
Rakouská škola - tržní řád a podnikatelská tvořivost
- Recenze
- Vytvořeno 6. 2. 2013 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Ekonomie hýbe dnešní společností. Dokázat předpovědět, jak se bude vyvíjet růst HDP, cen komodit, nemovitostí, nezaměstnanosti je snem snad všech ministrů financí, dokonce i těch, kteří mají ekonomické vzdělání, i když takových je dnes ve vládních kabinetech bohužel jako šafránu.
Ekonomika se řadí mezi tzv. společenské vědy, a proto umožňuje mít více různých pohledů a přístupů k podstatě věci. Mezi hlavní dva současné proudy ekonomických škol patří tzv. neoklasická a rakouská. Kniha Rakouská škola od Jesúsa Huerta de Sota se věnuje druhému proudu, který není tak rozšířený a má diametrálně odlišný přístup k ekonomice a podnikání než nyní rozšířená neoklasická teorie.
Jesús Huerta de Soto je dnes jedním z předních reprezentantů rakouské školy, je profesorem ekonomie na Univerzitě krále Juana Carlose v Madridu, kde jako na jediné škole na světě zajišťuje studijní program zaměřený na rakouskou školu.
Kniha velmi poutavě, podrobně a předně srozumitelně popisuje základní principy rakouské školy, které dává do kontrastu s neoklasickým paradigmatem. Dále zde čtenář nalezne analýzu vývoje rakouské školy. Českému čtenáři navíc překladatel umožňuje v předmluvě poodhalit spojitost tohoto paradigmatu s naší zemí. Při čtení se čtenář seznámí (nebo si připomene to podle toho, jaké znalosti v tomto oboru má) s předními představiteli rakouské školy a jejich příspěvky k rozpracování tohoto myšlenkového proudu.
Samotná kniha je rozčleněna do sedmi kapitol. V první z nich nás autor seznamuje se základními principy rakouské školy. Další kapitoly již rozvádí jednotlivé principy, se kterými rakouská škola pracuje, ať už jde o pohled na podnikání, rizika, a následně seznamuje s myšlenkami a teoriemi čelních představitelů rakouské školy: Mengera, Böhm-Bawerka, Misese a Hayeka.
Kniha byla pro mne velmi přínosná, neboť jsem se seznámil s ekonomickým paradigmatem mně neznámým. Rakušané přistupují k ekonomii skutečně jako ke společenskému oboru, nesetkáme se u nich s přísným oddělením makro- a mikroekonomie. Problémy se na rozdíl od neoklasiků snaží řešit propojeně. Velmi překvapivý byl pro mne i fakt, že Rakušané nepracují s matematickými modely rovnováhy, které používají neoklasici.
Knihu vřele doporučuji, neboť bude pro většinu čtenářů jistě velmi obohacující. Své si v ní jistě najdou nejen studenti ekonomie, ale i středoškoláci, kteří se též se základy ekonomie seznamují. Knihu bych doporučil i všem chemikům, historikům, právníkům na postech ministrů financí, aby pochopili, že motorem ekonomiky není státní nebo evropská subvence, ale podpora podnikatelských nápadů dotažených do konce.
Knihu Rakouská škola vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s CEVRO Institut
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Karel Jaromír Erben – Kytice
Kokot -
6 knih, které si vybrat do zimních dnů
Já ještě hledám různé slevy na knihy na https://slevovykupon.net/c/knihy-hudba-a-film/ -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...