
Knížka k přemýšlení pro malé i velké od Josteina Gaardera
- Recenze
- Vytvořeno 9. 4. 2013 3:00
- Autor: Jana Semelková

Spisovatel a filozof Jostein Gaarder umí překvapovat. Každá jeho knižní novinka překvapí, přestože všechny se dotýkají jednoho tématu – filozofie. Ve všech svých knihách tento autor zobrazuje svět z takového úhlu pohledu, že jen zíráme a divíme se, jak to, že jsme to či ono takto neviděli. Jostein Gaarder tak zprostředkovává filozofická a teologická témata malým i velkým. Není divu, že jeho Sofiin svět je označován za učebnici filozofie. Obdobné je to s Tajemstvím karet.
V Albatrosu nyní vyšla jeho novinka s názvem To je otázka, která se zařadila po bok všem předchozím Gaarderovým knihám. Je zvláštní, je tajemná a je k přemýšlení. Autor nám přináší příběh v obrazech. Doslova. Na obrázcích Akina Düzakina sledujeme příběh chlapce a psa – dostaneme se všude tam, kam míří chlapec. Ilustrace v nás probouzejí myšlenky, představy a evokují naše vlastní sny. Navádějí nás určitým směrem. Tyto ilustrace pak doplňují zvídavé otázky Josteina Gaardera. Otázky jsou jakýmisi ukazateli – vedou nás příběhem (i životem), abychom nezabloudili cestou, abychom věděli, kam dál. Jsou takovým vyhledavačem v síti života.
Jostein Gaarder dětem (kniha je určena sedmiletým čtenářům) připomíná otázky, kterými se stejně jako ony zabývají studovaní filozofové, teologové i naprosto obyčejní lidé. Ty otázky jsou stejné, ať je člověku sedm nebo sedmdesát, jen odpovědi by měly být odlišné, ne kvůli přesvědčení, ale díky získaným a odžitým zkušenostem. Proto jsou Gaarderovy knížky v oblibě – on nedělí čtenáře na malé a velké, ale ke všem přistupuje naprosto shodně – dospěle.
Odkud se vzal svět? Bylo tu něco odjakživa? Anebo všechno vzniklo z ničeho?
Jak jsem uvedla, kniha je určena dětem od sedmi let. Nelze ji však jen podat dítěti a nechat ho s ní samotné. Děti si s ní samy neporadí. Nad obrázky a otázkami je třeba se zamýšlet a hledat odpovědi se zkušenějšími. Proto je knížka ideální pro rodinné debaty. Měla by být prostředníkem rozhovoru malých s velkými, zkušenějších s méně zkušenými – jedněm přinášet poučení, druhé nutit k přemýšlení. Je to ideální knížka k navození atmosféry a návratu ke komunikaci. Tak ji vnímám já. Vždyť žijeme v době, kdy každý z nás sedí osamocen u monitoru počítače a vlastně už nedokáže ani hovořit nahlas, někteří už ztratili schopnost i formulovat vlastní myšlenky. Nejčastěji užíváme crtlc a crtlv – kde je náš přínos? To si jistě filozof a teolog Gaarder uvědomuje a proto provokuje. Provokuje snově, zajímavě a nově.
Potřebuji k tomu, abych byl šťastný, hodně věcí?Hlavními hrdiny vyprávění v obrazech jsou malý chlapec a bílý pes, kteří jdou světem a poznávají nepoznané. Zajímá je všechno – vesmír s hvězdami, stromy, domy, život v nich, lidé, ale i vzpomínky a smrt. Najdou vše, co hledají? Tak to už je na nás – pokud my sami nedokážeme najít vhodná slova, významy, pak zabloudí nejen hrdinové, ale my sami. Utopíme se v neznalosti.
Co je čas? Je to, co se stalo, nenávratně pryč?
Ilustrace s otázkami tvoří nedílný pár – pár, který spolu komunikuje, pár, který nemůže být rozdělen. Otázky vybízejí k přemýšlení a ilustrace na ně odpovídají – v náznacích. A je na každém z nás, co z obrázků vyčte, jaké poučení si odnese. Všichni budeme vyprávět onen příběh jinak, podle vlastních znalostí a nabytých zkušeností. A kde odpověď na zvídavý autorův dotaz neznáme, musíme se ptát. Koho? Přece zkušenějších, moudřejších, těch, co prožili o kousek víc, než my sami.
Knihu To je otázka vydalo nakladatelství Albatros
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...