
S italskou historičkou za počátky templářského řádu
- Recenze
- Vytvořeno 4. 5. 2013 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Název knihy Templářská revoluce. Ztracený příběh z 12. století jako by napovídal, že čtenáře čeká dobrodružná a napínavá výprava do minulosti, až ke kořenům slavného a v dnešní době velmi populárního templářského řádu. Svým způsobem tomu tak skutečně je. Ovšem kdo by čekal beletrizovaný text, bude překvapen. Jde o velmi poutavý odborný výklad dějin, jeden z těch, které se v dnešní době omílají ve všech možných knihách i filmech, s rozdílem, že v této knize může čtenář najít pravdivou odpověď na své otázky.
Simonetta Cerrini se tematikou templářského řádu zabývala již dlouhá léta před tím, než vznikla tato kniha. Vycházela při její tvorbě především ze své disertační práce, kterou rozšířila, a na základě rozboru rukopisů spojených s řeholí templářů vytvořila ucelený pohled na tento tajemstvím opředený řád. Autorka nezapírá, že se kolem templářů rozprostřela pavučina smyšlenek a nepravdivých informací. Snaží se odborným výkladem vysvětlit, jak to skutečně mohlo být. Sleduje, odkud se zrodila pravidla řádu, kdo je sepsal a kdo byl skutečným zakladatelem templářského řádu.
Rozebírá vzácné rukopisy, mezi nimiž se objevuje i dosud neznámý rukopis objevený v Praze. Ukazuje nejen na zrod a nelehké počátky řádu, stejně jako na nelehkou úlohu templářů v cizích zemích, ale také na každodenní problematiku. Jak templáři jedli? Kdy se modlili? Jaké nosili barvy a proč? Kolik mohli vlastnit koní? Jak to bylo s ženami templářů? To všechno a ještě mnohem víc se čtenář dozví v této zajímavé knize.
A proč název Templářská revoluce? Autorka vidí revoluci především v tom, že templáři v sobě spojovali dvě roviny, které až dosud byly oddělené. V době, kdy se společnost dělila na ty, co pracují, ty, co bojují a ty, co se modlí (laboratores, belatores a oratores), templáři v sobě spojili úlohu mnichů (modlení) a rytířů (bojování). To se také odrazilo ve stylu jejich života. Přestože žili asketicky, jako mniši, spoustou prvků se od nich odlišovali. Zároveň se také nedali řadit mezi rytíře, protože i od nich se řadou věcí lišili.
Autorka dokazuje svou znalost a odbornost textu nejen informacemi, které jsou obsaženy v samotném textu, ale i poznámkovým aparátem, který je velmi vhodně umístěný až na konci samotné knihy a nenarušuje tak čtenáři text. Kdo potřebuje, ten si do poznámkového aparátu zalistuje. Knihu dále doplňuje jmenný rejstřík, který pomáhá rychle v textu vyhledat osobu, která čtenáře zajímá.
Přestože se jedná o odbornou literaturu, text je psán velmi poutavě. Obsahem je kniha velmi výrazným přínosem do problematiky řádu i náboženské situace 12. století. Kdo má zájem o templářský řád a chce jej poznat skutečně do hloubky, toho kniha zaujme – tak jako zaujala mě.
Knihu Templářská revoluce vydalo nakladatelství Argo
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...