Recenze: Odborná literatura

Na doživotí!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Čtení o kriminálních případech člověka příjemně vzrušuje, zvlášť, když ví, že je v bezpečí domova a vlastně se mu nemůže nic stát. Při čtení mu běhá mráz po zádech, ale není to nic nepříjemného. Právě takové počtení nabízí kniha Galerie zločinu: Tajemství policejních protokolů.


knihaNa více než dvou stech stranách autoři Miroslav Kučera a Jan Stach uvádějí nejznámější a mnohdy také nejdrastičtější zločiny tohoto a minulého století. Jak je napsáno už v samotné anotaci, jejich cílem není čtenáře šokovat. Na jednotlivé případy se dívají velice střízlivě – přestože se pátrání nejednou účastnili – a spíše než pro inspiraci potenciálních pachatelů k zločinům nabízejí zajímavé okolnosti, o kterých se veřejnost dozvěděla až mnohem později.

Možná by se mohlo zdát, že v publikaci tohoto druhu budou všechny přečiny popsány do nejmenších podrobností bez ohledu na samotného čtenáře. Opak je pravdou – pokud jde o prostý popis událostí, člověk se setká jen s náznaky, z nichž si jednoduše domyslí veškeré události. O to naturalističtější jsou výpovědi svědků, z nichž většina si nebrala servítky. Z čtenářova mrazení v zádech se rázem stává zhnusení nad inkriminovaným zločinem.

Cílem autorů není ani tak vysvětlení okolností, jako spíš pokus přiblížit slušným občanům, jak se cítí člověk odsouzený na doživotí. Co ho vůbec vedlo k tomu, aby tak odporný zločin spáchal? Důvody skutečně překvapí – někteří z nás jsou schopni vraždit bez příčiny a odborníci tvrdí, že by v obdobné situaci byli schopni svůj zločin zopakovat. Jak však poznat, kdo pro takovou věc má ty „správné“ předpoklady?

Nestane se často, že by autoři přečiny nekomentovali. U většiny z nich si najdou alespoň drobnou částečku, ke které nutně musí vyjádřit svůj názor. Na to se budou názory pochopitelně různit, mně to ovšem přijde jako výborný nápad – člověk si tak lépe představí celou kauzu jak z pohledu zločince, tak oběti (případně svědků či pozůstalých), ale stanovisko pozůstalých také není o nic méně zajímavé.

Autoři také podle svého stanoviska napsali úvod k jednotlivým zločinům. Skoro se mi chce říct – poněkud zvráceně – že čtení Galerie zločinu: Tajemství policejních protokolů skutečně zaujme a člověk se od něj takřka nemůže odtrhnout. Kniha zkrátka patří mezi ty, které nejeden čtenář zhltne jedním dechem a občas si dokonce ani neuvědomuje, že to není žádný smyšlený příběh, ale prostý popis skutečné události.

To více než dokonale vystihuje výrok z úvodu knihy. Čtení o zločinech, které se staly a pachatelé si odpykávají svůj zasloužený trest, příjemně vzrušuje. Po dočtení si ovšem čtenář uvědomí, že zločinci svoje chyby opakují a to, o čem si právě četl, se může stát i jemu…

Knihu Galerie zločinu: Tajemství policejních protokolů vydalo nakladatelství XYZ

 

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení