známé z lidových tanečních zábav nebo z doprovodu („vejšlapu“) vojenských dechových kapel pražskými ulicemi.“
(MÍKA, Zdeněk. Život v pražských ulicích. Praha: Paseka, 2013. s. 32.)

Knihu mohu vřele doporučit každému, kdo chce vědět víc o matičce Praze. Není v ní totiž vidět jenom doba Karla IV. Zračí se v ní staletí. A věděli jste, že Praha vznikla až roku 1920?

Knihu Život v pražských ulicích vydalo nakladatelství Paseka

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení