Recenze: Odborná literatura

Znáte potomky Marie Terezie?

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Už několik let v Knižním klubu vycházejí knihy o významných členech habsburského rodu. Nemůže proto být pro nikoho překvapením, že v roce 2012 vyšel titul s názvem Děti Marie Terezie – 16 osudů mezi leskem a bídou od Hanne Egghardtové. Pro milovníky pikantností ze života šlechty je to skutečná lahůdka.


knihaNázev tomu možná neodpovídá, ale překvapivě se první kapitola týká především dětství samotné Marie Terezie. V této kapitole se autorka věnuje vztahu Marie Terezie s jejím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským a neváhá také nahlédnout do tehdejších složitostí – kdo dnes ještě ví, že se mladá Marie málem provdala za někoho jiného? A za jakou cenu František získal její ruku?

Další kapitoly jsou rozděleny podle jednotlivých potomků. Každá z nich kromě jména toho či onoho dítěte uvádí nějakou zajímavost. Proč se Marii Anně říkalo „modrá punčocha“, jak je uvedeno na začátku její kapitoly? Egghardtová se věnuje jak jejímu dětství, tak později dospělému věku a ledasco vysvětlí.

Vzhledem k tomu, že jde o literaturu faktu, je víc než pochopitelné, že se v publikaci objevují reprodukce tehdejších obrazů. A to nejen manželského páru, ale i jejich šestnácti potomků. Na několika obrazech se také objevuje matka s malou Marií Terezií. A skoro samozřejmostí jsou ukázky dopisů jednotlivých aktérů. Autorka dokonce zveřejnila nápis, který František Štěpán nechal napsat na ozdobné stužky, když se měl stát otcem už potřetí: „Všichni si přejeme  dědice,/to přání se plní do třetice./Nyní to nemohlo být, proč as?/Vždyť dobré věci potřebují čas.“

Pro některé jsou to pochopitelně takřka zbytečné informace, které pravděpodobně nikdy v životě nebudou potřebovat, ale přinejmenším si člověk díky knize mnohem lépe představí život na panovnickém dvoře v 18. století. A možná ho dějiny poté začnou více zajímat, když se dozví nějaké málo známé perličky ze života nenáviděných Habsburků, kterými později bude moci ohromovat okolí.

Knihu Děti Marie Terezie – 16 osudů mezi leskem a bídou vydalo nakladatelství Ikar

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení