Recenze: Odborná literatura

Fascinující svědectví na vysoce odborné úrovni

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
detail

Kniha, která šokuje. Kniha, která odhaluje. Kniha, která vysvětluje. To je novinka na poli odborné literatury, kterou představilo v lednu letošního roku nakladatelství Grada. Psychologie sériových vrahů je kniha Andreje Drbohlava, specialisty na extrémní formy behaviorální patologie a psychopatologie. Představuje výsledek dlouhodobého výzkumu sériových vrahů a přináší základy psychologie a behaviorální patologie společně s mnoha příběhy samotných aktérů děsivých činů.

PhDr. Andrej Drbohlav se dlouhodobě věnuje výzkumu psychologických jevů, které směřují k násilným činům sériových a masových vrahů. V knize Psychologie sériových vrahů s podtitulem 200 skutečných případů brutálních činů sériových vrahů současnosti představuje tuto problematiku v širokém spektru. Autor knihu rozdělil na dvě části. První část přináší podrobný rozbor psychologie sériových vrahů, kde autor podrobně vysvětluje rozdíly mezi násilníky a také mezi kategoriemi, do kterých bývají řazeni, vyvrací mýty, které kolují společností a slouží k jakémusi škatulkování těchto zvrhlých osobností a mnohdy – hlavně díky krimi literatuře – z nich vytváří i negativní hrdiny s geniálními mozky.

knihaKniha byla napsána z několika důvodů. První, který autor uvádí, je studijní materiál k přednáškám na vysokých školách. Má být pomůckou studentům, stejně jako profesorům a dlouholetým odborníkům. Má poskytovat jakousi prevenci proti násilným činům a vyzývat k ostražitosti. Autor je přesvědčen, že oběti sériových vrahů dělají mnohdy stejné chyby a tím dávají podnět k tomu, aby se staly obětí násilného činu. První část této knihy jistě všechny požadavky splní. Tím nechci říci, že druhá část – Encyklopedie sériových vrahů, by tyto požadavky nesplnila. Právě naopak.

Druhá část přináší čtenáři abecední seznam všech sériových vrahů, českých i světových, a na jejich životopisech dokazuje, co autor shrnuje v první části knihy. Součástí abecedního seznamu je tabulka uvedená v úvodu u každého vraha, kde autor shrnuje počet obětí, rok narození, formu vražd, lokalitu, věk, kdy se vrah dopustil prvního činu a dobu, po kterou vraždil. Dále uvádí typ vraha a typ oběti a nakonec uvede trest, který si odsouzený vyslechl u soudu. Na rozdíl od první části bude ta druhá bližší i čtenářům-laikům, které zajímá problematika vražd a kriminálních činů.

Dovolím si nyní půjčit slova, která při hodnocení knihy použil soudní znalec a univerzitní pedagog PhDr. Slavomil Hubálek: „Fascinující, provokativní, odporné a zároveň úchvatné, neboť se to týká lidské agresivity, tedy toho, co máme všichni společného se zvířaty. Každý z nás je schopen zabít, ale většina z nás to neudělá.“ Tato slova skutečně vyjadřují pocit, který bude čtenář po přečtení knihy mít. Co se honí hlavou někomu, koho míjíte po ulici? Může být vrahem? Dokázal by něco takového spáchat? Ať už budete tuto knihu používat jako student, odborník na psychologii, nebo si ji přečtete ze svého zájmu jako laik, budete fascinovaní, šokovaní a uchvácení. Doufejme jen, že v této knize čtenář nenajde „inspiraci, respektive vzor k napodobování,“ jak píše ve svém úvodu ke knize JUDr. Miroslav Antl.
(Andrej Drbohlav, Psychologie sériových vrahů. Praha: Grada, 2013. s. 9.)

Pro zájemce o tuto problematiku autor provozuje také webové stránky www.seriovivrazi.cz, kde můžete nahlédnout pod pokličku tohoto tématu. Zjistíte, kdo je autor a čím se zabývá, přečtete si typologii vrahů a budete si moci o knihu zasoutěžit.

Knihu Psychologie sériových vrahů vydalo nakladatelství Grada

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení