
Obrazce vyvolávající otázku „Co to může být?“
- Recenze
- Vytvořeno 1. 5. 2013 3:00
- Autor: Ester Dobiášová

Herman Rorschach, narozený v roce 1884, byl švýcarským psychiatrem, kterému spolužáci přezdívali „Klex“, neboli „Skvrna“. Metodou abstraktních obrazců vytvořených inkoustovými skvrnami se zabýval již od školních let. Jeho dílo přesáhlo rámec psychologie a nyní je součástí světové kultury. Inkoustovými skvrnami se inspirovalo i mnoho umělců, můžeme je tak najít ve filmech, v komiksech (příkladem může být Watchmen), ale také v hudební tvorbě.
„Rozsáhlý zájem odborné i laické veřejnosti o tento psychodiagnostický nástroj se na něm přirozeně podepsal v dobrém i zlém. Nelze se již dopočítat, kolik rozmanitých způsobů práce s touto metodou vzniklo a bylo semleto kritikou. Kolik bylo formulováno různých definic této metody. Kolik mýtů se v historii ROR metody objevilo. Z kolika stran čelila ROR metoda kritice. (…) Protože je velmi náročné zorientovat se v takto komplexní problematice, je cílem této publikace určitým smysluplným způsobem utřídit stávající poznatky a interpretační možnosti, které ROR metoda nabízí,“ dočteme se v Úvodu knihy Rorschachova metoda od doktora Martina Lečbycha (vydání 1., 2013). Je tedy zřejmé, že se rozhodně nejedná o knihu pro laiky. Autor sám upozorňuje, že je obtížné tuto knihu číst bez předchozího načtení odborné literatury, jejíž názvy přikládá.
Laici by si tak snad něco odnesli z první kapitoly, ve které autor zkoumá percepčně-kognitivní procesy, které jsou podle jeho názoru primárním východiskem ROR. Dokládají totiž důkazy, že například je člověk schopen vnímat jevy, které nikdy nemohou reálně existovat (viz grafická díla M. C. Eshera), nebo o vlivu naší minulé zkušenosti s vnímaným objektem atd. Jinak je však kniha velmi odborná, text hustě zaplňuje stránky, avšak je členěn do kapitol, podkapitol a důležité informace jsou zvýrazněné tučně nebo kurzívou, najdeme zde také přehledné tabulky.
Velký nedostatek vidím v absenci obrázkové přílohy, hlavně v kapitolách, které různé typy skvrn popisují a uvádí příslušné emoce nebo představy, které mohou vyvolat.
Rorschachova metoda je unikátním počinem, snaha včlenit tuto metodu do širšího teoretického rámce a utřídit teoretické poznatky – tedy ne praktické. Není pochyb o její odbornosti a přehlednosti, ale vzhledem k tomu, že zde chybí jakýkoli obrázkový materiál samotných inkoustových skvrn, je vcelku drahá (nakl. Grada, 249,-).
Knihu Rorschachova metoda vydalo nakladatelství Grada
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...